P. Židonio nuotr.

Varguolių kratosi net laidojimo verslas

Varguolių kratosi net laidojimo verslas

Jeigu neturi pinigų, esi nevertas net elementaraus žmogiškumo ir pagarbos.

Taip ironizuoja panevėžietis, laidojęs per Velykas mirusią savo mamą, tačiau iš ritualines paslaugas teikiančios įmonės sulaukęs nemalonaus akibrokšto.

Vyrui iš karto neturėjus visos reikalingos sumos laidotuvėms, buvo atsisakyta laidoti jam brangų žmogų. Laidojimo paslaugas teikiančios įmonės vadovė teisinosi, kad jie jau ne kartą yra nusvilę dėl nemokių klientų, tad visuomet prašantys iš anksto susimokėti bent didžiąją dalį laidotuvėms reikalingos sumos.

Pasigedo žmogiškumo

Kaip pasakojo panevėžietis Rolandas, dar balandžio 8-ąją sulaukęs skambučio iš Panevėžio palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninės, kur pastaruoju metu buvo slaugoma jo mama. Jos būklė buvo itin sunki, tad darbuotojai leido paskutinį kartą aplankyti mamą. Po šio susitikimo Rolandas supratęs, kad reikia ruoštis blogiausiam scenarijui.

„Nusprendžiau nueiti į „Paskutinysis sudiev“. Ta įmonė buvo arčiausiai ligoninės. Pasakiau, kad mano finansinė situacija gana sudėtinga, ir paprašiau pasiūlyti ekonominį variantą. Lyg ir sutarėme, davė savo lankstinuką, kad prireikus galėčiau iš karto susisiekti“, – pasakojo panevėžietis.

Lemtingos dienos ilgai laukti nereikėjo – ankstų Velykų dienos rytą panevėžietis sulaukė žinios, kad mamos nebėra ir reikia pasiimti jos kūną. Vyras nieko nelaukęs puolė skambinti įmonės „Paskutinysis sudiev“ nurodytuoju telefono numeriu. Pasak Rolando, atsiliepusi moteris paaiškino, kad paslaugas suteiks tik tokiu atveju, jeigu visą reikalingą sumą sumokės iš anksto grynaisiais pinigais ar kortele.

„Pokalbio metu iš jų išgirdau, kad jie labai bijo. Man ir taip buvo šokas, tad nesupratau, apie kokias baimes kalba. Tada paklausė, ar mokėsime grynaisiais pinigais, ar pervesiu kortele. Paaiškinau, kad dabar Velykos, iš „Sodros“ ir Savivaldybės Socialinių reikalų skyriaus laidojimo pašalpos taip greitai negausiu. Santaupų turiu nedaug, reikėtų iš kažkur pasiskolinti. Tuomet man tiesiog pasiūlė pasiieškoti kitos laidojimo firmos ir numetė telefono ragelį“, – dėl tokio bendravimo iki šiol tebėra šokiruotas Rolandas.

Atstūmė ne visi

Dar po kurio laiko panevėžietis vėl bandė prisiskambinti ritualinių paslaugų įmonei, bet telefonu jau niekas neatsiliepė. Nežinodamas, ką toliau daryti, vyras pagalbos kreipėsi į slaugos ligoninę. Šioji pasiūlė nieko nelaukiant ieškoti kitų laidotuvių organizatorių.

„Skaitau „Paskutinysis Sudiev“ duotą lankstinuką ir stebiuosi. Ten taip gražiai parašyta: „Keliai keleliai ir kelių vingiai vedžioja, blaško per gyvenimą, ir vargšą, ir labai turtingą vienodai veda į kapus.“ Bet šitą laidojimo įmonę domina tik turtingi klientai. Skirtingai nei kitoje bendrovėje, kur iš karto paskyrė laiko pokalbiui, patys paėmė kūną, nuramino ir išaiškino, ką daryti. Sklandžiai ir maloniai aptarnavo be jokių išankstinių mokėjimų“, – pasakojo Rolandas.

Jis sako suprantantis, kad karantinas ir verslui įneša savų baimių, nerimo, tačiau žmogiškumas turi būti išsaugojamas. Panevėžietis tvirtina laidojimo įmonės prašęs pinigų palaukti vos kelias dienas, mat per Velykas valdiškos įstaigos nedirbančios, tačiau jokio kompromiso net nebuvo bandoma ieškoti.

„Versle pinigai yra svarbūs, bet ne mažiau svarbus turėtų būti lankstumas ir žmogiškumas. Juk mirus artimam žmogui ir taip šokas, o su tavimi, jei neturi pinigų, nenori net kalbėti. Neatsisakiau mokėti, tik paprašiau palaukti, kol baigsis šventinės dienos. Jeigu įmonė ir toliau dirbs tokiais sovietiniais metodais, kur žmogus paskutinėje vietoje, jai pačiai tuoj bus paskutinis sudiev. Dabar bent žinosiu ir kitiems galėsiu patarti, kur tikrai nereikia kreiptis“, – jaučiasi įskaudintas Rolandas.

Nudegė ne kartą

Laidojimo namų „Paskutinysis sudiev“ direktorė Irena Skorupskienė tvirtino, jog per beveik trijų dešimtmečių darbo praktiką įmonė yra ne kartą nusvilusi dėl nemokių klientų, todėl labai atsakingai renkasi, su kuo dirbti. Rolandas pasitikėjimo jai nekėlė, mat pasisakęs, kad yra bedarbis ir šiuo metu santaupų neturintis. Be to, neturįs kitų artimųjų, kurie galėtų padengti laidojimo išlaidas.

„Suabejojome jo mokumu, jis pats bedarbis. Jo mama mirė pačią pirmąją Velykų dieną, tad negalime net pasiklausti, kokią tiksliai sumą iš valstybės jis gautų. Aš ir pati siūliau kreiptis į kitą įmonę, nes mes neturime jokių lengvatų, o, pavyzdžiui, „Grauduva“ yra laimėjusi Savivaldybės konkursą ir galėtų palaidoti jo mamą kaip vienišą žmogų“, – kalbėjo I. Skorupskienė.

„Paprastai tokie dar klausia, kiek jiems liks pinigų iš valstybės skiriamos pašalpos. Kokių dar pinigų, jeigu skiriamos pašalpos ir taip visuomet būna per mažai?“

I. Skorupskienė

Nori prabangiai

Anot jos, dar viena priežastis atsisakyti laidoti kliento mamą buvo ta, kad panevėžietis prašęs didelio paslaugų paketo – nuo skrodimo, kunigo palydos į kapus iki šarvojimo Kristaus karaliaus katedroje. Vidutiniškai tokios laidotuvės kainuoja apie 1 200–1 400 eurų, tačiau vyras iš Savivaldybės galėjo gauti 314 eurų laidojimo pašalpą ir vieną pensiją, kuri galėtų siekti apie 500 eurų. Už tokią sumą, I. Skorupskienės teigimu, jo pageidautų laidotuvių niekaip nebūtų pavykę suorganizuoti – geriausiu atveju itin kuklias, be jokių šarvojimo salių ir bažnyčios.

„Už tokią sumą nebuvo galimybių įgyvendinti jo norų – juk reikia ir kunigui mokėti, ir saviems žmonėms, kurie būtų dirbę šventinę dieną. O kas, jeigu jis neatsiskaitytų, – tektų viską padengti iš savo kišenės. Tokios karčios patirties jau esame turėję. Jeigu iš karto po laidotuvių žmonės neatsiskaito, vėliau atgauti pinigus būna beviltiška. Mes seniai dirbame, tad tokių pamokų jau esame turėję ne vieną“, – aiškina įmonės „Paskutinysis sudiev“ direktorė.

Anot jos, neretai pasitaiko taip, kad kuo žmonės vargingiau gyvena, tuo prabangesnių laidotuvių nori.

„Paprastai tokie dar klausia, kiek jiems liks pinigų iš valstybės skiriamos pašalpos. Kokių dar pinigų, jeigu skiriamos pašalpos ir taip visuomet būna per mažai? Kai žmonės atvirai ir nuoširdžiai pasisako, kad neturi pinigų ir gali skirti mažesnę sumą, visuomet ieškome kompromisų ir suteikiu nemažų nuolaidų, bet ne šiuo atveju. Šis vyras jau pokalbio telefonu metu pradėjo agresyviai kalbėti, todėl ir padėjau ragelį. Pabijojau, kad negausiu nė kapeikos“, – prisipažįsta I. Skorupskienė.

Karantinas keičia tradicijas

Nors koronaviruso pandemija laidojimo verslu užsiimančių įmonių neprivertė užsidaryti, tačiau karantino nuotaikos ir čia labai jaučiamos. Panevėžio savivaldybei priklausančios laidojimo įmonės „Grauduva“ direktorė Aušra Bertulienė sako, kad karantinas iš esmės paveikė laidojimo tradicijas. Anksčiau mirusieji buvo šarvojami bent parą, dabar – vos kelias valandas. Gerokai mažiau žmonių ateina atsisveikinti su mirusiuoju – tik patys artimiausi. Nors kiekviena šarvojimo salė turi atskirą įėjimą ir galima išvengti didesnių susibūrimų, žmonės įsibaiminę viruso. Tad nemažai laidotuves nukelia vėlesniam laikui, kai baigsis karantinas.

„Žmonės dabar kremuoja artimuosius ir urnas laiko namuose. O laidotuves planuoja surengti pasibaigus karantinui, kai iš užsienio galės grįžti ten gyvenantys artimieji. Dabar laidotuvės gerokai kuklesnės. Nebereikia nei muzikantų, nei organizatorių paslaugų, nei tiek gėlių“, – pasakojo A. Bertulienė.

Dėl to gerokai sumenko ir čia dirbančiųjų gaunamas atlygis – dažno darbuotojo atlyginimas priklauso nuo atlikto darbo.

„Atlyginimų sumažėjimas labai jaučiamas, bet kiti visai neteko pajamų, o mes dar dirbame“, – sakė direktorė.

Anot jos, retas kuris turi pasidėjęs stalčiuje didesnę sumą pinigų juodai dienai, tad dažnu atveju su klientais tiesiog pasirašomos sutartys, per kiek laiko įsipareigoja padengti laidojimo paslaugų sąskaitas. A. Bertulienė tikina, kad iki šiol nėra buvę didesnių problemų dėl atsiskaitymo.

„Tik kartą pasitaikė, kai teko pinigus už paslaugas išsiieškoti per teismus, bet ten buvo išskirtinis atvejis, kai laidojimo išlaidas įsipareigojusi padengti įmonė bankrutavo. Šiaip klientai labai sąžiningai atsiskaito“, – teigė direktorė.

Komentarai

  • Jau tas gėlių verslas per laidotuves taip išbujojęs, kad ir ten nosisi pokyčių.Aš žiūriu kinofilmus, man patinka, kai kurios tautos su lavonu atsisveikina prie gyvenamo namo ir kas nori ateina pareiškia užuojautą ,ar lydi iki kapinių,jokių šarvojimo salių ir balių.Kunigas kapuose atlieka ritualą ir to pakanka.Ar jis turtingas ar biednas

  • Karantinas sugrąžins mirusiuosius laidoti kukliai, paprastai, nepažeminant mirusiojo atminimo.

    • Atsakyti
  • Juk Paskutinio sudiev reklamose viskas pigu: pigiausios salės, gėlės ir t.t.. Žmogus ten ir kreipėsi… Deja, pigiau ir kokybiškiau, su artimaisiais maloniau bendrauja ne minimos firmos darbuotojos.

  • Tai kad apie „Paskutinį sudie“ jau senai blogos kalbos sklando. Teko nuo jų nukentėti irmano giminaičiams, ant lapelio paskaičiavo, o laidotuvių dieną dar paprašė daugiau, kai paprašė sąskaitos, tai sako bus dar daugiau PVM. Nu baisu su jais

  • Saskaita padideja.Teisybė!!!

  • Gras laikas mirti.Nereikia nei gėlių(gyva mamytė kada paskutinį kart jas matė?)
    Viską ką sutaupius buvo sūnelis vienas ar su draugais įsiskaudinęs prapylė.Manė nuo mamos smerčio atsipagirioti liks.O čia še tau!Velykos.Nėr pinigo.Ir už dyką kaip šuns mamos nepakasi.Tfu ant tokio degrado.

    • Na, čia jū neteisi. Lankė jis tą mamą, ir rūpinosi. Ir tikrai ne degredas

Rodyti visus komentarus (7)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų