P. Židonio nuotr.

Darbuotojų ieško su žiburiu: neprisikviečia net į pokalbį

Darbuotojų ieško su žiburiu: neprisikviečia net į pokalbį

Panevėžys muša rekordus – tiek laisvų darbo vietų nei mieste, nei rajone nebuvo nuo pat ekonomikos pakilimo.

Šiuo metu Užimtumo tarnyba Panevėžyje ieško daugiau nei tūkstančio tiek nekvalifikuotų darbuotojų, tiek vadovų bei inžinierių. Darbdaviai suka galvą, iš kur ir kokiomis paskatomis prisivilioti darbo rankų ir protų, mat jų siūlomas atlyginimas bedarbiams nebepatrauklus.

Statistikos departamentas skaičiuoja, kad visoje Lietuvoje šių metų antrojo ketvirčio pabaigoje buvo 24,8 tūkst. laisvų darbo vietų, o tai 43,1 proc., arba 7,5 tūkst., daugiau nei pernai birželio pabaigoje. Daugiausia laisvų darbo vietų siūlo pramonės įmonės – 4,6 tūkst., transporto ir saugojimo sektoriui reikia 4500 darbuotojų, prekybos įmonėse – 3700.

Per šią darbuotojų krizę ne išimtis ir Panevėžys. Nors rugsėjo 1-ąją nedarbas mieste siekė 12,3 proc., o Panevėžio rajone – 13 proc., oficialūs bedarbiai neskuba darbintis. Vien Užimtumo tarnyboje šią savaitę buvo siūloma 1011 laisvų darbo vietų Panevėžio mieste bei rajone. Rugpjūtį ir liepą šis skaičius buvo kone perpus mažesnis – apie šešis šimtus laisvų darbo vietų. Patys geidžiamiausi Panevėžyje – inžinieriai, vairuotojai ekspeditoriai, gamybinių linijų operatoriai, taip pat labai trūksta darbuotojų prie maisto ruošos, įvairaus profilio statybininkų. Net neturintieji jokios kvalifikacijos darbdavių laukiami išskėstomis rankomis – šiuo metu Aukštaitijos sostinėje itin reikia pagalbinių darbuotojų, kiemsargių, valytojų.

Neatvyksta net į pokalbį

Daugelis darbo skelbimų Užimtumo tarnyboje kabo jau ne vieną mėnesį. Bendrovė „Polė“ jos valdomai kavinei šiuo metu ieško virtuvės darbuotojų, maisto išvežiotojų bei indų plovėjų-valytojų.

Pasak įmonės direktorės Laimos Kazanavičienės, dabar jiems trūksta penkių darbuotojų.

Jau vasarą bendrovė pasirašė sutartis dėl maisto pristatymo į namus, tačiau negali pradėti vykdyti įsipareigojimų, nes nepavyksta sukomplektuoti kolektyvo. Esami darbuotojai išaugusio krūvio neatlaikytų.

Nors sutartys pasirašytos prieš kelis mėnesius, didinti savo pajėgumų negalime, nes sunkiai sekasi ieškoti darbuotojų“, – prisipažįsta L. Kazanavičienė.

Direktorės teigimu, nors skambučių kasdien ji sulaukia nemažai, retas kuris atvyksta į darbo pokalbį. Dažniausiai jau po pirmojo klausimo, koks bus atlyginimas, su potencialiu darbdaviu atsisveikinama.

Vieni galvoja, kad į darbą ateis tiesiog praleisti laiko, kiti įsitikinę, kad minimalią algą privalo gauti vien už atėjimą į darbą, o jeigu apsirengia darbinę aprangą, jau turi būti keliais šimtais eurų daugiau. Tačiau didžioji dauguma, išgirdusi, kad už valytojos darbą siūlau minimalią algą, rėžia, kad net neapsimoka dirbti. Bet kaip aš galiu mokėti didelį atlyginimą, jeigu žmogus negali parodyti savo sugebėjimų? Už tai, kad atėjo į darbą, negaliu mokėti tūkstančio eurų“, – teigė L. Kazanavičienė.

Į darbą eina su baime

Jeigu žmogus visgi pradeda dirbti, pasak verslininkės, nėra garantijų, kad užsibus ilgai. L. Kazanavičienė atkreipė dėmesį, kad pandemija atvėrė visus kelius piktnaudžiauti nedarbingumu. Dabar nebereikia nė slogos – užtenka paskambinti savo šeimos gydytojai ir pasakyti, kad pakilo temperatūra – nedarbingumo pažymėjimas nuotoliniu būdu išduodamas savaitei.

Atrodo, priėmiau šaunią valytoją, bet pasirodo, kad turi rimtų priklausomybių. Išdirbusi vos kelias savaites, pasiėmė nedarbingumą, nors visi puikiai žino, kokia tai liga. Kasdien į darbą einu su baime, ar visi susirinks. Geri darbuotojai išties labai vertinami ir dirba ne vienerius metus. Jeigu lietuviai dirbtų taip, kaip dirba užsieniuose, ir čia galėtų užsidirbti tiek pat, bet kažkodėl nenori“, – mano verslininkė.

Išeitis – užsieniečiai

Darbuotojų skelbia laukiančios ir miesto pramonės įmonės. Panevėžio krašto pramonininkų asociacijos prezidentas Mantas Gudas teigė, kad situacija nėra įprasta, bet taip – ne tik Panevėžyje, o ir visame pasaulyje. Jo nuomone, praradusieji darbo vietas dėl Vyriausybės paskatų, sumažėjusių išlaidų, tam tikrų kompensacijų nejaučia vidinio poreikio grįžti į darbo rinką. M. Gudo teigimu, laisvų darbo vietų yra gerokai daugiau, nei oficialiai skelbiama, mat ne visi verslai kreipiasi į Užimtumo tarnybą, dalis bando savo jėgomis spręsti problemą.

Po pandeminių suvaržymų grįžta klientai, užsakymai, sustabdyti projektai vėl paleidžiami. Dabar kaip tik yra galimybė kompensuoti visus karantininius praradimus, bet trūksta ir darbo rankų, ir galvų tai padaryti“, – konstatuoja M. Gudas.

Anot jo, anksčiau šią situaciją šiek tiek švelnindavo migracija iš trečiųjų šalių – Baltarusijos, Rusijos, Ukrainos, bet šiandien dėl tų pačių karantino suvaržymų potencialūs darbuotojai negali atvykti.

Turime tokią aštrią situaciją, kuri visai valstybei kainuoja labai brangiai. Bedarbiai neranda darbo, o įmonės negali rasti specialistų“, – sakė M. Gudas.

Pasak asociacijos prezidento, ilguoju laikotarpiu reikia pergalvoti perkvalifikavimo programas, kad jos veiktų efektyviau. Parama turėtų būti skiriama įmonėms, kad šios pačios galėtų išmokyti sau tinkamus darbuotojus.

Nebijau būti nepopuliarus, bet tikiu, kad atlaisvinti darbuotojų iš trečiųjų šalių pančiai padėtų sukurti naujų darbo vietų ir vietiniams darbuotojams. Tam tikrų specialybių darbuotojų Lietuvoje limituotas kiekis. Jų neįsivežus, stabdomos didžiulės investicijos. Jeigu tų specialistų būtų, būtų investuojama į tam tikrą gamybinę liniją ar fabriką, o tai leistų sukurti kelis šimtus papildomų darbo vietų ir Lietuvos žmonėms. Imigrantai ne atima, o kuria darbo vietas“, – teigė M. Gudas.

Mantas Gudas. „Sekundės“ nuotr.

Mantas Gudas. „Sekundės“ nuotr.

Netinka nei sąlygos, nei atlygis

Panevėžio prekybos, pramonės ir amatų rūmai generalinis direktorius Visvaldas Matkevičius taip pat sako pastebintis, kad darbo rinkoje jau kuris laikas susiklosčiusi paradoksali situacija – nedarbo lygis aukštas, bet laisvų darbo vietų – daugybė. Verslas jau ne vienerius metus garsiai kalba, kad iš Užimtumo tarnybos atsiunčiami bedarbiai dažnai yra netinkami darbui – jų netenkina nei siūlomos sąlygos, nei atlygis.

Atrodytų, bedarbių yra, bet savo nenorą dirbti jie motyvuoja per mažu atlyginimu ar netinkamomis darbo sąlygomis. Daugeliui geriau visai nedirbti ar darbuotis nelegaliai, nei dirbti už minimalų atlyginimą. Ta pašalpų sistema, kai pandemijos metu papildomos išmokos buvo dalijamos visiems, sugadino žmones“, – įsitikinęs V. Matkevičius.

Visvaldas Matkevčius. I. Stulgaitės–Kriukienės nuotr.

Visvaldas Matkevčius. I. Stulgaitės–Kriukienės nuotr.

Moka, kiek išgali

Pasak direktoriaus, dažnai mėgstama pabrėžti, kad darbas už minimalų atlyginimą – šiuolaikinė vergystė. Tačiau, anot jo, ne visi verslai geba mokėti daugiau. Vienose įmonėse net nėra minimalios algos – ten darbuotojai gauna gerokai didesnius atlygius, bet mažose įmonėse dažnai mokamas tik minimumas.

Verslas yra gyvas organizmas, jis reaguoja į daugelį dalykų. Jeigu verslas tik tiek tegali mokėti, vadinasi, yra priežastis. Tai amžina dilema – kaip ir diskusijos, koks turi būti minimalus atlygis. Kai minimali alga supanašėja su kvalifikuoto darbuotojo atlygiu, natūralu, kad darbdavys privalo ir jam kelti darbo užmokestį“, – kalbėjo V. Matkevičius.

Anot jo, dažnai akcentuojama, kad užsienyje atlyginimai yra kelis kartus didesni, bet pamirštama pridurti, kad ten ir pragyvenimo lygis kitoks.

Ir Lietuvoje galima dirbti, uždirbti ir laisvai pragyventi, bet pirmiausia reikia norėti dirbti ir nesitikėti, kad už nekvalifikuotą darbą mokės tiek, kiek ir geram specialistui ar vadovui“,– pabrėžė V. Matkevičius.

 

Komentarai

  • O kur darbuotojų ir profsąjungų komentarai? Tik apkūnaus lietuviško verslo nuomonės.

  • O kodėl niekas nepasidomi kodėl tos įmonės nesurenka žmonių ir kokios ten darbo salygos!!!!?

  • Nori veltui dirbančių. Ir nustokim mojuot diplomais , du trečdaliai jų yra pirkti. Tą žino visi. Protingas darbštus žmogus visai nevertinamas. Už ką vertina mūsų darbuotojus užsienyje, už darbštumą, norą dirbtį ir t.t. O pas mus nesvarbu kad jis diplomuotas kaušas, bet jis kieno nors giminė.

    • Atsakyti
  • O tas paršas su balta sermėga darbo matęs? 😀

    • na, bet jau jis sukure tas darbo vietas

  • Ko neleidžia pasireiškė buvusiems darbuotuojiem. Tegu patys masto „Polės“ šefai ką blogai daro,eitų dirbtų visi,patys normalių sąlygų nesuteikia jiems,o jai ir dirba dirba kaip už 5 asmeninis. O ką jie daro? O gi nieko tik menkina kiekvieną zmogu

  • Visas straipsnis apie darbuotojų nenorą dirbti už minimumą gaunasi. Bet aš suvokiau kad visas straipsnis apie nenorą mokėti daugiau nei minimumas. Pvz man mokesčiai žiemą susidaro apie 500 ir kaip gali eit dirbt į tokį darbą žinodamas kad net jų negalėsi apmokėti….

  • Visiškai teisyngai nieks nevertina darbuotoju, todėl ir dyrbu pats sau su individualia veikla. Jeigu tu nesufebi mokėti gero atligio darbuotojui, tai tavo verslas-toks ir verslas

    • nu klounai ka dirbt uz mma kad net koiniu nenusipirktum jei sociai yra kas moka po 1200e

      • Atsakyti
  • Niekam neidomu kad tu gali dirbti už du vistiek daugiau minimumo negsusi ir neteikia sekti pasaku kad dirbti reikia kaip užsieni.Mažai yra tokiu darbdaviu kurie moka normalius atlyginimus.Laikas pakeisti požiuri i darbuotojus ir moketi normaliai tada netruks darbuotoju.Pas gera darbdavi nebega darbuotojai o už duru norinčiu tikrai yra.

  • Kaip nupiešia graziai darbdaviai apie save,kapitalizmas ponai,darbo zmogus yra niekas.Tik ponai,o kokie stori,išsipūtę nuo darbininku sukurto vaisiaus.

  • jo, nacher dirbt už m inimumą, kai pašalpų sočiai… o ką lochai darysit, kai nuo spalio 1d. visas kovidines pašalpas nuims ir bedarbio pašalpa bus 3 mėn. pusė m inimumo?

    • pats iš ne savo uždirbtos pensijos sėdi

      • Atsakyti
  • Ar Jums neatrodo, kad Panevėžio „verslininkai“ nežino kas yra rinkos ekonomika arba apsimeta kvailiais, kad nežino. Verkia krokodilo ašaromis, vaje nėra darbuotojų. Jei jau savo prekes ir paslaugas teikia rinkos kainomis, tai nereikia pamiršti, kad ir darbo jėga yra rinkos išteklis, turintis savo kainą. Nesugebi rinkoje rasti darbuotojo, vadinasi, kažkas pas tave yra negerai ir iš bėdos tenka siūlyti „š“ sąlygas. Pas gerus verslus darbuotojų tikrai netrūkta.

  • Gudriai, čia bando piešti situaciją, kad davaj geriau vergų atsivežkim iš Rytų, nei Lietuvoje bent 1 Eur-u atlyginimą pakelkim. Tipinis Lietuviškio verslininko tipas-užmušantis godumas. Kažkaip tarptautinio skaidraus kapitalo įmonėse tokių problemų ženkliai mažiau. Kiekvienas darbas turi – savo kainą. Dar pasakykite, kad valytojos darbas turi būti nevertinamas. Pabandyk padirbti visą dieną.

  • Nepatingèkite ir mieli verslininkai suorganizuoti transportą atsvežti darbuotojams iš priemiesčių, iš kaimų ir turėsite.darbo jėgos. Kaimuose pragyvenimas pigesnis. Yra noričių dirbti, bet nėra galimybės nuvažiuoti ir grįžti iš darbo.Autobusai važiuoja retai, o automobiliu.važinėja ne visi. O jei ir dirbti už minimumą, tai tik benzinui užteks. Yra įmonės, kurios žmones surenka prieš darbą ir parveža po darbo. Joms darbuotojų užtenka.

  • Kiekvienam darbdaviui po morką į šikną.

  • Aš irgi darbdavis ir labai mėgstu pinigus, bet dirbti nėra kam…

    • Atsakyti
  • Juokdariai. Iesko vergų tai kas cia nuostabaus kad neranda. Patys dur.neliai ir dirbkit uz minimuma

  • Mokekit normalius atlyginimus ir bus kam dirbt. O jei topo kas neisgali daugiau minimumo moket tai gal reik susimastyt ar isviso verslas tavo uzsiemimas

  • Prašom,virš 4tūkstančių atbėgo iš Baltarusijos,rinkitės;,jauni,darbštūs, daug neprašo,.
    O lietuvių verslininkai,eikit dirbti patys nebliaudami,kad už minimumą niekas neina,.patys savęs paklauskit ar jūs eitumėt dirbt visą mėnesį už tiek kiek siūlot?

  • Dirbu senjoru priežiūroje gaunu tipo 900 po visų atskaiciavimu i rankas lieka 450 sumokėjus mokesčius lieka tik 100 pragyvenimui kitaip sakant nuo algos iki algos

  • O atlyginimų tie verslininkai ar nebandė mokėti, kalbų ne apie pašalpas.

  • pabandyk būti virš 50 m. ir gauti darbą – misiją neįmanoma

    • Atsakyti
Rodyti visus komentarus (24)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų