Tačiau visuomenėje vis dažniau skamba raginimai fejerverkus drausti ar bent jau riboti jų naudojimą.
„Panevėžio balsas“ panevėžiečių klausia, ar jiems dangų nutvieskiantys fejerverkai yra neatsiejamas švenčių atributas, ar naudos iš jų mažai – tik triukšmas, dūmai ir tarša?
Giedrė GOMES
Fotografė
Nesu nei už, nei prieš fejerverkus.
Man jų labai trūko iš Panevėžio atvykus į Ameriką prieš 22 metus, kai Naujųjų metų išvakarėse Niujorke, Taimso aikštėje garsiai skaičiavome 5, 4, 3, 2, 1… Tikėjausi kažkokio nerealaus šou, fejerverkų, kokių akyse nebuvau mačiusi, o paleido tik spalvotus popieriukus iš viršaus. Buvau ištikta šoko, piktinausi, kas čia per nesąmonė (šypsosi).
Lietuvoje man Naujieji metai buvo kažkas itin svarbaus ir įsimintino, didžiulė šventė.
Bet per daugiau nei du dešimtmečius Amerikoje pripratau, kad čia niekas, išskyrus europiečius, nesureikšmina Naujųjų metų. Mano vyras brazilas, amerikiečiai kaimynai ir visi kiti Naujųjų išvakarėse eina miegoti devintą valandą vakaro – kaip eilinę dieną.
Čikagoje, Ilinojaus valstijoje, kur anksčiau gyvenome, fejerverkai apskritai yra nelegalūs.
Dabar esame apsistoję Indianos valstijoje, o čia fejerverkai legalūs, jų galima nusipirkti, tad matome dažniau. Šios dvi valstijos viena šalia kitos, taigi, lietuviai iš Ilinojaus atlekia pirkti fejerverkų pas mus.
Man fejerverkai gražu, norisi bent kartą metuose tokiu reginiu pasigrožėti.
Tačiau nepasakyčiau, kad per Naujuosius jų Amerikoje daug šaudo. Amerikiečiams kur kas didesnė šventė yra liepos 4-oji, Nepriklausomybės diena, kai fejerverkai pokši visą savaitę.
Mano kaimynas išprotėjęs dėl fejerverkų, tad į orą tądien paleidžia mažiausiai 5 tūkst. dolerių!
Mano šeima kur kas kukliau – daugiausia dvidešimt dolerių. Ir tai – tik vaikiškoms „bombytėms“ bei šaltosioms ugnelėms.
Rūta LIBERIENĖ
Kinologė, Gyvūnų globos draugijos vadovė
Esu už tai, kad fejerverkų būtų visiškai atsisakyta. Man jie nepatinka ir niekada nepatiko. Tai tuščias pinigų švaistymas, sukeliantis begalę problemų: gąsdinami gyvūnai, sužalojami žmonės, didelė oro tarša ir dar kalnai šiukšlių, liekančių po tokių linksmybių.
Kas per šventes nori spalvų ir įspūdingų vaizdų, fejerverkus galėtų pakeisti kur kas saugesnėmis, bet ne mažiau įspūdžių suteikiančiomis priemonėmis, kokių dabar apstu.
Alternatyvų tam pilna.
Pati auginu septynis šunis, mano įsteigtuose šunų senjorų namuose – devyni augintiniai, o Gyvūnų globos draugijos prieglaudoje Kaimiškyje šiuo metu trisdešimt šunų. Kai kurie, išgirdę fejerverkus, tik žiūri į juos ir loja, bet kai kuriems šūvio garsai sukelia didžiulę paniką.
Mano pačios auginama mišrūnė, išgirdusi fejerverkus, tiesiog lipa sienomis, blaškosi, cypia, dreba. Jos panika begalinė.
Nuolatos po naujametės nakties gyvūnų prieglaudoje padaugėja šunų – surenkame pasimetusius. Neabejoju, kad dauguma jų pabėga iš namų išgąsdinti fejerverkų. Mano augintinė, įtariu, irgi taip kažkada bėgo nuo to garso, gal jos šeimininkai buvo pagyvenę žmonės, nes niekas taip ir neieškojo.
Gyvenu kaime, netoli sodininkų bendrijos. Net nereikia naujametės nakties – kone kiekvieną savaitgalį kažkas kažką švenčia ir leidžia fejerverkus. O kaip būtų gerai, jei to gyvūnų siaubo būtų atsisakyta.
Virginijus ŠLEŽAS
Paįstrio seniūnas
Man fejerverkai nedaro jokio įspūdžio. Žinau, važiuoja žmonės žiūrėti toliausiai, dargi girdžiu, kad koncertai, kiti pasirodymai neįdomūs, bet va fejerverkai – tai lygis. O štai manęs jie netraukia, nors ir netrukdo. Jei žmonėms patinka, jei jie džiaugiasi šaudymais, lai gėrisi.
Mano namai – Panevėžyje, Paįstryje nakvoti dar neteko. Ar čia per Naujuosius ar kitas šventes pokši fejerverkai, tiesą sakant, nežinau. Manau, kad pokši, nes – kaip danguj, taip ir ant žemės. Nė vienas seniūnijos gyventojas jų pokšėjimu nėra skundęsis, turbūt vietos žmonėms fejerverkai patinka.
Girdėjau teiginių, kad fejerverkai gąsdina gyvūnus, kad teršia aplinką. Dėl aplinkos teršimo supratimo neturiu, o kadangi mano katinas fejerverkų nebijo, tai neturiu pavyzdžio, kad jų bijotų gyvūnai.
Esu girdėjęs dar ir tokią nuomonę, kad fejerverkų neturėtume šaudyti dėl į Lietuvą atvykusių karo pabėgėlių ukrainiečių, esą fejerverkai jiems primena šautuvų ar net patrankų šūvius. Aš tokiai nuomonei nepritariu.
Fejerverkus sieju su švente, o mokėti švęsti – tai ir parodyti agresoriams rusams, kad jų nebijome, gyvename ne susikaustę, o švenčiame mums įprastas šventes.
Sigitas VAINAUSKAS
Įmonės „Panevėžio specialus autotransportas“ Miesto tvarkymo skyriaus vadovas
Vertinant iš miesto tvarkymo pusės, fejerverkų galėtų ir nebūti.
Būtų puiku, jei po šventinės nakties nuo fejerverkų likusias dėžes žmonės susirinktų ir tvarkingai išmestų į konteinerius. Bet tokių – vis dar mažuma. Dažniausiai kas kur leido, ten ir paliko – net viduryje gatvės stovi dėžės ir tušti šampano buteliai. Kiti dar išspardo, išdaužo, išplėšo. Po Naujųjų šventimo nuolat sulaukiame skambučių, kad vienoje ar kitoje vietoje pavojingai paliktos fejerverkų atliekos.
Atsisakius fejerverkų, būtų mažiau teršiamas miestas ir oras būtų švaresnis.
Aš labai palaikyčiau fejerverkų draudimą. Ne tik dėl papildomos taršos. Pats turiu gyvūnų ir matau, kokį stresą jie išgyvena, kai prasideda fejerverkų pokšėjimas. Vienas gal nelabai bijo, bet kitas labai jautriai reaguoja – dreba, slepiasi po lova ir kitaip bando apsisaugoti nuo triukšmo.
Kitas svarbus aspektas – saugumas. Kai vaikai buvo maži ir gyvenome daugiabutyje, per patį vidurnaktį net neidavome į lauką. Labai daug žmonių fejerverkus leidžia neatsakingai, niekada nežinai, iš kur gali atlėkti petarda. Tokių skaudžių atvejų, kai nukenčia žmonės, išties dažnai pasitaiko.
Dabar, kai gyvename privačiame kieme, Naujuosius sutinkame lauke, bet patys fejerverkų nešauname.
Per visą gyvenimą gal tik vieną kartą esu leidęs fejerverkus. Bet ir be to vieno karto būčiau apsiėjęs.
Dėl tokio trumpalaikio grožio tikrai nereikėtų rizikuoti. Naujametę naktį tikrai galime apsieiti ir be fejerverkų.
Komentarai
Giedrė Gomes Amerikoje turbūt tik vienoje valstijoje yra buvus. Tegu pasidomi kas dedasi ten Liepos 4 dieną 🙂 nauji metai irgi kitose valstijose švenčiami su trenksmu, žmonės keliauja į valstijas, kuriose parduodami fejerverkai ir slapta įsiveža į tas, kuriose jie uždrausti.
Kinologė išvis klasika – nuo kada man tenka atsakomybė kas dedasi jūsų šunims jūsų privačioje valdoje? Gal geriau izoliuokit namus nuo garso ir šalčio, ar langus pridarykit. Galų galę šunims kokias ausines uždėkit. Kitų kalbintų net nekomentuosiu, matosi straipsnis su konkrečia agenda ir visos „nuomonės“ iš vienos pusės. Visda žiūrima tik į šalis, kuriose draudimai ir tai imama kaip sektinas pavyzdys, mat „vakarai viskuo pranašesni“, bet niekas nežiūri į tokias šalis kaip Japonija. Sakyčiau irgi sektinas pavyzdys dėl išsivystymo, o ir fejerverkų kultūra ten puoselėjama. Vieną kart metuose vyksta šis dalykas ir tai bando uždraust. Kažkodėl nieks nekreipia dėmesio kiek užterštumo skleidžia Kinijos ir Indijos fabrikai, kiek išmeta co2 ir įvairių dalelių. Aš išvis sakyčiau reiktų kontroliuoti gyvūnų populiaciją ir apriboti žmonėms leisti auginti įik vieną gyvūną, tuomet sumažės maisto ir kitų išteklių naudojimas šalies mastu, gyvūnai beje irgi co2 nemažai išmeta :)) Patinka?
Taip, as uzsikasus Indianos kaime ir niekur nevaziuoju. Kad visur saudo per Liepos 4 tai faktas! Cikagoj visa vasara savaitgaliais saudo Navy Pier, bet legaliai nusipirkti negali visose valstijose, va apie ka kalba 😉 Su artejanciom sventem