Temperatūros daviklis – kaip išsirinkti tinkamą?

Temperatūros daviklis – kaip išsirinkti tinkamą?

Temperatūros matavimas yra vienas iš pagrindinių elektroninių sistemų uždavinių – su juo susiduriame ir labai paprastose, ir sudėtingus procesus valdančiose įvairaus tipo sistemose. Tačiau ne visada lengva pasirinkti tinkamiausią temperatūros daviklį, kuris geriausiai atitiktų reikiamą užduotį. Todėl verta apžvelgti pagrindinius jų tipus ir populiariausias taikymo sritis.

Temperatūros daviklių galima rasti beveik kiekviename elektroniniame įrenginyje – nuo paprasčiausių mikroprocesorinių sistemų iki didelių sistemų, kontroliuojančių sudėtingus, svarbius procesus. Šios sistemos ypač svarbios pramonėje, pavyzdžiui, maisto ir gėrimų, chemijos, naftos, kalnakasybos ir automobilių. Dėl plataus taikymo sričių spektro reikia naudoti įvairių tipų daviklius, jų pavyzdžiai: elintosprekyba.lt Priklausomai nuo taikymo srities poreikių – variklio temperatūrai stebėti naudojamos kitokios sistemos nei, pavyzdžiui, oro kondicionavimo valdymo sistemoje. Tad, kaip išsirinkti tinkamą?

Integruoti davikliai

Integruotuose davikliuose matavimo signalą apdorojančios grandinės kartu su matavimo elementu dedamos į vieną korpusą. Visa yra pagaminta ant puslaidininkinio pagrindo, dažniausiai silicio. Šių tipų sistemos turi gana ribotą temperatūrų diapazoną, paprastai svyruoja nuo -55 iki +150°C, t. y. tipiškame puslaidininkinių sistemų veikimo diapazone.

Šio tipo jutikliai dažniausiai naudojami temperatūrai matuoti elektroninių prietaisų viduje. Tai leidžia apsaugoti grandines nuo perkaitimo ir išvengti nepataisomos įrangos sugadinimo. Jie taip pat dažnai naudojami temperatūros poveikiui matavimo sistemoms kompensuoti, pvz., koreguojant temperatūros pokytį.

Nuotoliniai davikliai

Nuotolinių jutiklių atveju matavimo elementas yra tam tikru atstumu nuo likusio matavimo kelio. Dėl to galima gauti labai didelį matavimo diapazoną, net nuo -270°C iki virš +1800°C (kai kurių tipų termoporų atveju). Nuotoliniais jutikliais galima valdyti pramoninius procesus, vykstančius labai nepalankiomis sąlygomis, pavyzdžiui, naftos distiliavimo ar maisto gamybos metu.

Puslaidininkiniai diodai

Diodai, kaip ir kiti puslaidininkiniai elementai, leidžia matuoti temperatūrą nuo apytiksliai. -55 yra maždaug. +150°C, ±1°C tikslumu. Jie gali būti naudojami sistemose, veikiančiose vidutinės temperatūros diapazone. Pagrindiniai jų pranašumai yra mažas dydis ir maža kaina.

Termoporos davikliai

Termoporos turi didžiausią matavimo diapazoną iš visų tipų jutiklių – nuo ​​-270°C iki virš +1800°C. Todėl jie naudojami aviacijos ir automobilių pramonėje, pavyzdžiui, variklio vidaus temperatūrai matuoti. Kiti šių sistemų privalumai – mažas dydis, maža laiko inercija (greitas reakcijos į temperatūros pokyčius laikas), didelis patikimumas.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų