P. Židonio nuotr.

Paroda apie Panevėžio herojus sulaužė stereotipus (fotogalerija)

Paroda apie Panevėžio herojus sulaužė stereotipus (fotogalerija)

„Tikiuosi, kad žmonės pamatys Panevėžį tokį gražų, kokį pamačiau aš“, – viliasi fotografas Juozas Petkevičius, atidaręs neeilinę parodą, skirtą Panevėžiui ir jo herojams.

Skaistakalnio parke įsikūrusiame Pragiedrulių kūrybiškumo centre pristatyta J. Petkevičiaus alternatyviosios fotografijos paroda „AŠ ESU PANEVĖŽYS“. Kaip teigia autorius, paroda sulaužė visus su miestu ir jo žmonėmis siejamus stereotipus.

Fotografo gyslelė – šeimos bruožas

Tauragėje gyvenantis L. Petkevičius fotografijos keliu pasuko matydamas šeimos pavyzdį. „Fotografavo mano mama, brolis. Dvyliktoje klasėje, nežinodamas, ką veiksiu, pabandžiau fotografiją, o jos pagrindus jau turėjau“, – teigia vaikinas.
Prie jo profesinio tobulėjimo prisidėjo ir studijų laikais sutiktas dėstytojas, o dabar, kaip sako J. Petkevičius, ir draugas bei mentorius Gintas Kavoliūnas, priminęs apie fotografavimo unikalumą. „Jis parodė, kad fotografija nėra tik vaizdo gavimo būdas ir nėra tik juostinis fotografavimas. Tada mane ta fotografijos magija ir užbūrė – įklimpau, kaip juokauju, ganėtinai giliai“, – prisiminimais dalijasi J. Petkevičius.
Taip įklimpęs į analoginę fotografiją, su ja liko iki šiol.

Įamžino herojus

Parodos „AŠ ESU PANEVĖŽYS“ tema – panevėžiečiai, tyliai darantys gerus darbus.
Nors fotografas kilęs iš Prienų, o dirba Tauragėje, laimėjęs konkursą prisidėti prie projekto apie Panevėžį, darbo ėmėsi rimtai.
Su dalimi žmonių šiam fotografijų ciklui organizatoriai buvo sutarę iš anksto, o kitus fotografas pats pastebėjo, užkalbino ir fotografavo tiesiog gatvėje.
Nuotraukose galima pastebėti ir garsių, daug mieste bei šalyje pasiekusių žmonių, tačiau taip pat ir žemiškų, kasdieniškų herojų, tokių kaip mama ir tėtis.
„Vaikščiodamas parke pamačiau šeimos darnumo pavyzdį. Gal šiuo atveju herojiškumas labiau interpretuotas, bet ta darna, smalsumas ir šeimos vienybė tam tikro herojiškumo ir grožio taip pat turi“, – svarsto J. Petkevičius.
Paklaustas, ką mano apie projekto metu sutiktus panevėžiečius, vaikinas neslepia susižavėjimo: „Pamačiau, kad jie labai smalsūs, mieli, atviri naujovėms ir iš viso labai atviri.“

Iššūkių kėlė net oras

J. Petkevičiaus nuotraukos sukurtos XIX a. vidurio šlapio kolodijaus technologija – vienu pirmųjų vaizdo gavimo būdų. Fotografas įamžino nuotraukas ant stiklo plokštelių.
Ši technologija, kaip teigia J. Petkevičius, ypatinga, nes rezultato negali numatyti: jis kaskart yra unikalus, priklauso ne tik nuo fotografo, bet ir nuo oro sąlygų ar cheminių medžiagų mišinių.
Netikėtumas ir padaro parodą išskirtinę.
„Šios fotografijos skiriasi nuo kitų tuo, kad jos turi aurą, ten įdėta daug širdies. Ta išgyventa ir mano, ir parodos herojų emocija atsispindi fotografijoje. Ir negali būti pakartota.“
Taip fotografuojant iššūkių nemažai: įranga sveria apie 100 kilogramų, o procesas priklauso ir nuo oro sąlygų.
„Šiam procesui viskas turi būti stabilu, oro temperatūra – apie 18 laipsnių, o tuo metu palapinėje tvyrojo apie 30 laipsnių. Beveik dvigubai karščiau, nei turėtų būti. Įranga elgėsi šiek tiek kitaip, nei turėtų“, – pasakoja J. Petkevičius.
Visgi, anot jo, ryžto ir puikių kuratorių dėka panevėžiečių herojiškumą įamžinti pavyko geriau, nei tikėtasi.
Ekspozicija Pragiedrulių kūrybiškumo centre veiks iki spalio 8 d.

Galerija

Galerija

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų