Antradienį žvejai iškirto eketes ant Liberiškio tvenkinio ledo, trečiadienį dūstančioms žuvims pradėtas pumpuoti oras. M. Garucko nuotr.

Rajono telkiniuose žuvys lipa į krantą

Rajono telkiniuose žuvys lipa į krantą

 

Aplinkosaugininkai Panevėžio rajone sukilę ant kojų. Kaip niekada anksti šiemet tvenkiniuose dėl deguonies stygiaus ėmė dusti žuvys. Pirmosios žiemos aukos gamtoje pasirodė po karštos vasaros itin nusekusiame ir uždumblėjusiame Liberiškio tvenkinyje.

Pranešimą apie grėsmę gyvajai gamtai Aplinkos apsaugos departamento Panevėžio valdybos specialistai gavo šios savaitės pradžioje. Ant Liberiškio tvenkinio meškerioję žvejai teigė, kad prakirtus eketę lede į paviršių ėmė plūsti smulkios žuvys.

Išmatavę deguonies kiekį šiame telkinyje, aplinkosaugininkai jo čia terado 0,2 – 0,3 mg litre. Tai yra drastiškai mažas kiekis, – norma siekia 3 mg litre.

„Bėda ta, kad po sausos vasaros Liberiškio tvenkinys itin nuseko. Ir šiaip jis labai uždumblėjęs, o ledą nuklojęs sniegas neleidžia iki vandens prasibrauti šviesai. Dėl deguonies stokos antradienį labiausiai kentėjo mailius, didesnių žuvų kol kas nesimatė“, – sakė Panevėžio gyvosios gamtos inspekcijos viršininkas Alfredas Breivė.

Dėl pavojingos situacijos Liberiškyje aplinkosaugininkai kreipėsi į tvenkinio nuomotojus – Panevėžio medžiotojų ir žvejų draugiją. Ši įpareigota imtis veiksmų gelbėti dūstančias žuvis.

Bando gelbėti

Žvejus ir medžiotojus vienijančios organizacijos vadovas Panevėžyje Rimantas Misevičius teigė, kad trečiadienį nuo ryto draugijos nariai prie tvenkinio atgabeno kompresorių orui pūsti. Tai nėra specialus tam skirtas prietaisas, kokius turi ugniagesiai, tačiau tikimasi, kad tokia priemonė irgi padės dūstančioms žuvims.

„Tvenkinys yra didelis, 60 ha ploto. Jo gylis tesiekia vidutiniškai 1,5 m – 2 m. Iškirtome didžiules eketes lede. Matėme, kad jau yra nugaišusių žuvų, tai imamės rimtesnių priemonių. Savo kompresoriumi viso tvenkinio deguonimi tikriausiai neprisotinsime, bet bandome gelbėti“, – „Sekundei“ kalbėjo R. Misevičius.

Aplinkosaugininkai sukilę ant kojų. Kaip niekada anksti šiemet Panevėžio rajono tvenkiniuose dėl deguonies stygiaus ėmė dusti žuvys. M. Garucko nuotr.

Žvejų darbus sunkina netvirtas ledas. Jo storis siekia 10 cm – važiuoti tokiu ledu pavojinga. Be to, tvenkinio pakraščiuose jau sunkiasi ir vanduo.

Pasak aplinkosaugininkų, dūstant žuvims įstatymas leidžia jas gaudyti tinkliniais samčiais. Geriausia tokį laimikį perkelti į saugesnį vandens telkinį.

Tačiau tokios išimtys galimos, tik leidus tvenkinio savininkams. O Panevėžio medžiotojų ir žvejų draugija savo nuomojamame Liberiškio tvenkinyje tokio leidimo neketina duoti. Tad lengvo laimikio besitikintys žvejai bus laikomi brakonieriais.

Pastarųjų savivalės niekada nesuprato užkietėjęs žvejys Nerijus iš Panevėžio. Sužinojęs, kad Liberiškyje bėda, jis tuoj pat susisiekė su savo meškeriotojų klubo bičiuliais ir pasisiūlė į pagalbą gelbstint žuvis.

„Panevėžio medžiotojų ir žvejų draugija turi tuo rūpintis, rengti vadovų susirinkimą, apskambinti būrelius ir klubus, suorganizuoti žuvų gelbėjimą. Tikrai prisijungtų daugiau žvejų, bet kvietimo nesulaukėme“, – nuogąstavo žūklės mėgėjas.

Anot Nerijaus, Liberiškio tvenkinys pakankamai žuvingas.

Pulta prie Senvagės

Kaip medžiotojų ir žvejų draugija organizuoja žuvų gelbėjimą, atsakymo lauks ir Panevėžio gyvosios gamtos inspekcija.

Jos atstovai antradienį patikrino ir kitus Panevėžio tvenkinius. Pirmiausia pulta prie Senvagės mieste, kur žuvis žiemą dažniausiai užklumpa deguonies trūkumas. Čia gyvena tokiems pokyčiams gana jautrūs amūrai.

Kol kas patikrintuose telkiniuose grėsmės gyvūnijai nėra. Senvagėje deguonies kiekis siekia 12 mg litre.

Savo dešimt Panevėžio rajone išnuomotų tvenkinių atidžiau žada stebėti ir medžiotojų bei žvejų draugija. Žvejai raginami pranešti pastebėjus dūstant žuvis.

„Dusimas šiemet prasidėjo anksčiau nei paprastai – dažniausiai tokie reiškiniai pasitaiko žiemos pabaigoje. Bet paskutiniu metu iškrito daug sniego, buvo šioks toks atlydys ir tvenkiniuose susidarė prastos sąlygos fotosintezei. Prašome žvejų stebėti ir kitus tvenkinius“, – praneša Panevėžio aplinkosaugininkai ir medžiotojų bei žvejų draugija.

Komentarai

  • tu peklon, reikia lekt i kaima prude eketes kirst…

  • nepamiršk į jas papūst

Rodyti visus komentarus (2)

Jūsų komentaras

Sponsored Video

Daugiau leidinio naujienų