Daugiabučių kiemai dažnai užgrūsti nebenaudojamais automobiliais. T.Šiaudinio nuotr.

Turtą „užmiršta“ bendrame kieme

Turtą „užmiršta“ bendrame kieme

Nebenaudojami automobiliai turi būti tinkamai sutvarkomi, utilizuojami, tačiau jų vis dar kėpso miesto gatvėse ir kiemuose. Panevėžio savivaldybės darbuotojai kas savaitę gauna pranešimų apie paliktus ir užmirštus senus automobilius.

Miesto Savivaldybės Teisės ir viešosios tvarkos skyriaus vedėja Daiva Svirelienė sako, kad iš bendrijų pirmininkų, gyventojų nuolat gaunama pranešimų apie daugiabučių kiemuose ar gatvėse stovinčias neprižiūrėtas, apgadintas transporto priemones. Ir tokie pranešimai dažniausiai pasitvirtina.

Ji teigia pamenanti šiemet gal tik vieną atvejį, kai pavasarį nutirpus sniegui pranešta apie neva nenaudojamą automobilį. Patikrinus paaiškėjo, kad jo techninė apžiūra galioja, o savininkas tiesiog kurį laiką žiemą nevažinėjo.

„Keista, bet žmonės savo nuosavybe tikrai nesirūpina. Palieka automobilius tol, kol surūdija, kol nebeįmanoma jais važinėti “, – „Sekundei“ sakė vedėja.

Anot D. Svirelienės, labai gerai, kad apie trukdančias eismui nebevažiuojančias mašinas žmonės praneša Savivaldybei, nes važiuodami pro šalį tikrintojai ne visada gali nustatyti, koks tas automobilis ir kiek laiko jis stovi. Informuojama įvairiausiais būdais – ir skambinama, ir siunčiami elektroniniai laiškai, ir rašomi raštai.

Savivaldybės darbuotojai, gavę tokią informaciją, patikrina, ar galioja automobilio techninė apžiūra, ar jis naudojamas. Nenaudojamų transporto priemonių savininkų ieškoma ir įpareigojama patraukti automobilį per nustatytą terminą. Jei jis nepatraukiamas, galima taikyti administracinę atsakomybę. Tiesa, to imamasi paprastai tik išimtiniais atvejais.

Pasak D. Svirelienės, labai retai kada tokių automobilių savininkai perspėti nepatraukia automobilio. Dažniausiai susitvarko per nustatytą laiką.

Surasti automobilio savininką nėra sunku, bet ir dėl to problemų kartais būna. Pavyzdžiui, žmogus miręs, tada reikia ieškoti paveldėtojų, o pastarieji nenori prisiimti tokio turto ir pan. Tad terminus tenka pratęsti. Visgi, vedėjos teigimu, tokie atvejai būna vienetiniai.

Šiemet Savivaldybė turi ir vieną administracinę bylą, kai panevėžietis nuo valdiškos žemės nepatraukė automobilių. „Sekundė“ jau rašė, kad savininkui buvo skirta bauda, tačiau jis nuobaudą apskundė teismui. Dabar dar laukiama galutinio teismo sprendimo. Manoma, kad tai veikiausiai kaimynų santykių problema. Pasak vedėjos, žmogus ant valstybinės žemės laiko nenaudojamas mašinas ir jaučiasi teisus, nes tuo įvažiavimu naudojasi ir prižiūri tik jis. Kitaip tariant, mano, kad turi teisę laikyti, niekam netrukdo, o automobiliais esą tik laikinai nevažinėjama.

Įvairios priežastys

D. Svirelienės teigimu, paprastai gyventojai nesigina dėl nenaudojamų automobilių – pripažįsta, kad tai jų nuosavybė, ir pašalina be problemų. Tuomet administracinė atsakomybė netaikoma.

„Žmonės tiesiog pamiršta, nesuka sau galvos ir nelabai rūpinasi, kad palikta bet kur transporto priemonė trukdo kitiems. Man nerūpi, tai ir kitiems nerūpi – toks kai kurių žmonių požiūris“, – kalbėjo vedėja.

Kodėl gyventojai nebesirūpina savo nuosavybe, sunku pasakyti. Galbūt dar mano kada nors važinėsiantys tuo automobiliu, gal tiesiog laiko, nes gaila atsikratyti, gal nenori rūpesčių utilizuojant. Kai kurie savininkai, kaip paaiškėja, transporto priemones būna pardavę, tad ieškomi įgytą turtą pamiršę pirkėjai. Daugiausia tai būna užsienietiškų markių automobiliai.

„Kiek žiūrėjau patikrinimo aktų, pro akis nepraslydo, kad žiguliukas ar zaporožietis stovėtų numestas. Juos gal, kas turi, laiko garažuose, o kai kas superka jau kaip retenybę“, – svarsto D. Svirelienė.

Pasak vedėjos, išimtiniais atvejais, kai labai trukdo eismui, Savivaldybė gali kreiptis į policiją, kad patrauktų automobilį, nutemptų jį į aikštelę. Pati Savivaldybė tokio dalyko negali įvykdyti. Tokios priemonės kol kas neprireikė imtis.

Faktai

Eksploatuoti netinkamų transporto priemonių tvarkytojų asociacijos duomenimis, senų, nebereikalingų automobilių apstu kiekviename šalies mieste.

Asociacija šiemet gavo beveik 1 000 pranešimų apie eksploatuoti netinkamus automobilius bendro naudojimo vietose, o nuo veiklos pradžios 2012 metų lapkričio mėnesį – beveik 2,6 tūkst. pranešimų.

Daugiausia pranešimų buvo iš didžiųjų miestų: šiemet iš Vilniaus gauta daugiau kaip 500 pranešimų, iš Kauno – 200, Klaipėdos – apie 70, Šiaulių – per 40, Panevėžio – 25.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų