Po apsilankymo gamtoje – pavojinga staigmena

Po apsilankymo gamtoje – pavojinga staigmena

Šylant orams žmonės dažniau laisvalaikį leidžia gamtoje. Smagią poilsiautojų nuotaiką gadina iš žiemos miego bundančios alkanos erkės, pavojingos ne tik žmonėms, bet ir augintiniams.

Panevėžietis veterinaras Robertas Jasiūnas pripažįsta, kad į jį jau kreipiasi parazitų paženklintų šunų savininkai, tačiau didžiojo piko laukiama po keleto dienų.

„Sparčiai šylant orams erkės tampa vis aktyvesnės, todėl darbo man tikrai nepritrūks. Jeigu šuo tapo apatiškas, eidamas svyruoja, o šlapimo spalva patamsėjo, pirmieji požymiai, kad augintinį užpuolė parazitas ir reikia apsilankyti pas veterinarą. Nebijantieji erkę gali ištraukti ir patys, sukdami ją prieš laikrodžio rodyklę“, – mokė veterinaras.

R. Jasiūnas pastebi, kad specialiuose parduotuvėse galima rasti įvairių tepalų, lašiukų, dirželių, tablečių bei gausybę kitų priemonių, kurios padės keturkojui apsisaugoti nuo erkių.

Greitai pastebintys gyvūnų negalavimus, jų šeimininkai neretai pamiršta atkreipti dėmesį į savo pačių sveikatą. Pirmuosius erkių platinamų ligų požymius nesunku supainioti su kitais susirgimais. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Panevėžio departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėja Aušra Lileikytė perspėja, kad po poilsio gamtoje pajutus pirmuosius erkės įkandimo simptomus, savigyda užsiiminėti nereikėtų.

„Užsikrėtus erkiniu encefalitu, negalavimai pasireiškia dvejomis bangomis. Pirmiausia ligonį pradeda kamuoti karščiavimas, kaulų ir raumenų skausmai bei nuovargis. Šie simptomai gali tęstis apie 8 dienas. Antrosios bangos metu gali atsirasti ir smegenų pažeidimo simptomai“, – perspėja A. Lileikytė.

Vedėjos teigimu, šiais metais Panevėžio mieste ir rajone dar nėra užfiksuotų erkinio encefalito atvejų, tačiau Laimos liga nustatyta 18-ai miesto bei 5-iems rajono gyventojams. Tikėtina, kad parazitai ligą galėjo pernešti dar rudenį. 2016 metais Panevėžio apskrityje užfiksuoti 67 erkinio encefalito atvejai bei 309 Laimo ligos susirgimai.

Norint išvengti negalavimų, būtina pasiskiepyti arba lankantis gamtoje naudoti specialius purškalus arba tepaliukus.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų