Labiausiai Senvagės veidą pakeisti turėtų visiškai nauji elementai. Žemyn nuo Aleksandro paminklo ves tiltas su terasa. Šiame Senvagės šlaite suplanuotos ir naujos sėdėjimo vietos.

Dėl Senvagės sutiktų ir derėtis

Dėl Senvagės sutiktų ir derėtis

 

Rangovų gražiausiai Panevėžio vietai – Senvagei – atnaujinti nebe pirmą kartą ieškanti Savivaldybė sako turinti realią viltį, jog planuojama rekonstrukcija pajudės iš mirties taško. Reprezentacinė ir labiausiai lankoma miesto vieta, kaip numatyta techniniame projekte, turėtų pasikeisti atsiradus naujiems akcentams – nuo Aleksandro paminklo vedančiam tiltui, takui iš Kranto gatvės pusės ir kitiems.

Per pastaruosius pusantrų metų paskelbusi jau penktą viešųjų pirkimų konkursą Senvagei ir jos prieigoms sutvarkyti Savivaldybė šįkart nusiteikusi derėtis su jo dalyviais, net jei šie ir vėl užsiprašys didesnės sumos, nei miestas tam suplanavęs išleisti.

Iki šiol konkursuose dalyvaujančių statybų kompanijų pasiūlymai būdavo atmetami dėl Aukštaitijos sostinei neįkandamų prašomų kainų.

„Jei konkurso dalyvių siūloma kaina nors vienu euru viršydavo Savivaldybės numatytąją, turėdavome nutraukti viešąjį pirkimą, kaip numato įstatymas, ir vėl jį skelbti iš naujo. O dabar atsivėrė derybų galimybė“, – teigia Savivaldybės projektų vadovė Lina Blažytė.

Anot jos, deryboms su konkursų dalyviais rankas atrišo vasarą įsigalioję Viešųjų pirkimų įstatymo pakeitimai. L. Blažytės nuomone, tokie atsirado irgi ne atsitiktinai.

„Visa Lietuva vargsta su viešaisiais pirkimais. Konkursai skelbiami daugybę kartų. Ne išimtis ir Panevėžio savivaldybė. Daug viešųjų pirkimų tenka kartoti dėl jo dalyvių užsiprašomų didesnių kainų. Tikimės, kad šįkart bent jau pasieksime susitikimo su rangovais stadiją, nes iki tol net iki to neprieidavome“, – sako L. Blažytė.

Kiek Panevėžio savivaldybė ketina skirti lėšų Senvagei ir jos prieigoms atnaujinti, neįvardijama, kol nebaigti viešieji pirkimai. Visgi pernai rugpjūtį skelbta, kad šiems darbams numatoma skirti iki 3,8 mln. Eur be PVM.

Iš balos – prestižinė vieta

Senvagės numatyta rekonstrukcija bus trečias kartas, kai ši miesto vieta pasikeis iš esmės.

Dar 1939 m. supylus pylimą ir iškasus rytų pusėje naują Nevėžio upės vagą, vakarinėje pylimo pusėje likusi upės vaga tapo senvage. Tai buvo padaryta, kad potvynių vanduo neardytų kairiojo upės kranto. Keletą dešimtmečių senvagė nebuvo tvarkoma, apaugo žolėmis ir krūmais, galiausiai užpelkėjo ir virto viena iš tuomečio miesto piktžaizdžių. Sovietmečio epochos vidury susirūpinta šią vietą sutvarkyti.

Pagal 1981 m. parengtą projektą įrengtas Senvagės parkas ir suformuotas tvenkinys bei 0,17 ha sala, su krantais sujungta tilteliais, įrengtas 12 m aukščio fontanas. Nuo tada Senvagė tapo labiausiai Panevėžį reprezentuojanti, miesto simboliu tapusi erdvė.

Tikriausiai nėra nė vieno turistinio leidinio apie Panevėžį, kuriame nebūtų jos vaizdų.

Nauji akcentai

Dabartiniame Senvagės rekonstrukcijos projekte numatyta pėsčiųjų takus iškloti raudonomis klinkerio plytelėmis, įrengti naujus ir atnaujinti esamus dviračių ir pėsčiųjų takus, naują apšvietimą. Labiausiai Senvagės veidą pakeis visiškai nauji elementai. Leidžiantis žemyn nuo Aleksandro paminklo link telkinyje planuojamo grojančio ir šokančio fontano ves tiltas su terasa. Šiame Senvagės šlaite suplanuotos ir naujos sėdėjimo vietos. Poilsio zona bus įrengta ir salelėje – čia atsiras modernūs gultai.

Techniniame projekte numatytos ir dvi vaikų žaidimų aikštelės. Viena – atnaujinta dabartinė prie Aleksandro paminklo, antroji – kitapus tilto, Bendruomenių rūmų prieigose. Ten pat, tarp rūmų ir Nevėžio upės, atsiras ir naujos sporto zonos su treniruokliais bei tinklinio aikštele.

Konkursą Senvagei ir jos prieigoms atnaujinti laimėję rangovai remontuos ir Aleksandro paminklo prieigas bei J. Balčikonio skverą Kranto gatvėje. Nuo pastarojo į Senvagę ves naujas takas, pritaikytas neįgaliesiems, šeimoms su kūdikiais.

Atnaujinant Senvagę bus tvarkomi ir jos želdynai. Pasak L. Blažytės, nors numatyta pavojingus išpjauti, šlaitas nuo Kranto gatvės pusės liks apželdintas – senieji augalai papildomi naujais.

Skulptūrų sumažės

Numatyta keisti ir Senvagėje esančio skulptūrų parko vaizdą. Po rekonstrukcijos iš 25-ių čia esančių meno kūrinių į dabartinę vietą sugrįš ne visi. Senvagės teritorijos ir jos prieigų kompleksinio sutvarkymo projekte numatyta, kad savo vietose liks pagrindinės skulptūros: Aloyzo Smilingio „Besimaudanti (torsas)“, Juozo Genevičiaus „Dainius“, Romano Kazlausko „Šaulys“, Alfrido Pajuodžio „Vėžys“ ir kelios kitos. Kranto gatvėje esamas panevėžiečio skulptoriaus Algimanto Vytėno sukurtas paminklas J. Balčikoniui irgi nebus keičiamas.

L. Blažytės teigimu, smulkesnių skulptūrų iškėlimas į kitas vietas ar palikimas Senvagės ir jos prieigų teritorijoje bus derinamas su menininkais, Panevėžyje vykusių skulptūros simpoziumų organizatoriumi, skulptoriumi Vytautu Tallat-Kelpša bei architektais.

Savivaldybė rangovų, nusiteikusių atnaujinti vieną matomiausių ir lankomiausių miesto vietų, pasiūlymų laukia iki rugsėjo 18-osios. Konkurso sąlygose numatyta, jog Senvagės sutvarkymo darbai turi būti atlikti per 14 mėnesių nuo sutarties įsigaliojimo dienos. Šis terminas gali būti pratęstas du mėnesius.

Komentarai

  • pasiseke Paneveziui ,kad turi tokias skulpturas ir jokiu budu nereikia ju niekur iskelti ,tai butu nusikaltimas pries meninkus kurie kurie sias skulpturas ,reiktu tik sutvarkyti pagrindus

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų