Ugniagesiams talkins dronai

Ugniagesiams talkins dronai

Jau greitai ugniagesiai gelbėtojai ekstremaliosioms situacijoms vertinti Lietuvos ir Latvijos pasienio teritorijoje pasitelks nuotoliniu būdu valdomus orlaivius (dronus). Šį mėnesį baigėsi daugiau nei dvejus metus trukęs projektas, padėjęs Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentui įsigyti 10 įvairios paskirties dronų, galinčių greitai ir efektyviai išžvalgyti dideles teritorijas.

Lapkričio mėnesį kartu su Latvijos ugniagesiais turėjo vykti ir bendros pratybos, tačiau dėl COVID 19 pandemijos kiekviena šalis tas pačias užduotis vykdė savo teritorijoje.

„Atliekant dronų testavimą vandens telkinyje buvo ieškota skęstančio žmogaus, didelėje teritorijoje mėginta rasti ugnies židinį ir specialiai išmėtytų daiktų. Šias užduotis atlikti mums padėjo Gargždų priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos ugniagesiai. Vėliau, nuotolinės konferencijos metu, dronų testavimo rezultatus aptarėme su projekto kolegomis iš Latvijos“, – sakė Klaipėdos priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Pajėgų valdymo skyriaus viršininkas Vaidas Masiliauskas.

„Kaip parodė praktika, dronai yra ypač tinkami atlikti žvalgybą, pavyzdžiui, durpynų gaisrų metu, jie geba aptikti gaisro židinius ir nustatyti ugnies išplitimo mastą miškuose, išgelbėti pavojuje atsidūrusius žmones. Dronas siunčia vaizdinę informaciją, todėl operacijų vadovams lengviau įvertinti ekstremaliąsias situacijas ir tiksliau reaguoti į kylančius pavojus. Dronai galės būti naudojami ir prasidėjus žolės gaisrams ar likviduojant chemines avarijas. Juos tikimės išbandyti ir į kitus metus nukeltose didelėse naftos produktų išsiliejimo pratybose“, – sakė V. Masiliauskas.

Įsigyti dronai atliks skirtingas funkcijas. Šeši lengvieji dronai yra aprūpinti vaizdo ir šiluminėmis kameromis. Juos į orą galima pakelti per 2-3 minutes nuo atvykimo į įvykio vietą. Juos planuojama skirti Pajėgų valdymo skyriams. Esant reikalui, jais galima labai greitai apžvelgti didesnes teritorijas ir efektyviau priimti taktinius sprendimus. Drono pagalba galima nustatyti gaisro židinius, išmatuoti temperatūras, apšviesti teritoriją, įmontuoto garsiakalbio dėka perduoti žinutę nukentėjusiajam ir atlikti daugybę kitų funkcijų.

Trys sunkieji dronai yra aprūpinti galingomis vaizdo ir šilumos kameromis. Su jais vienu metu gali dirbti du ugniagesiai. Jie yra ypač efektyvūs kilus dideliems gaisrams. Juos planuojama naudoti įkurtuose štabuose, jeigu gaisro gesinimo ar kita ekstremalioji situacija trunka ilgesnį laiką ir reikalauja didelių resursų. Panašus dronas buvo naudojamas gesinant didelį durpyno gaisrą. Dėl galingų šilumos kamerų galima lengviau identifikuoti požeminius gaisro židinius didelėse teritorijose. Jie galėtų būti naudingi ir įvertinant miškų gaisrus, potvynius ar pavojingų medžiagų išsiliejimus.

Vienas dronas skirtas žemėlapių ir 3D modelių kūrimui. Tai ypatingas dronas, galintis per trumpą laiką sukurti teritorijos žemėlapį. Užtenka nustatyti pageidaujamą plotą ir jis pats skraido po teritoriją, pridarydamas daugybę nuotraukų, kurios netrukus sujungiamos į labai didelės raiškos žemėlapį. Štabas, turėdamas šiuos duomenis, gali priimti efektyvesnius taktinius sprendimus. 3D modeliai taip pat bus naudojami pasirengimui ekstremaliosioms situacijoms. Planuojama, kad šio drono pagalba bus parengti viso Klaipėdos uosto ir pavojingų objektų teritorijų 3D žemėlapiai, leisiantys iš anksto sudaryti patekimo į juos planus ir organizuoti mokymus ugniagesiams nevykstant į vietą.

Šiuolaikinių dronų technologijos sparčiai vystosi ir daugelyje šalių ugniagesiai gelbėtojai pradeda juos naudoti kasdienėje veikloje. Nesenai Suomijos ugniagesiai gelbėtojai demonstravo dronų galimybes vertinant gaisrą prie krantinės prisišvartavusiame laive. Taigi vis didėja reagavimo į gaisro pavojų greitis ir apsaugomi patys ugniagesiai gelbėtojai, nes nebūtina rizikuoti žmonių gyvybėmis siunčiant ištirti gaisro židinio, jeigu tai gali padaryti dronas.
Hamburgo ugniagesiai gelbėtojai dronus pradėjo naudoti cheminių avarijų jūrų uoste metu. Dronais pradėta rinkti išsiliejusių cheminių medžiagų pavyzdžius ir pristatyti juos į laboratoriją. Taip ugniagesiai gali paimti ypač pavojingų medžiagų pavyzdžius tiesiogiai nekeldami grėsmės savo sveikatai.

Naujų technologijų įdiegimo priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo darbus atliekančiuose padaliniuose Lietuvos ir Latvijos pasienyje kaina – 588 228 Eur, iš jų apie 265 tūkst. eurų – Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento dalis.

Jūsų komentaras

Sponsored Video

Daugiau leidinio naujienų