Objektyviai išrinkti skaniausią daržovę, matyt, būtų sudėtinga, o štai įdomiausios išvaizdos – kur kas lengviau. Artišokas yra neabejotinai vienas iš tokių. Būtent išskirtinė forma pelno daugybę komplimentų ir kultiniam šviestuvui „PH Artichoke“. Žinoma, puiki išorė – tik viena, bet tikrai ne vienintelė nuostabi jo savybė.
Modernia klasika vadinamas „PH Artichoke“ šiemet švenčia savo šešiasdešimtmetį. Ir nors kasmet sukuriama įvairiausių formų įspūdingų šviestuvų, „artišoką“ primenantis šviesos skleidikas ir mūsų dienomis yra itin geidžiamas kultinių dizaino objektų kolekcionierių. Kur slypi jo patrauklumo paslaptis?
Pradėti verta nuo šio šviestuvo dizainerio kūrybos principų ir siekių, tuomet daug kas ima aiškėti. Kaip nurodo pirmosios šviestuvo pavadinimo raidės (PH), jo kūrėjas yra Poulas Henningsenas, XIX a. pabaigoje gimęs nedideliame Danijos miestelyje, kur tuo metu dar net nebuvo įvesta elektra. Verta pridurti, jog tikrasis daniškas pavadinimas yra „PH Kogle“, o pastarasis žodis daniškai reiškia ‘kankorėžis’, tik tarptautiniu mastu šviestuvas išgarsėjo kaip „PH Artichoke“. Šį dvigubą pavadinimą verta paminėti, mat tikrai didesnė tikimybė, kad P. Henningsenui geriau pažįstami buvo kankorėžiai, o ne egzotiškieji artišokai. Tiesa, ar sukurti žymųjį šviestuvą jį įkvėpė gamtos objektas, tebėra neaišku. Gal sutampa tik formos?
P. Henningsenas siekė sukurti šviestuvus, kurie skleistų ne aštrią, agresyvią, bet švelnią šviesą, primenančią jo vaikystės ir jaunystės laikų dujinį apšvietimą. „Namuose nieko nėra svarbiau už apšvietimą. Kad patalpa būtų tinkamai apšviesta, pirmiausia reikia ne pinigų, bet išmanymo ir kultūros“, – teigė dizaineris. Tai jis galėjo pademonstruoti savo darbais. Dažnai teigiama, kad šis kūrėjas per visą savo karjerą atkakliai analizavo šviesos svarbą žmonių savijautai.
1927 m. P. Henningsenas, tuo metu bendradarbiavęs su kompanija „Louis Poulsen & Co.“, sukūrė savotišką „PH Artichoke“ pirmtaką – šviestuvą PH. Jis skleidė švelnią, prislopintą šviesą, kurios šaltinis – lemputė – buvo paslėpta nuo žiūrinčio žmogaus akių. Šis šviestuvas netrukus paplito Slandinavijos šalyse, tačiau pagal formos sudėtingumą iki „artišoko“ jam dar buvo toloka.
Praėjo trys dešimtmečiai, ir 1958 m. P. Henningsenas gavo užsakymą sukurti šviestuvus madingam restoranui „Langelinie Pavilion“ Kopenhagoje. Skamba tikrai fantastiškai, tačiau šis restoranas gyvuoja ir mūsų dienomis, o jame, žinoma, kabo 8 šviestuvai „PH Artichoke“.
Labai įdomu „PH Artichoke“ apžiūrėti ir analizuoti iš arti: jį sudaro 12 lankų, ant kurių pritvirtinami 72 „lapeliai“. Būtent „lapeliai“ slepia pagrindinį šviesos šaltinį, todėl ši yra švelni ir tolygi. Juk P. Henningsenas to ir siekė: kurti šviestuvus, kurie būtų ne tik išvaizdūs, bet ir leistų žmonėms atsipalaiduoti, pasijusti ramiai ir jaukiai.
Klasikiniai „PH Artichoke“ yra trijų dydžių ir gaminami nerūdijančio plieno, baltos arba vario spalvos. Didžiausias sveria net 27,5 kg, tad jam pakabinti reikia specialių kabelių. Nuo 2008-ųjų, pažymint šviestuvo penkiasdešimtmetį, pradėti gaminti ir stikliniai „artišokai“.
Mūsų dienomis šie šviestuvai apšviečia ir privačius, ir visuomeninius interjerus – jie idealiai dera ir klasikiniuose, ir šiuolaikiniuose butuose. Tiesa, originaliais šviestuvais gali didžiuotis tie, kas pasiruošę už juos atseikėti apvalią kelių ar keliolikos tūkstančių eurų sumą. Be abejo, be vienas gamintojas siūlo replikų, tačiau kaip jiems sekasi atkartoti sudėtingą šviestuvo konstrukciją, verta aptarti atskirai.