Europarlamentarė Sandra Kalnietė (Europos Parlamento nuotr.)

Europarlamentarė: pirkdama dujas, ES remia Rusijos karo pramonę

Europarlamentarė: pirkdama dujas, ES remia Rusijos karo pramonę

Supratimas apie Rusijos keliamą grėsmę didėja, pažymi Europos Parlamento (EP) narė Sandra Kalnietė (Europos liaudies partija, Latvija), parengusi pranešimą apie ES ir Rusijos santykius.

EP spaudos tarnyba klausė S. Kalnietės apie jos teikiamus pasiūlymus.

– Prabėgus penkeriems metams po neteisėtos Krymo aneksijos, kokia yra EP žinia dėl Ukrainos?

– Ukraina yra artima mūsų kaimynė, todėl Europai svarbu, kad ši šalis būtų stabili, klestinti ir demokratiška. Savo pranešime pabrėžiame, kad Rusija nebegali būti laikoma strategine ES partnere.

Raginame visiškai įgyvendinti Minsko susitarimus ir nepripažįstame Krymo aneksijos, kurią įvykdė Rusija. Taip pat atkreipiame dėmesį į Krymo totorių žmogaus teisių padėtį, į politinius kalinius Rusijoje, kalinamus pateikus jiems labai abejotinus kaltinimus. Ir raginame paleisti Ukrainos karius, suimtus Kerčės sąsiauryje.

– Jūs taip pat raginate ES lygmeniu priimti Magnitskio aktą. Gal galite apie tai papasakoti daugiau?

– Siūlome taikyti ES sankcijas už žmogaus teisių pažeidimus. Šis siūlymas įkvėptas Magnitskio akto, priimto JAV. Kai kurios ES šalys jau turi sudariusios sąrašus žmonių, įvykdžiusių didelius žmogaus teisių pažeidimus, ir taiko jiems sankcijas (pvz., draudžia jiems atvykti į šalį). Siūloma sudaryti tokį sąrašą visos ES mastu. Tai jau penkta EP rezoliucija, kuria raginama priimti Europos Magnitskio aktą.

– Kokį vaidmenį ES ir Rusijos santykiuose atlieka ES priklausomybė nuo Rusijos dujų?

– Paimkime, pavyzdžiui, „Nord Stream 2“ dujotiekį – vienintelis jo tikslas yra apeiti Ukrainą, kad ji netektų biudžeto pajamų iš dujų tranzito per savo teritoriją. Tiems, kurie sako, jog „Nord Stream 2“ yra ekonominis projektas, užtikrinsiantis pigios energijos tiekimą, mano atsakymas labai paprastas: pinigai, kuriuos Rusija gauna už Europai parduodamas dujas, išleidžiami karo pramonei, didindami grėsmę ES. Dėl to Rusija taip pat gali skirti daugiau lėšų manipuliacijoms internete ir dezinformacijai.

Turime sustabdyti „Nord Stream 2“. ES yra nustačiusi labai aiškią bendrą energetikos politiką, kuriai šis projektas prieštarauja. Turime diversifikuoti savo energijos tiekimo šaltinius.

– Artėjant EP rinkimams, kas daroma, kad būtų apsisaugota nuo kibernetinių atakų ir dezinformacijos kampanijų iš Rusijos?

– Netrukus po agresijos rytų Ukrainoje, kai Europą užplūdo dezinformacija, paprašėme Europos išorės veiksmų tarnybos įsteigti darbo grupę šiai problemai spręsti. Po Rusijos kišimosi į JAV rinkimus ir į referendumą dėl „Brexit“, po Skripalių nunuodijimo supratimas apie Rusijos keliamą grėsmę didėja.

– Kokia yra EP pozicija dėl Rusijos intervencijos Sirijoje?

– Po jos intervencijos Sirijoje Rusija tapo neišvengiama partnere derybose dėl taikaus sprendimo. Visgi aš nematau Rusijos kaip sprendimo Sirijoje dalies, ji yra problemos dalis. Rusijos karinės bazės buvimas Viduržemio jūros regione kelia didelį nerimą ir pavojų. Maskva stiprina savo nuolat besiplečiantį buvimą mūsų kaimynystėje. Be to, Rusija blokuoja sprendimus Jungtinių Tautų Saugumo taryboje, tik darkart patvirtindama, kad yra problemos dalis.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų