Nors šią savaitę situacija šiek tiek pagerėjo, tačiau daugumoje laukų tebetyvuliuoja vanduo. V.Bulaičio nuotr.

Ūkininkai skaičiuoja liūčių padarytus nuostolius

Ūkininkai skaičiuoja liūčių padarytus nuostolius

Preliminarūs žemdirbių nuostoliai dėl liūčių gali siekti apie 40 mln. eurų. Todėl jau kitos savaitės pradžioje visoje šalyje bus paskelbta ekstremali padėtis. Tai leistų naudoti valstybės rezervo lėšas. Šią informaciją vakar sužinojo savivaldybių atstovai susitikime su žemės ūkio ministru Broniumi Markausku. Be to, dėl paramos ūkininkams planuojama kreiptis ir į Europos Komisiją.

Panevėžio rajono ūkininkai patyrė apie 7,5 mln. eurų nuostolių. Rajono Savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vyriausioji specialistė Dalia Klemkienė sako, kad rugsėjo 27 dienos duomenimis, rajone buvo žuvę 3 314 ha kviečių, 4 613 ha – rapsų, 2 743 ha – pupų, 1 229 ha – grikių, 361 ha – žirnių, 280 ha – bulvių. Iš viso nenuimta apie 9 391 ha įvairių pasėlių.

Pasak specialistės, užmirkusių plotų, kuriuose jau pasėtos žieminės kultūros, – 4 893 hektarai, o plotai, kur dėl gamtos sąlygų negalima veikla, sudaro beveik 33 tūkst. hektarų. Labiausiai nukentėjo Vadoklių, Ramygalos, Raguvos seniūnijos.

„Rudenį, kad ir saulėta, laukai nedžiūsta taip, kaip pavasarį. Padėtis tikrai nedžiugina. Visi labai susirūpinę, nes yra įsipareigojimai pristatyti produkciją, paimtos paskolos, už viską reikia mokėti“, – D. Klemkienė teigia, kad ūkininkai susiduria su didžiulėmis finansinėmis problemomis.

Gero nebesitiki

Žemės ūkio rūmų organizatorė savivaldai, ūkininkų sąjungos Panevėžio skyriaus vadovė Danguolė Kuzmienė sako, kad šią savaitę situacija kiek pagerėjo. Saulėtomis dienomis ūkininkai gana aktyviai kulia, aria.

„ Traktoriai laukuose burzgia, vadinasi, kai kur jau galima įvažiuoti, o kai kur dar ne“, – sako ji.

D. Kuzmienės teigimu, dabar visa nuimta produkcija tik padengs degalų sąnaudas, tačiau pelno nebus. Kas augina bulves, jau nieko nebesitiki. Šiuo metu žieminių pasėlių sėja jau turėjo būti baigta, jei leis orai, tikimasi, kad dar pavyks kažką nuveikti. Svarbiausia, kad užtektų šilumos ir greitai neužšaltų. Deja, kitą savaitę jau vėl žadamas lietus.

„Jei per šias dienas šlapia dirva nepradžius ir ūkininkai negalės įvažiuoti į laukus, tai tikrai pavasarį būsime be žieminių javų. Aišku, produkcijos stygiaus rinkoje nebus, bet mūsų ūkininkai smarkiai nukentės“, – tvirtino D. Kuzmienė.

Ūkininkų atstovai šiandien taip pat vyks susitikti su šalies valdžia. Kalbamasi ir su Nacionaline mokėjimo agentūra, kreditoriais, kad taikytų atidėjimus. D. Kuzmienės žiniomis, kai kuriose rajono seniūnijose maždaug apie pusę derliaus dar likę nenuimta.

„Šilai apsemti. Kas buvo ten pasisėję, jau kurį laiką negali įvažiuoti į laukus, nes tyvuliuoja balos. Įsivaizduokite, kokia dirva jeigu kombainą reikia traktoriumi traukti iš lauko, tai ar verta laužyti techniką?“ – kalbėjo ji.

Laukia liūdnas pavasaris

Ūkininkų atstovės teigimu, nuostolių turės visi, net ir tie, kurie spėjo nuimti derlių – jie negalėjo laiku pasėti, o jeigu pasėjo – užmirko ir neaišku, ar kas sudygs.

Pasak D. Kuzmienės, dabar skubama nuimti pupas, tačiau į žirnius jau net nebesižvalgoma – niekas nebesiruošia jų kulti.

„Ūkininkų laukia gana nesmagus pavasaris“, – konstatuoja ji.

Kad šią savaitę darbai kiek pajudėjo, pastebi ir labiausiai apsemtų seniūnijų seniūnai.

Ramygalos seniūno Valdo Chirv teigimu, į kai kuriuos laukus ūkininkai jau įvažiuoja ir derliaus imti, ir sėti. Tačiau vis dar daug laukų jei neužtvinę, tai užmirkę ir neįmanoma įvažiuoti.

„Derlius žuvo, bet blogiausia, kad kitiems metams negali pasėti žieminių javų“, – apgailestauja V. Chirv.

Vadoklių seniūnas Vytautas Kaupas sako, kad nors situacija kiek ir pagerėjo, tačiau upė ir grioviai dar pilni vandens.

„Jei savaitę ar dvi dar pabūtų tokie orai, padėtis taptų normali, tačiau kitą savaitę vėl praneša lietų. Ūkininkai ne tik negali nuimti derliaus, bet ir arti, sėti, tręšti. Kitų metų pagrindai nebus padėti – čia blogiausia“, – „Sekundei“ teigė seniūnas.

Faktai

Žemės ūkio rūmų duomenimis, grūdų augintojai galėjo patirti iki 125,2 mln. eurų, o daržovių – iki 55,2 mln. eurų nuostolių.

Šį rugsėjį per dvi dekadas iškrito 75,8 mm kritulių, vidutiniškai per vieną rugsėjo dekadą būna 19 mm.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų