Panevėžio apskrities G. Petkevičaitės-Bitės bibliotekos nuotr.

Bibliotekai – išskirtinė meno kolekcija

Bibliotekai – išskirtinė meno kolekcija

Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešajai bibliotekai perduota panevėžietės dailininkės, grafikės Stasės Medytės (1948–2022) ekslibrisų kolekcija.

Tai menininkės sūnėno Arūno Medžio dovana.
„Ekslibrisus menininkė kaupė visą gyvenimą. Kūrė pati, rinko kitų grafikų. Galutinių skaičių dar neturime, tačiau spėjame, kad tokių ekslibrisų gavome apie tris tūkstančius. Tarp jų – kurtų Henriko Mazūro, Mariaus Liugailos, Kęstučio Petro Ramono, Aušros Čapskytės. Grafikės kolekcijoje yra ekslibrisų G. Petkevičaitei-Bitei, Juozui Zikarui, Mikalojui Konstantinui Čiurlioniui, Vydūnui, Jonui Pauliui II, Panevėžio įkūrimo 490-osioms metinėms ir kitų“, – sako Kultūros paveldo tyrinėjimo ir skaitmeninimo skyriaus vyriausioji bibliotekininkė-metodininkė Ilona Mažylytė.
Be ekslibrisų, A. Medžio dėka biblioteką pasiekė daugybė meno leidinių, S. Medytei dedikuotos knygos, parodų katalogai, atvirukų rinkiniai, S. Medytės autorinės knygos, sveikinimo atvirukai, tapybos darbai. Preliminariais duomenimis, apie keturis tūkstančius saugojimo vienetų.
„S. Medytės rankraščių fondą biblioteka jau turi. Jame saugomus dokumentus atidavė pati dailininkė – eskizus, ekslibrisus, fotografijas, įvairia technika atliktus darbus, korespondenciją. Džiaugiamės menininkės giminaičių sprendimu visą jos kūrybinį palikimą ir knygų kolekciją saugoti vienoje vietoje“, – teigia I. Mažylytė.
S. Medytė buvo žinoma ekslibrisų kūrėja, grafikė, ekslibrisų konkursų ir parodų organizatorė, mažosios grafikos meną populiarinusio ekslibrisininkų klubo „Bitė“ Panevėžyje įkūrėja. Nuo 1995 m. priklausė Lietuvos dailininkų sąjungai.
Menininkė palaikė draugiškus ryšius su G. Petkevičaitės-Bitės viešąja biblioteka. Čia ne kartą eksponuota dailininkės kūryba, ji lankydavosi Juozo Miltinio memorialiniame bute, profesionaliai įvertindavo ten eksponuojamus paveikslus. Bibliotekininkai prisimena: S. Medytė visada turėjo savo nuomonę ir apie kultūros įvykius, ir apie gyvenimiškas situacijas.
Biblioteka yra sudariusi ir daugiau ekslibrisų kūrėjų fondų: Zigmanto Plėščio, Vytauto Osvaldo Virkau, Henriko Mazūro, Povilo Šiaučiūno, Klemenso Kupriūno, Aušros Čapskytės, Onos Šimaitytės-Račkauskienės, knygos ženklų. Skaičiuojama, kad juose yra per 1200 saugojimo vienetų.

Galerija

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų