Tyrimą dėl P. Luomano elgesio pradėję etikos sargai aiškinsis, ar Panevėžio vicemeras nepažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo reikalavimų nustatyta tvarka ir terminais deklaruoti privačius interesus.
VTEK atstovės žiniasklaidai Eglės Ivanauskaitės teigimu, tyrimas pradėtas, esą gavus informacijos, jog P. Luomanas galbūt nedeklaravo duomenų apie už parlamentines lėšas nuomoto automobilio įsigijimo sandorį.
Nors etikos komisija į P. Luomano viešųjų ir privačių interesų deklaraciją dėmesį atkreipė tik dabar, ažiotažas dėl Panevėžio politiko įsigytos „Subaru Impreza“ buvo kilęs dar 2013-aisiais.
Jau tuomet „Sekundė“ rašė apie tai, kad kadenciją baigę Seimo nariai, tarp jų ir tuometis krikščionis demokratas P. Luomanas, pirko automobilius, prieš tai ilgą laiką nuomotus už mokesčių mokėtojų pinigus.
Nors P. Luomanas jau senai atsisveikino su parlamentaro kėde, tačiau ne su automobiliu, kurį ilgą laiką nuomojo už valstybės lėšas. 2009-ųjų laidos „Subaru Impreza“ dabar vairuoja politiko sūnus.
2008-aisiais į Seimą išrinktas tuometis Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos narys P. Luomanas jau po metų už parlamentines lėšas išsinuomojo tuomet visiškai naują „Subaru Impreza“. Už jo nuomą išperkamosios nuomos bendrovei kas mėnesį iš valstybės kišenės mokėdavęs po 1500 litų, politikas tvirtino transporto priemonę naudojęs esą tik darbo reikalams.
„Į Seimą buvau išrinktas Panevėžio miesto ir rajono teritorijoje. Savaitgaliais grįždavau į Panevėžį, važinėdavau į susitikimus su rinkėjais. Tikrai nenaudojau automobilio asmeniniams reikalams. Tam turėjau sau 2006-aisiais išperkamąja nuoma įsigytą „Volkswagen Golf“, – aiškino P. Luomanas.
Politikas tikina iš pradžių neturėjęs minčių palikdamas Seimą už likutinę vertę išsipirkti mašinos. Visgi pasibaigus kadencijai neatsispyrė bendrovės pasiūlymui automobilį įsigyti už 21 tūkst. Lt su PVM (apie 6000 Eur). Iki tol jis per trejus metus lizingo bendrovei už automobilio nuomą jau buvo paklojęs daugiau nei 47 tūkst. litų (apie 13 781 Eur) parlamentinių lėšų.
P. Luomano pirkiniu tais metais domėjęsi „Sekundės“ korespondentai išsiaiškino, jog
2009-ųjų metų dyzelinio „Subaru Impreza“ hečbeko kaina tuomet rinkoje svyravo nuo maždaug 20 tūkst. iki daugiau nei 40 tūkst. Lt. 2013-aisiais internete už automobilį, identišką P. Luomano įsigytajam, buvo prašoma 42 400 Lt, tai yra du kartus brangiau, nei išperkamosios nuomos bendrovei sumokėjo buvęs parlamentaras. Tiesa, šis automobilis buvo nuvažiavęs per pusę mažiau kilometrų.
P. Luomanas ir dabar tuomečiame sandoryje nemato nieko negražaus.
„Galėjau tą automobilį nuvaręs jiems palikti. Visa bėda, kad nusipirkau jį pats, nors ir tokiomis pačiomis sąlygomis, kaip tą būtų padaręs bet kuris kitas. Visą laiką deklaravau, kad tą automobilį turiu. Ar deklaravau patį pirkimo sandorį, nepamenu. Bet sumokėjau pinigus sąžiningai, tai kur čia tie interesų sumaišymai?“ – stebėjosi vicemeras.
Neseniai P. Luomanas vėl persėdo prie kito automobilio vairo. Seime praleistą laiką primenantį „Subaru Impreza“ vicemeras teigia praėjusių metų gale pardavęs. Vėliau politikas patikslino transporto priemonę perleidęs sūnui.
Šio sandorio politikas nenurodė savo viešųjų ir privačių interesų deklaracijoje. Sako nematęs reikalo. Esą teisininkai išaiškinę, jog deklaruoti privalu tik sandorius, kurių vertė siekia nuo 3000 Eur.
P. Luomanas tikina, jog sūnui atitekusi 2009-ųjų „Subaru Impreza“ net tiek nebėra verta.
„Rida siekia beveik 200 000 km, be to, techniškai automobilis nėra tvarkingas, reikia nemažai dar į jį investuoti“, – tvirtino vicemeras.
P. Luomanas neabejoja, kad po etikos sargų didinamuoju stiklu atsidūrė ne dėl su „Subaru Impreza“ susijusių sandorių.
„Užrašiau automobilį sūnui, o pats pasiėmiau kitą išperkamąja nuoma. Ar tame yra kokia nuodėmė? Aš jos nematau. Nieko nepavogiau ir neapgavau. Nei valstybės, nei žmonių. Tas dėmesys grynai dėl politinių motyvų“, – spėja vicemeras.
Kas turi politinių interesų jam mesti šešėlį, P. Luomanas tiesiai neįvardija. Anot vicemero, nuo tada, kai buvo pašalintas iš TS-LKD dėl to, kad prisidėjo prie Panevėžio mero Ryčio Račkausko komandos, nuolatos jaučiantis spaudimą iš politinių oponentų.
„Man keista, kad praėjus šešeriems metams kažkas tą klausimą vėl prisiminė. Politinių interesų gali būti įvairių“, – sako mero pavaduotojas.
P. Luomanas teigia iki šiol iš VTEK nėra sulaukęs jokio pranešimo, o apie dėl jo elgesio pradėtą tyrimą sužinojęs tik iš „Sekundės“ korespondentų.
VTEK motyvuoja, jog dabar politiko elgesiu susidomėta esą gavus informacijos, jog jis galėjęs nedeklaruoti su įsigytuoju automobiliu susijusių sandorių, didesnių nei 3000 Eur.
Paklausta, kodėl šis klausimas nebuvo keltas prieš penketą metų, kai „Subaru Imprezą“ P. Luomanas įsigijo už likutinę vertę, komisijos atstovė E. Ivanauskaitė pripažino negalinti paaiškinti.
„Tyrimus komisija pradeda labai įvairiais pagrindais, vienus savo iniciatyva, kitus gavusi pranešimą, kaip šiuo atveju. Gal komisija anksčiau nebuvo gavusi pranešimo, o pati nematė?“ – svarstė E. Ivanauskaitė.
Anot jos, per tyrimą bus aiškinamasi ne automobilio pirkimo aplinkybės, o ar P. Luomanas laikėsi teisės aktų, numatančių prievolę deklaruoti sandorius, kurių vertė viršija 3000 Eur.
Pasak E. Ivanauskaitės, VTEK tirs pastarųjų trejų metų sandorius.
Tyrimui atlikti įstatymas numato trijų mėnesių terminą.
Komentarai
Petrai Petrai.. o tiek kartu pavyko.. o cia automobilis uzkliuvo.. nereikia prie savivaldybes laikyti, jei sunaus vardu registruotas.
Dievas atsisuks ir jam. Visada slydus, visada mokantis valgyti kitus. Gal jau baigsis karalystės laikai. Kitų ašaros ledu virto po kojų.
tik matyt pats to nenori pastebėti svarbu būti kažkam padlaižūnu…