P. Židonio nuotr.

„Pragiedruliai“ įkvepia kūrybai

„Pragiedruliai“ įkvepia kūrybai

Seniausiame Panevėžio parke, Skaistakalnyje, rekonstruota istorinė poeto Juozo Čerkeso-Besparnio Pragiedrulių sodyba tapo nauja meno kūrėjų ir vartotojų traukos vieta. Joje visą šį mėnesį kūrybinius sumanymus įgyvendins reziduojantys šeši užsienio menininkai.

Sudomino rezidentus

Galimybę juos pasikviesti į Panevėžį suteikė Panevėžio miesto savivaldybės įgyvendinamą projektą

„Vienijantis kūrybiškumo centras – Pragiedrulių sodyba“ finansuojanti Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo programa „Kultūra“.

Šio projekto uždavinys – ugdyti kultūrinį verslumą, atsižvelgiant į vietos kontekstą ir kuriant skirtingų meno disciplinų studijas, kurios naudosis meninėmis priemonėmis, kūrybiškos vietokūros metodais ir bendradarbiaus su suinteresuotomis šalimis. Įgyvendindami projektą jo vykdytojai pasinaudojo programos suteikta galimybe pasisemti patirties užsienio meno rezidencijose.

„Prieš pradėdami kurti šią programą, mes, projekto komanda, lankėmės Norvegijoje ir Islandijoje, tyrinėjome, kaip ten veikia meno rezidencijos, kokių sąlygų reikia menininkams. Sukauptą šią patirtį pritaikėme „Pragiedruliuose“, – pasakoja projekto „Vienijantis kūrybiškumo centras – Pragiedrulių sodyba“ vadovo pavaduotoja, Panevėžio miesto savivaldybės Kultūros ir meno skyriaus vyriausioji specialistė Aušra Sipavičienė.

„Pragiedrulių“ kūrybiškumo centre įrengtos patogios ir jaukios poilsio bei kūrybinės erdvės rezidentams įsikurti ir dirbti, veikia audio ir video-, taikomosios dailės (dizaino krypties), teatro studijos, bendruomeninė erdvė, bendruomeninis sodas.

Tokioje kūrybinėje rezidencijoje, pasak A. Sipavičienės, menininkams atsiveria galimybė megzti naujus ryšius, atrasti potencialo ateities planams, semtis naujų patirčių, įsilieti į pulsuojantį miesto kūrybinį gyvenimą.

„Pragiedruliuose“ reziduojantys užsienio menininkai pasakoja, jog proga atvykti gyventi ir kurti seno parko istorinėje sodyboje jiems atvėrė tikrą kūrybinę laisvę. P. Židonio nuotr.

Skelbė konkursą

Programa taip pat suteikė finansines galimybes menininkams reziduoti „Pragiedruliuose“ – jos lėšomis apmokėti kelionės bilietai, finansuojamas gyvenimas kūrybiškumo centre bei priemonės, reikalingos kurti.

Pasinaudoję šios programos galimybėmis „Pragiedruliuose“ šiuo metu įsikūrę po du rezidentus iš Lichtenšteino, Norvegijos ir Islandijos – šio finansinio mechanizmo remiamų šalių.

Atvykę kovo 4-ąją užsienio menininkai čia dirbs visą mėnesį.

Jie susipažįsta su Panevėžio bendruomene, vietos menininkais, įgyvendina savo meninius sumanymus. Rezidentams atrinkti paskelbtame Panevėžio miesto savivaldybės konkurse dalyvavo dešimt užsienio menininkų, pageidavusių mėnesį gyventi ir kurti „Pragiedruliuose“.

Pasak A. Sipavičienės, atrenkant rezidentus orientuotasi į jų kūrybines sritis, todėl konkursui pateiktuosius pasiūlymus vertinusioje komisijoje dirbo ir šiame kūrybiškumo centre įrengtų studijų kuratorės.

Susilieti su gamta

Visiems šešiems „Pragiedruliuose“ reziduojantiems užsienio menininkams tai pirmoji pažintis su Panevėžiu.

Rezidentai pasakoja, jog proga atvykti gyventi ir kurti seno parko istorinėje sodyboje jiems atvėrė tikrą kūrybinę laisvę.

„Ši vieta daro labai didelę įtaką mano kūrybai“, – šypsosi menininkė iš Islandijos Hlökk Thrastardóttir.

Prieš porą metų menų studijas baigusi Hlökk savo šalyje žinoma kaip aktyvi menininkė, dalyvaujanti parodose, bendradarbiaujanti su kitais kūrėjais.

Taip pat iš Islandijos atvykusi šokėja bei choreografė Birta Ásmundsdóttir 2022-aisiais baigė šiuolaikinio šokio studijas. Birta kuria šokius spektakliams.

„Pragiedruliuose“ besisvečiuojančios Birta ir Hlökk juokiasi, jog čia joms daug džiaugsmo teikia lietuviško pavasario saulė, kurios Islandijoje seniai neregėjo.

„Panevėžys turi ypatingą šviesą. Ji pilka, tačiau atspalvis paslaptingas“, – prasitaria Hlökk.

Islandės išsiskiria gebėjimu susilieti su gamta. Jų kūrybinis tikslas – panaudoti kuo daugiau įkvėpimo iš jas supančios aplinkos bei miesto vaizdinių ir tai pademonstruoti savo kūrybiniame projekte.

Hlökk tam pasitelks pačios užfiksuotas fotografijas, kurias sujungs su įrašytais miesto, gamtos ir šunų skleidžiamais garsais. O šokėjos ir choreografės Birtos kūryba įkvėpta paukščių. Pasitelkusi humorą, menininkė planuoja pristatyti jų ir savęs paukščio kostiumu fotografijas bei savo sukurtą šokį.

Išeiti iš komforto zonos

Iš Lichtenšteino atvykę aktoriai Džesika Metzig ir Zeno Langenbahnas „Pragiedruliuose“ kuria komandinį darbą.

„Aptikusi, kad yra galimybė atvykti į „Pragiedrulius“, paklausiau Zeno, ar norėtų vykti ir kurti kartu. Jis visada pasiryžęs nuotykiams“, – juokiasi psichologė, santykių terapeutė, aktorė ir režisierė Džesika.

Ji sako jaučianti didžiulį Panevėžio ir Lichtenšteino kontrastą.

„Čia kyla toks jausmas, kurio niekada anksčiau nesu pajutusi. Ore tvyro tam tikras istorinis sunkumas, bet kartu šis miestas man toks poetiškas“, – susimąsto Džesika.

Bendrą meninį projektą kuriantys Džesika ir Zeno kvies žmones išeiti iš komforto zonos. Balandžio 1-ąją Skaistakalnio parke vaikščiojančius praeivius aktoriai skatins pasinerti į kiekvieno kūrybiškumą. Šio gyvo pasirodymo tikslas – paversti viešąją erdvę saugia vieta, kurioje žmonės jaustųsi vis drąsiau būdami savimi ir atsiskleistų tarsi žydinčios gėlės.

Pasitelkė išmaniąsias technologijas

Rezidentai iš Norvegijos Larsas Jonssonas ir Tomas Fossgardas savo kūryboje pasitelks išmaniąsias technologijas.

Režisierius, kompiuterinių žaidimų kūrėjas ir 3D ekspertas T. Fossgardas, nemažą gyvenimo dalį praleidęs filmų aikštelėse, iš naujo atrado save kurdamas kompiuterinius žaidimus. Jis yra prisidėjęs prie 2-ų kompiuterinių žaidimų atsiradimo: „Karalių ir vyrų“ (angl. „Of Kings and Men“) ir „Paskutinė Oazė“ (angl. „Last Oasis“). „Pragiedruliuose“ Tomas 3D meno moko 11-a studentų ir rengiasi parodai, kurioje pristatys jų sukurtas trimates miesto vizijas.

Jo kolegai, menų studijų magistro laipsnį pernai įgijusiam L. Jonssonui rezidento patirtis yra kūrybinės veiklos pradžia. „Pragiedruliuose“ jo kuriama žmogaus pavidalo skulptūra tik iš pirmo žvilgsnio lankytojams gali pasirodyti niekuo neypatinga.

Ši skulptūra turės QR kodą. Juo pasinaudoję žiūrovai galės išgirsti ir šio kūrinio istoriją.

„Pragiedrulių“ kūrybiškumo centre įrengtos patogios ir jaukios poilsio bei kūrybinės erdvės rezidentams, veikia audio- ir video-, taikomosios dailės (dizaino krypties), teatro studijos, bendruomeninė erdvė. G. Kartano nuotrauka

Burianti vieta

Projektas „Vienijantis kūrybiškumo centras – Pragiedrulių sodyba“ finansuojamas pagal EEE finansinio mechanizmo programą „Kultūra“.

Šio projekto tikslas – pasitelkiant kūrybiškos vietokūros metodus ir kultūrinio verslumo mokymus skatinti visuomenės įsitraukimą į kultūrinius procesus atgaivintame kultūros paveldo objekte, kuris atitinka vietinių bendruomenių poreikius.

Bendra projekto vertė siekia 1078 557 Eur. Iš jų 959 839 Eur – Europos ekonominės erdvės fondo lėšos, 118 718 Eur – Panevėžio miesto savivaldybės indėlis.

Projekto įgyvendinimo laikotarpis nuo 2021-09-14 iki 2024-05-20.


Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų