Savivaldybes judina atsisakyti vaikų namų

Savivaldybes judina atsisakyti vaikų namų

Šalies savivaldybės jau beveik pusmetį bando įgyvendinti naują Civilinio kodekso pataisą, pagal kurią iš šeimos paimti vaikai iki trejų metų į globos namus gali patekti tik išimtiniais atvejais ir būti juose ne ilgiau kaip tris mėnesius.

Iš šeimų paimtiems vaikams siūloma ieškoti alternatyvių globos būdų: laikinoji globa, laikinas apgyvendinimas šeimoje ar šeimynoje. Tad jau kurį laiką rajonuose rengiami profesionalūs globėjai. Jie ateityje turėtų laikinai, iki 12 mėnesių, priglausti vaikus, kad šie nepatektų į vaikų namus.

Panevėžio savivaldybėje apsilankiusi šalies prezidentės inicijuotos nacionalinio socialinio saugumo kompanijos „Už saugią Lietuvą“ komanda – prezidentūros, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos bei vaikus globojančių nevyriausybinių organizacijų atstovai – domėjosi, kiek pasistūmėjo vaikų globos klausimai regione.

„Siuntinėdami raštus ir nurodymus, rezultatų nepasieksime. Jau lankėmės Šiauliuose, Kaune, dabar atvykome į Panevėžį. Mūsų tikslas, kad Lietuvoje neliktų sovietinio tipo vaikų globos institucijų, o vaikai gyventų šeimose“, – sakė Lietuvos prezidentės Dalios Grybauskaitės patarėja Lina Antanavičienė.

Pirmieji globėjai

Kiekvienas rajonas yra įpareigotas parengti socialinių paslaugų planą, kuriame numatytų, kaip bus dirbama su neįgaliaisiais, socialinės rizikos šeimomis. Tačiau didžiausią prioritetą savivaldybės šiais metais turi skirti vaikų globos pertvarkai. Planuose išdėstytos tvarkos, kaip kiekviename rajone žadama padėti iš tėvų paimtam vaikui, kur jį nuvežti, apgyvendinti.

Laikinųjų globėjų mokymus Panevėžio mieste ir rajone vykdo Panevėžio socialinių paslaugų centras. Čia šiuo metu specialius kursus lanko pirma grupė pretendentų į minėtas pareigas.

Tapti laikinaisiais globėjais panoro 6-ios moterys nuo 30 iki 55 metų. Atsakymą, ar jos tinkamos globoti vaikus, gaus liepos mėnesį. Tuomet atrinktąsias galės įdarbinti laikinosios globos funkciją vykdantis Panevėžio socialinių paslaugų centras.

Kiek vaikų pateks į jų rankas, prognozuoti dabar sunku. Panevėžio mieste praeitais metais iš tėvų paimti 55, šiemet – jau 29 vaikai. Į globos įstaigas šiais metais jau pateko 6 nepilnamečiai.

Rajone 2016 metais iš tėvų paimti 45 vaikai, šįmet – 19. Globos įstaigose per šį pusmetį apgyvendintas vienas.

Visoje šalyje globos namuose dabar auga apie 1000 vaikų. Dauguma jų vyresni nei 10 metų.

Pasiūlė vilniečių pavyzdį

„Susirasti laikinuosius globėjus ir pamiršti globos namus nėra neįgyvendinama misija. Tik iš pradžių buvo daug kritikos, o dabar matome, kaip rajonai dirba ir stumiasi į priekį“, – mano į susitikimą su Vyriausybės bei prezidentūros atstovais atvykusi organizacijos „Gelbėkit vaikus“ generalinė direktorė Rasa Dičpetrienė.

Pranešimą apie efektingą bendradarbiavimą su Vilniaus savivaldybe pristačiusi moteris teigė, kad kryptingas darbas duoda rezultatų. Jos atstovaujama organizacija sostinėje nutarė globoti vieno kvartalo šeimas ir jau antrus metus sėkmingai padeda pagalbos stokojantiems žmonėms. Juos lanko kvalifikuoti psichologai, socialiniai darbuotojai.

„Mūsų darbas – pavyzdys, kaip Savivaldybės ir nevyriausybinės organizacijos bendradarbiavimas duoda konkrečios naudos“, – tvirtino pranešėja.

Direktorė patarė susirinkusiems Panevėžio regiono vadovams daugiau pasitelkti bendruomenes ir taip suaktyvinti globėjų paieškas.

Pranešimus apie siūlomas paslaugas ir pagalbą išklausę Panevėžio regiono savivaldybių merai tvirtino, kad norėtųsi, jog tokie susitikimai su kompanijos „Už saugią Lietuvą“ komanda nebūtų tik valdžios institucijų pasidėtas pliusas bendradarbiaujant su savivalda. Susirinkę rajonų merai aktyviai domėjosi, kokios lėšos yra skiriamos socialinėms paslaugoms, kiek dėl globos įstaigų pertvarkos pasistūmėję kaimynai.

Galerija

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų