„Sekundės“ nuotr.

Dalis darželių vasarą gali būti uždaryti

Dalis darželių vasarą gali būti uždaryti

 

Vaikus auginančios šeimos nekantriai laukia, kada vėl atsivers mokyklų ir darželių durys. Tačiau praėjusios savaitės pabaigoje Panevėžyje darželinukų tėvus pasiekė žinia, kad vasarą dirbti gali būti palikti tik keli budintys darželiai.

Savivaldybė argumentuoja, kad nė vienas vaikas vasaros metu neliks be vietos darželyje, o tokią alternatyvą priversta svarstyti dėl pandemijos metu nesurenkamų mokesčių ir biudžete atsivėrusios skylės.

Dvi darželinukes auginanti panevėžietė Irvyda Tamošiūnienė, aktyvias Panevėžio mamas vienijančios bendruomenės „Mamos, varom kavos“ narė, sako, kad sprendimas vasarą uždaryti daugelį darželių tėvus privertė stvertis už galvos. Jos teigimu, vaikams darželio keitimas bus didžiulis stresas. Vasaromis paprastai būdavo jungiamos grupės, kurias lankydavo skirtingo amžiaus vaikai, nuolat keisdavosi ir auklėtojos, tačiau vaikai likdavo tame pačiame darželyje – sau įprastoje aplinkoje.

Vien dėl COVID-19 daugelis tėvų dabar neveda vaikų į darželius, to bendravimo ir socializacijos jiems labai trūksta. Vaikams vėl reikės pratintis prie darželio, o pripratus jį vėl keisti. Kita vertus, ne visi tėvai yra ratuoti, tad jeigu darželis kitame miesto mikrorajone, vadinasi, ir keltis vaikams teks anksčiau“, – problemų mato mama.

Atsiims atostogų sąskaita

I. Tamošiūnienė jau užsirašė abi dukrytes vasarą leisti į kitą darželį, jeigu bus uždarytas jų lankomas. Anot panevėžietės, reta kuri šeima išgali samdytis auklę, seneliai taip pat dažniausiai dirbantys, o daugelis tėvų, dabar negalintys dirbti dėl karantino suvaržymų, vasarą stengsis grįžti į darbus ir užsidirbti, aukodami ir šeimos vasaros atostogas. Dažnai šeimai darželis yra vienintelė vieta vaikui.

Aš pati užsiimu individualia veikla, kepu tortus. Dabar darbo praktiškai neliko, nes žaidimų kambariai nedirba, gimtadieniai ir kitos šventės nevyksta. Vasarą, jeigu baigsis karantinas, gal vėl žmonės organizuos krikštynas, vestuves. Labai tikiuosi, kad užsakymų turėsiu daugiau. Dirbsiu visą vasarą, kad galėčiau papildyti šeimos biudžetą. Juk nėra garantijos, kad rudenį nebus dar vieno karantino“, – kalbėjo I. Tamošiūnienė.

Vasarą atiduos darbui

Viena du vaikus auginanti Donata Durasevičiūtė sako jau dabar su nerimu laukianti vasaros. Didelis galvos skausmas, su kuo palikti šiemet pirmą klasę baigsiantį sūnų ir dvimetę dukrą.

Tokie dalykai su darželiais neskatina turėti daugiau vaikų, nes tik tėvų rūpestis pasidaro, kur juos padėti, jei esi dirbantis“, – mano D. Durasevičiūtė.

Šiuo metu po motinystės atostogų ji ieškosi darbo. Donata pasakojo kol kas tik peržiūrinti darbo skelbimus.

Dabar pati rūpinuosi vaikais, bet labai tikiuosi, kad pasibaigus karantinui nesunkiai rasiu darbą. Vasarą atostogų man niekas neduos, tad darželis mažajai bus būtinas. Tokio amžiaus vaikui aplinkos pakeitimas bus didelis stresas, bet kito pasirinkimo neturiu, nes mūsų seneliai yra dirbantys, o ir gyvena ne Panevėžyje“, – pasakojo D. Durasevičiūtė.

Pasak moters, reta kuri jauna šeima turi galimybių visą vasarą atostogauti. Daugelis tėvų atostogas išnaudoja dalimis per moksleivių atostogas. Todėl didesnė dalis vaikų ir vasarą lankys darželius.

Pandemija kirto biudžetui

Švietimo sritį kuruojantis Panevėžio savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Kazimieras Armonavičius teigė, kad per karantiną sumažėjus įplaukų į miesto biudžetą tenka ieškoti įvairių taupymo būdų. Nors planuojant metų biudžetą buvo numatytos lėšos, kad vasarą veiktų visos ikimokyklinio ugdymo įstaigos, tačiau, anot K. Armonavičiaus, niekas negalėjo numatyti tokių karantino padarinių.

Biudžete skylė atsivėrė dėl pandemijos metu nesurinktų mokesčių. Tenka peržiūrėti visas vykdomas programas ir joms skiriamą finansavimą“, – teigė pavaduotojas.

Dar prieš ketvertą metų Panevėžyje vasaromis taip pat būdavo paliekama dirbti po šešis ar septynis darželius. Tiek jų patenkindavo tėvų poreikius. Pasak K. Armonavičiaus, sprendimas dėl darželių darbo šią vasarą dar nėra priimtas.

Tai gali būti svarstoma kaip viena iš alternatyvų ieškant būdų, kaip sutaupyti. Dabar atsiklausiame tėvų, ar leistų savo vaikus į kitą darželį, jeigu jų nedirbtų, ar turėtų galimybę vaiką ugdyti per vasarą namuose. Analizuojame skaičius, stebime lankomumą, kokie būdavo apkrovimai vasaros metu. Visais pjūviais analizuojame situaciją ir ieškome sprendimo būdų, kad ir vilkas būtų sotus, ir avis sveika“, – tvirtino pavaduotojas.

Ateitų daugiau kaip pusė

Atlikta darželinukų tėvų apklausa parodė, kad maždaug 64 proc. vaikų per vasarą lankys miesto ikimokyklines įstaigas, net jei tai bus kitas darželis. Tačiau, anot K. Armonavičiaus, patirtis rodo, kad paprastai ne visi užsirašiusieji ateina. Nemaža dalis tėvų šitaip tiesiog apsidraudžia.

Apklausos rezultatai rodo, kad iš 4320 dabar sąrašuose esančių vaikų vasarą darželį lankytų 2758. Vienose įstaigose lankomumas siektų 47 proc., kitose 67 proc. Pagal tokius rodiklius turėtų likti dirbti maždaug pusė visų darželių. Bet šiandien sunku prognozuoti, kokia bus situacija, todėl sprendimai dar gali keistis“, – teigė K. Armonavičius.

Nors karantino metu yra grupių, kur viena auklėtoja prižiūri vieną ar du vaikus, šiuo metu jungti grupes ir taip taupyti biudžeto lėšas neleidžia operacijų vadovo įsakymai. Pasak pavaduotojo, įprastomis sąlygomis niekas tokių mažų grupių nelaikytų, tačiau esant dabartinei pandeminei situacijai kitokie sprendimai negalimi. K. Armonavičius patikino, kad vasarą net ir uždarius kai kuriuos darželius, paliktuose dirbti negalėtų būti daugiau vaikų, nei leidžia higienos normos.

Po trisdešimt vaikų grupėse tikrai nebūtų, visi higienos reikalavimai būtų išlaikyti“, – ramino K. Armonavičius.

Komentarai

 • Žmona dirba auklėtoja, tai labai įdomus dalykai tuose darželiuose, kad ir dabar per pandemiją daugiausia vaikus veda bedarbiai ir juos pasiima tik baigiantis darželio darbo laikui.

  • Atsakyti
  • Tai? Jei įstaiga man liepia vaiko nevesti į darželį, nes neva aš būnu namie, su naujagimiu, bet verčia mokėti mokesčius, tai kaip Jums atrodo, ar mes čia šitoje valstybėje visi uždirbame tiek, lad galėtume laisva ranka tuos pinigus atiduoti darželiui už ugdymą, nors vaikus ugdome namuose? Atsidarai langą ir išmeti kiekvieną mėnesį tam tikrą sumą pinigų. Laba diena. Ir paklausus kaip čia yra, darželis akcentuoja, kad nevesti vaiko į darželį yra TIK REKOMENDACIJA.

 • Vargšai tėvam nereikalingi vaikai, visa laimė, kad jie maži ir to nesupranta

  • Atsakyti
 • Per tokius neatsakingus tėvus ir daugėja koronos atvejų darželiuose, jokio karantino, veda visi bedarbiai, čia faktas, dzin jiem rekomendacijos, o sergantys corona tėvaiateina į darželius atsiimti maisto nemokamų davinių, darykit ką nors, valdžia!!!!!!

  • Atsakyti
Rodyti visus komentarus (4)

Jūsų komentaras

Sponsored Video

Daugiau leidinio naujienų