Iki šiol kelionės išlaidos kompensuojamos tik vykstantiesiems į darbą rajone, bet miesto Savivaldybė žada tokią paramą ir iš kaimų į miestą važinėjantiems dirbti mokytojams. P. ŽIDONIO nuotr.

Mokytojams – savivaldybių viliotinis

Mokytojams – savivaldybių viliotinis

Į mokyklas pedagogų neprisikviečiančios savivaldybės juos viena iš kitos bando vilioti kompensacijomis už kelionę į darbą.

Kad ne tik pritrauktų naujų, bet ir išlaikytų jau esamus mokytojus, Panevėžys seka kaimiškųjų savivaldybių pavyzdžiu ir žada kelionės išlaidas kompensuoti važinėjantiems dirbti į miestą.

Analogiška parama, tik dar platesniam specialistų ratui, jau keletą metų skiriama dirbantiems Panevėžio rajone. Miestui lipant ant kulnų, rajonas svarsto kompensacijas didinti.

Kelionė į darbą atpigs

Paskutiniame šių metų Panevėžio tarybos posėdyje bus sprendžiama, ar nuo sausio 1-osios miesto švietimo įstaigose dirbantys pedagogai gaus dalines kompensacijas už keliones į darbą. Jos būtų skiriamos bendrojo ugdymo, neformaliojo vaikų švietimo mokyklų, lopšelių-darželių, kurių savininkė yra Panevėžio miesto savivaldybė, pedagogams. Ją galėtų gauti darbuotojai, gyvenantys kitoje savivaldybėje ir iki darbovietės turintys sukarti ne mažiau nei 10 km. Tiems, kurie į darbą atvažiuoja miesto maršrutiniais autobusais, kompensacija nebūtų mokama.

Jos dydis priklausytų nuo atstumo. Jei į vieną pusę tenka važiuoti nuo 10 iki 16 km, gaus 1 eurą, nuo 16 iki 26 km – 2 eurus, daugiau kaip 26 km – 3 eurus už vieną darbo dieną. Tad per 20 darbo dienų susidarytų 20–60 eurų.

Preliminariai skaičiuojama, kad tokioms kompensacijoms mokėti Savivaldybei prireiktų daugiau nei 42 tūkst. eurų. Norėsiantys gauti tokią kompensaciją darbuotojai savo įstaigų vadovams turės pateikti prašymą.

„Reikia laukti rezultatų, kaip reaguos pedagogų bendruomenė į santykinai nedidelį indėlį.“

K. Armonavičius

Indėlis simbolinis

Prieš prasidedant šiems mokslo metams, Panevėžio mokykloms trūko įvairių dalykų mokytojų. Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo Kazimiero Armonavičiaus teigimu, vienam mokytojui pakeitus darbovietę, surasti jam pamainą labai sudėtinga. Anot jo, viliamasi, kad tokia priemonė iš dalies pagelbės sprendžiant pedagogų stygiaus problemą.

„Be abejo, kad tiek nepakanka, tačiau Savivaldybė nors kiek prisidėtų prie pedagogų kelionės išlaidų kompensavimo“, – sako K. Armonavičius.

Anot jo, tokios kompensacijos yra tik papildoma priemonė mokytojus privilioti dirbti į Aukštaitijos sostinę. Savivaldybė nuo 2018 metų įgyvendina jaunų specialistų pritraukimo į miesto ugdymo įstaigas ir pedagogų perkvalifikavimo programą.

Tačiau ar simbolinė kompensacija bus paskata rajono mokytojams pereiti dirbti ir važinėti į miestą, administracijos direktoriaus pavaduotojas nėra tikras.

„Nepabandęs nesužinosi, kaip bus. Reikia laukti rezultatų, kaip reaguos pedagogų bendruomenė į santykinai nedidelį indėlį“, – svarsto K. Armonavičius.

Kazimiero Armonavičiaus teigimu, viliamasi bent iš dalies išspręsti pedagogų stygiaus mieste problemą. P. ŽIDONIO nuotr.

Kazimiero Armonavičiaus teigimu, viliamasi bent iš dalies išspręsti pedagogų stygiaus mieste problemą. P. ŽIDONIO nuotr.

Iš visos apskrities

Dirbti toliau nei 10 km į Panevėžio miesto ugdymo įstaigas važinėja 102 pedagoginiai darbuotojai.

Savivaldybės Švietimo skyriaus specialistė Aušra Gabrėnienė teigia, kad iš jų daugiausia įvairių dalykų mokytojų – 63, dirbantys 18-oje miesto mokyklų: po devynis pradinio ugdymo ir lietuvių kalbos mokytojus, 7 – fizinio ugdymo, po 5 – anglų kalbos ir matematikos mokytojus, iš rajono dirbti į miestą važinėja ir du direktorių pavaduotojai ugdymui, taip pat itin paklausūs du psichologai.

Rajone gyvena ir 34 pedagoginiai darbuotojai iš 17-os lopšelių-darželių.

Pasak A. Gabrėnienės, pedagogų gyvenamosios vietos geografija gana plati. Miesto ugdymo įstaigose dirba ne vien Panevėžio rajono, bet ir Ukmergės, Pasvalio, Biržų, Kupiškio rajonų gyventojai.

Jos teigimu, miestui būtina išlaikyti ir esamus mokytojus, ir pritraukti naujų.

„Dabar jau sunku apibūdinti, kas yra trūkstama pedagoginė specialybė, nes pajudėjus bet kurio dalyko mokytojui jau kyla problema“, – sako specialistė.

A. Gabrėnienės teigimu, pedagogai noriai naudojasi ir kitomis Savivaldybės paramos programomis. Nuo 2018 metų vaikų darželiai pasipildė ikimokyklinio ugdymo auklėtojomis, pasinaudojusiomis studijų kompensacija. Šiemet pirmą kartą gauta paraiška persikėlimo išlaidoms kompensuoti. Iki šiol būta tik tuo besidominčiųjų.

Galvoja didinti

Panevėžio rajono savivaldybė jau nuo 2018 metų kompensuoja kelionės išlaidas ne tik pedagogams.

Miesto numatomos kompensavimo sumos analogiškos Panevėžio rajono. Tačiau rajone kelionės išlaidos iš dalies padengiamos ir kultūros bei meno darbuotojams, medikams, taip pat socialiniams darbuotojams. Per metus šioms reikmėms Savivaldybė biudžete suplanuoja 140 tūkst. eurų.

„Po visas įstaigas pinigai išsibarsto. Daug žmonių važinėja, vietoje gyvenančių nėra daug“, – teigė Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Algirdas Kęstutis Rimkus.

Anot jo, rajone jau pasigirsta mokyklų vadovų kalbų peržiūrėti nustatytus įkainius.

„Jie nebeatitinka tikrovės. Dar neiname su tokiu projektu į šią tarybą, bet Savivaldybės administracijoje pakalbame, kad gal reikėtų peržiūrėti“, – sako A. K. Rimkus.

Jis nesiima spręsti, ar miestas nepavilios dalies pedagogų. Vedėjo manymu, nors ir būna išimčių, paprastai žmonės darbovietę renkasi arčiau namų.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų