Audronė Virbalienė. P. Židonio nuotr.

Tautodailės parodoje – išsaugoti senieji amatai

Tautodailės parodoje – išsaugoti senieji amatai

Panevėžio krašto tautodailininkus po miesto Dailės galerijos skliautais vėl subūrė tradicinė jų darbų paroda.
Šiais metais liaudies meistrai ją skyrė paminėti Lietuvai ypatingą sukaktį – Dainų šventės 100-metį.

Aukštaitijos tautodailės parodos rengiamos nuo 1990 metų. Jose kasmet susiburia vis didesnis pulkas liaudies meno puoselėtojų ir tautodaile susidomėjusių lankytojų.
Šį kartą Panevėžio dailės galeriją užpildė net 794 tautodailininkų kūriniai. Jų autoriai – 223 liaudies meistrai, 68-i iš jų panevėžiečiai.
Tokia paroda – išskirtinė galimybė pasigrožėti Anykščių, Biržų, Kupiškio, Pasvalio, Panevėžio, Rokiškio ir Ukmergės tautodailės meistrų darbais. Kruopščiai atrinkti kūriniai atspindi liaudies meno šiame krašte įvairovę: kalvystę, medžio drožybą, keramiką, juvelyriką, tapybą, tekstilę, paprotinę dailę – margučius, verbas, Užgavėnių kaukes, siūbuoja ir šiaudiniai sodai.

Tradicijų tęsėjai

„Pernai mūsų paroda per mėnesį sulaukė 2500 lankytojų. Labai džiaugiamės, kad žmonės domisi tautodaile. Juk meistrai yra ne profesionalai, o savamoksliai, dažnai tą amatą perėmę iš savo senelių, tėvų ar kaimynų. Džiugu, kad išmoktą amatą puoselėja ir su meile darytus darbus demonstruoja“, – sako Lietuvos tautodailininkų sąjungos Panevėžio bendrijos pirmininkė Audronė Virbalienė.
Aukštaitijos krašto tautodailininkams 2023-ieji tapo reikšmingi ne tik parodos lankytojų gausa. Pernai šiaudinių sodų rišimo tradicija įtraukta į UNESCO nematerialaus kultūros paveldo sąrašą, papildė jame jau esančias sutartines, dainų švenčių tradiciją ir kryždirbystę.
Pasaulį simbolizuojantys šiaudiniai sodai – svarbus šiųmetės Panevėžio krašto tautodailės parodos akcentas.

Ir žavi, ir stebina

Parodoje eksponuojamų darbų gausybėje akį traukia ryškiaspalvės juostos.
Jų grožybėje išsiskiria panevėžietės, garsiosios audėjos Irenos Onos Vilienės kaišytinė juosta, skirta Dainų šventės 100-mečiui paminėti.
„Šiais metais itin padaugėjo besidominčių šiaudinių sodų rišimu bei tautinių juostų pynimu. Prie to, matyt, prisidėjo Panevėžio kraštotyros muziejaus organizuotas pintinių juostų projektas, dėl kurio tautodailininkų pintos juostos keliauja po visą Lietuvą. Pintinės juostos – plačiai po Aukštaitijos regioną paplitusi tradicija“, – pažymi A. Virbalienė.
O stabtelėjus prie kupiškėnės Virginijos Jurevičienės karpinių norisi pasitikslinti: ar tikrai šie ažūriniai kūriniai – iš popieriaus? Kaip tokį grožį įmanoma sukurti darbuojantis vien žirklutėmis ar peiliuku?
Apie šios auksarankės, sertifikuotos tautinio paveldo amatų meistrės, meno kūrėjos įstabius kūrinius žino ir už Lietuvos ribų.
Per kovido pandemiją vienas iš jos karpinių įteiktas Sakartvelo prezidentei kaip dovana nuo Lietuvos prezidento.
Autentiška tautodailės amato meistrų kūryba unikali ir kiekvieno tautodailininko darbas – savaip išskirtinis.
Žvilgsnį traukia panevėžietės Dalios Svilienės keramikos darbai „Dainuojančiai Lietuvai“ ir ,,Rojaus sodas“. Šio amato meistrė pirmą kartą panaudojo įvairias ryškesnes spalvas. Lankytojus maloniai nustebino juvelyrikos ekspozicija, stulbinanti papuošalų įvairove ir netradicinėmis jų sudedamosiomis dalimis.
Žymus juvelyras Vytautas Petrauskas šįkart parodoje dalyvauja kartu su šiuo amatu susižavėjusia anūke Evelina Mažeikaite.
Jų kurtiems papuošalams išskirtinumo suteikia medžiagų įvairovė: šie pagaminti iš sidabro, gintaro, kaulo, upės dugne ilgai išgulėjusio juodojo ąžuolo ir kt. Visos grožybės – rankų darbo, unikalios, atspindinčios senąsias tradicijas.

Vertinantiems savo paveldą

Vienas šiųmetės parodos akcentų – medžio drožėjo Juliaus Kuodžio sukurtas „Gyvybės medis“. Nėrinį primenantį kūrinį meistras iš medžio drožė visą žiemą, galvodamas apie pavasarį, todėl ir medis pilnas žiedų.
Ne kiekvienas iš karto supras, iš ko pagaminti parodoje eksponuojami Giedrutės Ambraškienės indai. Šios tautodailininkės darbai traukia žiūrovų dėmesį, skiriasi iš kitų. Jos kurti švendrų indai žmonėms patinka kaip interjero puošmena. Ypač tiems, kurie vertina liaudišką stilių.
G. Ambraškienės puodynės pernai Panevėžio bendrijos regioninėje parodoje „Aukso vainikas“ įvertintos 1-ąją vieta.
Aukštaitijos tautodailės parodos gide lankytojams sutinkanti pabūti A. Virbalienė joje pristato savo garsiąsias riešines. Jų raštuose – ne tik idėjos, pasisemtos iš praeities, bet ir žinomų asmenybių portretai. A. Virbalienės megztos solidžių spalvų, tautiniais motyvais smulkiausiais karoliukais siuvinėtos plonytės riešinės įvertintos visos šalies mastu. Jos įtrauktos į Tautodailės metraštį, buvo eksponuojamos Lietuvos nacionaliniame muziejuje bei liaudies meno parodose „Vardan tos…“, „Pasaulis namuose“ ir kt.
Parodoje gausu ir liaudies tapybos darbų: Romualdos Zoltnerienės, Onos Vertelkienės, Lidijos Dailidėnienės, Jūratės Kavaliauskienės, Kęstučio Henriko Vaičiūno kūrinių.
Kiekvieną nustebins įspūdingų Užgavėnių kaukių drožėjo Alberto Valikonio šįkart visiškai kitoks kūrinys –,,Prakartėlė“.
„Tautodailė labai glaudžiai susijusi su tautos pasaulėjauta, buitimi, papročiais. Tikimės, kad ir ši paroda skatins domėtis tautodailės istorija ir pajausti jos vertę šiuolaikiniame gyvenime“, – sako A. Virbalienė.

Galerija

 

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų