Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Ž. Mauricas: vienintelė viltis, kad elektra šalyje pigs – tikėtis, kad taip bus visoje rinkoje

Ž. Mauricas: vienintelė viltis, kad elektra šalyje pigs – tikėtis, kad taip bus visoje rinkoje

Pigesnės elektros Lietuvoje galima tikėtis tik tuomet, jei elektra atpigs visoje biržoje, sako ekonomistas Žygimantas Mauricas.

Anot jo, taip kaip Lietuva nuo elektros importo Europoje dar priklausomas tik Liuksemburgas, todėl belieka viltis kainos kritimo kitose šalyse. Be to, jis mato nedaug galimybių dėl pigesnės elektros susitarti su pagrindiniais energijos importuotojais.

„Lietuva yra tokioje didelėje duobėje, kartu su Liuksemburgu esame labiausiai priklausomi nuo elektros importo. (…) Mums belieka viltis, kad bendra elektros kaina biržoje kristų, nebent kažkokiu būdu susitartume dėl žemesnės kainos su pagrindiniais eksportuotojais, tarkime švedais. Bet tikimybė labai nedidelė, nes už gražias akis švedai tikrai neeksportuos, juolab, kad paklausa yra didelė, švedai gali eksportuoti į kitas šalis, yra didžiulė konkurencija“, – antradienį „Luminor“ ekonomikos apžvalgos renginyje sakė Ž. Mauricas.

„Vienintelė viltis Lietuvai yra, kad kaina biržoje nukris“, – teigė jis.

„Luminor“ eksperto teigimu, Lietuvos situacija nepalanki, nes šalis priklausoma nuo naftos, dujų ir elektros importo: nors energijos importas Rusijos ženkliai sumažėjęs ištekliai perkami kitose rinkose, už juos mokama didelė kaina. Tai, pasak Ž. Maurico, lemia, kad Lietuvos užsienio prekybos balansas yra rekordiškai neigiamas.

„Pirmą pusmetį jis siekė net 3 mlrd. eurų (10 proc. bendrojo vidaus produkto). Tokia suma iškeliauja iš Lietuvos ir tai bendrą mūsų prekybos balansą stumia į neigiamą pusę“, – aiškino ekonomistas.

Jis svarstė, jog Lietuvai 2010 metų pradžioje uždarius Ignalinos atominę elektrinę nebuvo pakankamų investicijų alternatyvius elektros gamybos pajėgumus, o to pasekmės ypač juntamos dabar.

„Situacija tikrai nėra labai palanki Lietuvai. Nėra taip, kad kažkokiu būdų išspręsime šią problemą, nes tiesiog neturime elektros generavimo pajėgumų. Kaip tik reikia viltis, kad rinka išliks, galėsime toliau importuoti, kad ir brangesnę, elektrą“, – kalbėjo Ž. Mauricas.

Pasak jo, elektros kainos galėtų kristi turint savų pigių elektros gamybos pajėgumų iš atsinaujinančios energetikos, bet tik ilguoju laikotarpiu. Tuo metu trumpuoju periodu, pastebi Ž. Mauricas, kadangi Lietuva priklausoma nuo dujų, reikėtų sumažinti jų vartojimą.

„Kadangi elektros ir dujų rinkos veikia susisiekiančių dujų principu, kai kyla dujų kaina, kyla ir elektros kaina. Tad norint sumažinti elektros kainą, reikia sumažinti dujų kainą. O dujų kainą sumažinsi tada, kai sumažinsi vartojimą, nes trumpuoju laikotarpiu padidinti atsinaujinančios energetikos gamybą nėra galimybės“, – kalbėjo Ž. Mauricas, dar pridūręs, jog elektros kainos rinkoje nukris, jei Europos Sąjungos valstybės įgyvendins įsipareigojimą 15 proc. šaltuoju žiemos metu sumažinti dujų vartojimą.

ELTA primena, kad ES šiuo metu ieško, kaip sumažinti rekordines elektros kainas – svarstoma taikyti kainų „lubas“ iš Rusijos importuojamoms arba elektrai gaminti naudojamoms dujoms. Europos Komisija (EK) taip pat pasiūliusi apriboti elektros iš atsinaujinančių šaltinių, branduolinės energijos ir anglies gamintojų viršplanines pajamas, o jomis sumažinti energijos kainas verslui bei gyventojams.

Toks variantas Lietuvai nepalankus, kadangi joje didžioji dalis elektros importuojama, o generacija iš atsinaujinančių šaltinių nepakankama. Energetikos ministerija argumentuoja, kad ES pritaikius tokį modelį, Lietuvoje elektros kainos išliktų aukštos, tuo metu elektrą pasigaminančiose šalyse – sumažėtų. Tai esą sumažintų lietuviško verslo konkurencinį pranašumą.

Vis tik, nemažai šalių, ypač – Vokietija, šį aukštų elektros kainų mažinimo būdą palaiko.

Jūsų komentaras

Taip pat skaitykite