I. STULGAITĖS-KRIUKIENĖS nuotr.

Miesto centre – tarpinė stotelė tarp dviejų gyvenimų

Miesto centre – tarpinė stotelė tarp dviejų gyvenimų

Pačiame Panevėžio centre, buvusiame policijos pastate, nuo šiol gyvens bausmę atliekantys gerai besielgiantys nuteistieji.

Ties A. Smetonos ir Sietyno gatvių sankirta, kur prieš kelerius metus veikė vienas iš policijos komisariato padalinių, trečiadienį atidaryti Pusiaukelės namai.

Pragyventi turės patys

Kol kas jie tušti, tačiau jau greitai čia apsigyvens du iš įkalinimo įstaigų perkelti nuteistieji – vyras ir moteris.

Įstaiga pritaikyta gyventi 20-iai nuteistųjų.

Panevėžio pataisos namų direktoriaus pavaduotojos Loretos Skrickienės teigimu, Pusiaukelės namai bus tarpinė stotelė tarp kalėjimo ir gyvenimo laisvėje.

Didžiąją bausmės dalį atlikę ir gerai besielgiantys, darbą susiradę nuteistieji juose rengiami būti paleisti iš įkalinimo įstaigos į laisvę.

Pasak L. Skrickienės, Pusiaukelės namų gyventojai privalės dirbti arba mokytis, o po darbo ar mokslo vakarais privalės grįžti į šią įstaigą.

Veikiausiai jie bus dirbantys, nes pragyventi turės iš savo lėšų: patys pirkti maistą, higienos prekes, drabužius, avalynę ir kt. Nuteistiesiems bus leidžiama turėti mobilųjį telefoną, kompiuterį, televizorių, kitus elektros prietaisus, naudotis internetu. Savaitgaliais jie galės išvykti į namus ar aplankyti artimų giminaičių.

Suplanuos net maršrutus

L. Skrickienės teigimu, nuteistieji taip pat turės galimybę išvykti pas gydytoją, į sporto klubą, kirpyklą, bažnyčią ar pan. Visgi, anot pavaduotojos, tai nereiškia, kad jie galės gyventi laisvai.

Savaitei bus sudaromas planas ne tik numatomų lankyti vietų, bet ir maršrutų iki jų, kad pareigūnai bet kurią akimirką galėtų patikrinti, kur yra nuteistasis.

Pasak L. Skrickienės, nuteistieji gyventi Pusiaukelės namuose bus atrenkami pagal griežtus kriterijus, o atrinks Kalėjimų departamento direktoriaus sudaryta komisija.

Atidaryti Pusiaukelės namai laukia pirmųjų dviejų gyventojų – iš įkalinimo įstaigų čia atkeliamų nuteistųjų vyro ir moters. A. PRANCULIENĖS nuotr.

Atidaryti Pusiaukelės namai laukia pirmųjų dviejų gyventojų – iš įkalinimo įstaigų čia atkeliamų nuteistųjų vyro ir moters. A. PRANCULIENĖS nuotr.

Pusiaukelės namuose nuteistuosius prižiūrės Panevėžio pataisos namų Saugumo valdymo skyriaus pareigūnai, taip pat čia dirbs keturi nuolatiniai socialiniai darbuotojai, lankysis Pataisos namuose dirbantys psichologai.

Pavaduotojos teigimu, netinkamai besielgiantys, be pateisinamų priežasčių nedirbantys ar nesimokantys ar keliantys pavojų kitiems asmenims nuteistieji iš Pusiaukelės namų galės būti grąžinami į pataisos namus.

Šiuose namuose įkurdinti planuojama ne tik bausmę atliekančias Panevėžio pataisos namų kalines, tačiau ir vyrus iš kitų šalies įkalinimo įstaigų.

Idėja iš Norvegijos

A. Smetonos gatvėje trijų aukštų pastate įsikūrusiuose Pusiaukelės namuose įrengti 9 kambariai nuteistiesiems. Antrame ir trečiame pastato aukštuose yra po keturis gyvenamuosius kambarius, kuriuose įsikurs po du ar po tris nuteistuosius, taip pat yra bendro naudojimo patalpos: virtuvėlės-valgomieji, tualetai, dušai, prausyklos.

Numatoma, kad moterys gyvens antrame, vyrai – trečiame aukšte. Pirmas pastato aukštas pritaikytas gyventi neįgaliems nuteistiesiems. Pirmame pastato aukšte taip pat įrengta nuteistųjų poilsio erdvė, grupinių užsiėmimų patalpa, skalbykla, sanitarinis mazgas.

Pusiaukelės namus Panevėžyje planuota atidaryti dar vasarą, tačiau įkurtuves teko nukelti, kai rekonstruojamose patalpose birželį apsilankę Teisingumo ministerijos atstovai įvertino, kad jų patalpos nėra pritaikytos neįgaliesiems, neatitinka higienos reikalavimų.

Pusiaukelės namų idėja į Lietuvą atėjo iš Norvegijos, kur jie veikia jau daugybę metų.

Lietuvoje tokios įstaigos nuteistiesiems įkurtos Vilniuje, Alytuje, Marijampolėje, Pravieniškėse. Teisingumo ministerija planuoja tokius namus steigti ir Kaune bei Klaipėdoje.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų