Gimnazisto kūrinys prašosi į rekordų knygą

Gimnazisto kūrinys prašosi į rekordų knygą

Paįstrio Juozo Zikaro gimnazijos sieną jau kurį laiką puošia išskirtinis, įspūdingo dydžio, aikčioti iš nuostabos verčiantis paveikslas. Iš pradžių gali pasirodyti, jog tai – įprastas gimnazijai vardą dovanojusio garsiojo skulptoriaus Juozo Zikaro portretas. Tačiau priėjus arčiau matyti, kad genialus kūrinys, galbūt net pateksiantis į rekordų knygą, toli gražu ne paprastas.

Tik paveikslo autorius, šios gimnazijos abiturientas Armandas Raila, žino, kiek kantrybės, laiko, kruopštumo sudėta į talentingojo Panevėžio krašto menininko portretą, išdėliotą iš tūkstančių mažų specialia technika išlankstytų spalvotų popierėlių.

Meistriškumo pavyzdys

Daugiau nei 420 valandų kūrybinio ir techninio darbo, virš 90 tūkst. sunertų detalių, vadinamųjų modulių, sunaudota daugiau nei 2800 popieriaus lapų. Kažkam tai yra tik skaičiai, o A. Railai – darbas, pareikalavęs be galo daug užsispyrimo, kruopštumo ir nemiegotų naktų.

Nors vizualiai paveiksle matoma 231 eilė modulių, tačiau dar tiek pat – kitoje portreto pusėje baltų, žiūrovo akiai nematomų eilių.

Armandas juokiasi ir pats savęs ne kartą klausęs, iš kur turėjęs tiek kantrybės iš mažulyčių popierinių spalvotų detalių sukurti virš dviejų metrų aukščio ir metro penkiasdešimties centimetrų pločio meno kūrinį.

P. Židonio nuotr.

Įspūdingo dydžio Juozo Zikaro portretą A. Raila dedikavo gimnazijai.

Juolab kad 2021-ieji, kada jis pradėjo dėlioti savo kūrybinius užmojus, buvo paskelbti Juozo Zikaro metais.

„Pamaniau, kada tai puikus metas įamžinti skulptoriaus atminimą. Prieš kelerius metus esu daręs panašų darbą. Jis buvo šiek tiek mažesnis, bet tikrai atkreipiantis dėmesį. Pamaniau, būtų galima padaryti kažką dar įspūdingesnio“, – paprastai neeilinio paveikslo gimimo istoriją pasakoja Armandas.

Paveikslo idėją jam padėjo išgryninti jo dailės mokytojas, žinomas dailininkas, dailės plenerų organizatorius bei puoselėtojas Tomas Rudokas.

Tai – baigiamais A. Railos dailės egzamino darbas, sulaukęs aukščiausio įvertinimo.

Vertas būti įamžintas

A. Raila džiaugiasi, jog išskirtinį kūrinį aplinkiniai įvertino labai teigiamai. Reakcijų jis sulaukęs pačių įvairiausių.

Tiesa, buvo tokių, kurie negalėjo patikėti, jog tai abituriento, o ne profesionalaus menininko darbas.

Meno kūrinys sulaukė ir labai šilto įvertinimo iš paties skulptoriaus Juozo Zikaro anūkės Eglės Marijos Zikaras, gyvenančios JAV.

420 valandų, arba bemaž septyniolika dienų, J. Zikaro portretą kūręs gimnazistas uoliai ir kantriai dirbo namuose savaitgaliais ir naktimis.

Pasak jo, per dvi savaitines dailės pamokas tiesiog nebūtų spėjęs darbą atlikti laiku ir jį pristatyti egzamine.

„Esu pasirinkęs laikyti daug abitūros egzaminų, tad dieną tenka sėdėti prie pamokų, o laiko lankstymui lieka tik naktį, – paaiškina Armandas. – Visą darbą atlikau vienas, be kitų pagalbos, tai jau tapo mano hobiu.“

Techniką, kuria kurtas paveikslas, – modulinio origamio, arba 3D origamio, ne vienu talentu apdovanotas A. Raila atrado prieš maždaug penkerius metus.

Pradėjęs nuo paprastesnių išlankstytų figūrų – gulbės ar tulpės, taip užsikabino, kad nebegalėjo šio pomėgio paleisti.

Pasak Armando, išmokus padaryti vieną lankstinį, nesunku pačiam suprasti, kaip daromi ir kiti, sudėtingesni.

Paklaustas, ar neturi minčių šį meno šedevrą įregistruoti Lietuvos ar net pasaulio rekordų knygoje, A. Raila neslepia, jog tokių pasvarstymų tikrai būta.

Tą padaryti jam siūlę kone visi portretą matę pedagogai bei kiti žiūrovai.

„Galbūt ateityje ir bandysime tą padaryti“, – neatmeta gimnazistas.

Talentų rinkinys

A. Railą nuo penktosios klasės pažįstanti jo auklėtoja, Paįstrio J. Zikaro gimnazijos lietuvių kalbos mokytoja Skaidra Čepelienė tvirtina, jog modulinis origamis tėra vienas iš jos auklėtinio talentų. Armandui sekasi viskas, ko tik jis imasi.

Pasak auklėtojos, jaunuolio galima nepažinoti, bet apie jį jau labai daug pasako šis įspūdingas kūrinys.

„Armandas visada buvo labai atsakingas, darbštus, kruopštus, keliantis sau maksimalius siekius ir viską atliekantis puikiai iki galo. Nuo pat penktosios klasės jis mokosi tik devintukais ir dešimtukais“, – pasakoja pedagogė.

Ir sekasi jam visi dalykai be išimties – ne kartą yra dalyvavęs įvairiose olimpiadose – matematikos, lietuvių kalbos, istorijos, fizikos ir kitų dalykų, respublikiniuose konkursuose, yra tapęs prizininku ir laureatu.

Mokyklos pasididžiavimas

Pasak S. Čepelienės, Armandas didžiulės pagarbos vertas jaunas žmogus: visada mandagus, taktiškas, šiltas ir labai jautrus.

„Jis mūsų visų labai mylimas klasės moralinis autoritetas – draugiškas, visada padės kitiems. Kitų poreikiai jam dažnai svarbiau negu jo paties“, – teigia auklėtoja.

Jei klasei reikėdavo eilėraščio, A. Raila imdavo į rankas popierių bei rašiklį ir kaipmat jį sukurdavo.
Mokyklai netgi yra dovanota jo kurta, su klasės draugu įrašyta šimtadienio daina.

Kur nuvingiuos talentingojo abituriento kelias – nežinia.

Kadangi A. Railai puikiai sekasi visi mokykloje dėstomi dalykai, jis rinkosi laikyti kiek galima daugiau brandos egzaminų.

„Kol kas neturiu konkretaus įsivaizduojamo gyvenimo kelio. Nenoriu savęs apriboti tik keletu pasirinkimų“, – teigia Armandas.

P. Židonio nuotr.

Kinų palikimas

Modulinio origamio, arba 3D origamio, technika padaryti lankstiniai tikrai įspūdingi. Nors pavadinime ir yra žodis origamis, nereikia šios technikos painioti su klasikiniu origamiu, kai lankstoma iš vieno kvadrato formos lapo.

Apie šios technikos kilmę beveik nėra žinoma. Tik tiek, jog 1993 metais netoli Niujorko sudužo laivas, gabenęs emigrantus iš Kinijos.

Laive buvę žmonės sumokėjo milžiniškas pinigų sumas, tikėdamiesi, kad jiems pavyks nelegaliai pasiekti JAV.

Deja, išgyvenę laivo avariją, nelegalūs atvykėliai atsidūrė kalėjime.

Ten belaukdami Jungtinių Valstijų sprendimo dėl tolimesnio likimo, jie pradėjo lankstyti iš laikraščių ir žurnalų popieriaus trikampėlius bei kurti iš jų įvairiausius lankstinius.

Kai kurie lankstiniai buvo dovanojami žmonėms, padedantiems imigrantams kinams.

Šis įdomus popieriaus panaudojimo būdas tikriausiai nebuvo sugalvotas pačių imigrantų.

Tai – tradicinis senovės Kinijos popieriaus lankstymas, kurio ištakų reikėtų ieškoti šios šalies istorijoje.
Per žiniasklaidą visame pasaulyje išpopuliarėjo kinų daryti lankstiniai.

Taip ši technika pasiekė pasaulio akis.

Komentarai

  • Sveikinu. Tai tikras talentas. Sėkmės.

  • Nerealus vaikinas! SĖKMĖS!

  • Nuostabus meno kūrinys,sveikinu vaikiną

Rodyti visus komentarus (3)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų