BNS nuotr.

Visuotiniam kariniam šaukimui pritaria trečdalis lietuvių

Visuotiniam kariniam šaukimui pritaria trečdalis lietuvių

Siūlymui Lietuvoje įvesti visuotinę karinę tarnybą Lietuvoje pritaria trečdalis gyventojų, rodo naujienų agentūros BNS užsakymu rinkos tyrimų kompanijos RAIT atlikta apklausa.

Tyrimo metu 8 proc. respondentų sakė manantys, kad Lietuvos kariuomenėje privalomai turėtų tarnauti visi vaikinai ir merginos, dar 23 proc. buvo už tai, kad privalomai tarnautų tik vaikinai.

25 proc. apklaustųjų pasisakė už tai, kad Lietuvos kariuomenėje liktų dabartinė tvarka, kai šaukiama dalis vaikinų. 34 proc. respondentų mano, kad Lietuvoje turėtų būti tik profesionali kariuomenė be privalomo šaukimo.

Krašto  apsaugos ministras Raimundas Karoblis teigia, kad šis tyrimas suteikia optimizmo, bet kartu parodo, jog būtina aktyviai dirbti informuojant visuomenę.

„Tik trečdalis pasisako vien už profesionalią tarnybą, o daugiau kaip pusė remia vienokią ar kitokią mišrią tarnybą. Matome supratimą, kad šauktiniai turi būti kariuomenės dalis. Taigi rezultatai gana geri, bet dar turime pasistengti aiškindami savo idėjas visuomenei“, – BNS sakė ministras.

Pasak R. Karoblio, dėl visuotinio šaukimo analizuojami keli variantai, bet labiausiai tikėtinas scenarijus, kad iš pradžių privalomai bus šaukiami tik vaikinai. Ministro teigimu, prieš priimant sprendimus taip pat svarstoma apklausti vyresnių klasių merginas.

„Ankstyviausias terminas yra 2020-ieji metai, bet nenorime galutinai užbrėžti šios datos. Gali būti ir 2021-ieji, ir 2022-ieji. Kita vertus, jei saugumo situacija pasikeistų į bloga, gali būti ir greitesni sprendimai“, – kalbėjo ministras.

Jo teigimu, dalis kviečiamų jaunuolių galėtų tarnauti vadinamaisiais kiberšauktiniais ir rūpintis kibernetiniu saugumu.

Dalinis šaukimas į Lietuvos kariuomenę grąžintas 2015 metais, reaguojant į Rusijos veiksmus Ukrainoje ir Baltijos jūros regione. Šiemet į kariuomenę numatoma pašaukti per 3,5 tūkst. vaikinų nuo 19 iki 26 metų. Pirmieji šauktiniai tarnybą pradeda antradienį.

Šiuo metu kariuomenė neturėtų galimybių tinkamai priimti daugiau kaip 4 tūkst. šauktinių. Prieš įvedant visuotinę tarnybą būtina įrengti papildomai kareivinių, užtikrinti griežtesnę tarnybos vengiančių jaunuolių kontrolę, parengti daugiau karinių instruktorių.

Kovo 10–26 dienomis apklausti 853 respondentai nuo 15 iki 74 metų.

„Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama“.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų