Saulės kelio pėdomis

Saulės kelio pėdomis

Panevėžiečio fotomenininko Žilvino Kropo pristatytoje parodoje „Saulėraščių fenomenas“ Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje surinkti brandžiausi šio išskirtine technika kuriančio autoriaus soliaografijos darbai.

„Mano fotoaparatas – tai tuščia alaus skardinė, viduje įdėtas šviesai jautrus fotopopieriaus lapelis. Vietoj objektyvo adata skardinės sienelėje pradurta maža skylutė, pro kurią skverbiasi šviesa ir piešia vaizdą fotopopieriuje. Čia daugiau nieko nėra – nei elektronikos, nei baterijų, nei optikos. Naudodamas skardinę tarą fotografuoju saulės kelią, kuris skirtingais metų laikais visada yra kitoks. Fotografavimo ekspozicija kartais trunka mėnesius, o kartais net ištisus metus. Šį fotografavimo būdą pasirinkau dėl to, kad nepatinka visos tos dailios ir labai labai preciziškai suredaguotos nuotraukos. Nepatinka ir tai, kad visi gali sukurti panašią nuotrauką į jau egzistuojantį atvaizdą. Norisi kitokio, unikalaus, tikro ir nevienalaikio pasaulio atvaizdo“, – pasakoja parodos autorius.
Įsitraukęs į Panevėžio fotografų draugijos veiklą Žilvinas tradiciniu fotoaparatu išbandė įvairius fotografijos žanrus (portretinę, gatvės, mados fotografiją) ir suprato, kad ilgas sėdėjimas prie kompiuterio ekrano redaguojant ir retušuojant nuotraukas, tarsi sukuriant pagražintą realybę – ne jam.
Daug daugiau pasitenkinimo šiam menininkui teikia netikėtumo ir nežinomybės momentai, kurių turi netradicinė fotografija, nesanti labai populiari ir išplėtota Lietuvoje. Čia atsiveria erdvė unikalumui, originalumui ir atradimams.
Ž. Kropas – alternatyvios fotografijos kūrėjas – naudoja tokias technikas kaip pinhole, soliaografija, chlorofilo procesas, cianotipija, chemigrama ir antotipija.
„Ž. Kropas kuria originalius atvaizdus, kurie kasdienėje aplinkoje nėra prieinami žmogaus akiai. Jis fiksuoja vaizdus, kurių neįstengia sugauti ir užlaikyti ne tik natūrali, bet ir ištobulinta optikos ir elektronikos technika. Ž. Kropo nuotraukos, iš kurios pasitraukęs žmogus, vertę įgauna pati ekspozicija – ilgas ir kantrus laukimas, kol šviesa keliauja ir užrašo savo judėjimo trajektoriją“, – įsitikinęs medijų menininkas ir meno kritikas prof. dr. Remigijus Venckus.

Paroda „Saulėraščių fenomenas“ bibliotekos II a. erdvėse eksponuojama iki balandžio 3 dienos.

Galerija

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų