Patvirtino kompensacinį mechanizmą už brangstančias dujas ir elektrą

Patvirtino kompensacinį mechanizmą už brangstančias dujas ir elektrą

Vyriausybė trečiadienį pritarė Energetikos ministerijos (EM) pasiūlymams, kuriais būtų įgyvendinamas Vyriausybės siūlymas valstybės biudžeto lėšomis iš dalies kompensuoti elektros energijos ir gamtinių dujų kainų augimą buitiniams ir nebuitiniams vartotojams.

Energetikos įstatymo ir lydinčiųjų įstatymų pakeitimų projekte numatytomis priemonėmis visiems buitiniams vartotojams iš dalies kompensuojamas brangstantis elektros tiekimas – ir tiems, kurie gauna visuomeninio tiekimo paslaugą, ir tiems, kurie yra pasirinkę nepriklausomą elektros tiekėją.

Siūloma nustatyti, kad kompensacijas gyventojai gautų, jei elektros energijos ir (ar) gamtinių dujų kainos didės daugiau kaip 40 procentų ir tokiam kompensavimui yra numatytos lėšos atitinkamų metų valstybės biudžete. Taip pat numatoma, kad kompensacija negalės būti didesnė nei 60 procentų galutinės elektros energijos kainos ir (ar) 80 procentų galutinės gamtinių dujų kainos, taikomos elektros energijos ir (ar) gamtinių dujų buitiniams vartotojams.

Siūloma, kad Vyriausybė turės nustatyti minimalios 1 kWh elektros energijos kainos ribą, žemiau kurios kompensacija nebūtų taikoma, konkrečius kompensacijos dydžius už 1 kWh elektros energijos ir (ar) 1 m3 gamtinių dujų buitiniams vartotojams, kompensacijos mokėjimo laikotarpį, kuris negalės būti ilgesnis kaip 6 mėnesiai. Planuojama, kad kompensacijos bus taikomos nuo 2022 m. liepos 1 d. ir bus nustatomos ne ilgiau kaip pusmečiui.

Taip pat siūloma nustatyti, kad Vyriausybė tvirtins kompensacijos taikymo ir administravimo tvarkos aprašą, kuriame būtų nustatyta kompensacijos elektros energijos ir (ar) gamtinių dujų buitiniams vartotojams taikymo, administravimo tvarka ir sąlygos, nepagrįstai gautos ar išmokėtos kompensacijos ar jos dalies išskaičiavimo (sugrąžinimo) tvarka.

Konkretūs kompensacijų dydžiai – elektros kainoje ct/kWh, gamtinių dujų kainoje – ct/m3 – priklausys nuo to, kokią sumą kompensacijoms Seimas numatys valstybės biudžeto asignavimams 2022 metams.

EM akcentuoja, kad siūlomi pakeitimai nedarys įtakos elektros rinkos liberalizavimo procesui – jis stabdomas ar atidedamas nebus. Šiuo metu vyksta II-asis nepriklausomų elektros energijos tiekėjų pasirinkimo etapas – gyventojai, kurie kasmet suvartoja 1000–5000 kWh elektros energijos (arba maždaug 83–416 kWh per mėnesį), turi pasirinkti nepriklausomą tiekėją iki 2022 m. birželio 18 dienos. Mažiau elektros suvartojantys vartotojai nepriklausomą tiekėją turės pasirinkti iki 2022 metų gruodžio 18 dienos.

570 mln. eurų suma, skirta kompensuoti dalį gyventojų sąskaitų už brangstančias dujas ir elektrą, yra dalis 2,26 mlrd. eurų vertės Vyriausybės parengto priemonių infliacijai švelninti paketo, dėl kurio patikslintas biudžetas ketvirtadienį pirmąjį kartą bus svarstomas parlamente.

Projektas įprastine tvarka toliau bus svarstomas Seime.

Komentarai

  • nepriklausomas tiekėjas? Tai tarpininkas, tai vagis. Jis jokios elektros negamina, Tikiuosi, Seimui užteks proto apsaugoti žmones nuo tų žulikų.

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų