P. Židonio nuotr.

Parkai versis tik už pinigus

Parkai versis tik už pinigus

Nuo šių metų visiems, norintiems apžiūrėti po stogu įkurtas regioninių parkų ekspozicijas, teks tuštinti pinigines. Kad patektum į Krekenavos regioninio parko lankytojų centrą, dabar privalu mokėti du eurus. Tiek pat reikia atseikėti ir nuvykus apžiūrėti arčiausiai Panevėžio esančio Biržų regioninio parko lankytojų centro smegduobių radimosi ekspozicijos.

Mokestis neišgąsdino

O šit Anykščių regioninio parko medžių lajų takas ir parkui skirta ekspozicija apmokestinta jau antrus metus. Aplankyti šiuos objektus kainuoja keturis eurus.

Iki tol už Europos Sąjungos lėšas regioniniuose parkuose įrengtų turistų traukos vietų lankymas buvo nemokamas, bet darbuotojai vis tiek prašydavo lankytojų įsigyti neprivalomus bilietus.

„Buvo metas, kai įpiršti lankytojams bilietus buvo labai sudėtinga. Dabar jaučiame, kad atvykstantieji į gražiausias šalies vietas noriau už lankymąsi susimoka. Giriuosi, kad pernai už apsilankymą mūsų parko teritorijoje surinkta daugiau nei 11 tūkstančių eurų. Tai – dvigubai daugiau nei buvome surinkę prieš dvejus metus“, – teigė Krekenavos regioninio parko direktorė Alma Kavaliauskienė.

Nemokamų neliko

Pasak direktorės, išgirdę, kad šiemet bilietas į Krekenavos regioninio parko lankytojų centro ekspoziciją kainuoja jau du eurus, atvykėliai reaguoja gana ramiai.

„Šią tvarką sugalvojome tikrai ne mes. Apmokestintos visų šalies parkų lankytojų centrų ekspozicijos, o įkainius patvirtino Valstybės saugomų teritorijų tarnyba“, – aiškino A. Kavaliauskienė.

Turintieji teisę ekspoziciją apžiūrėti su nuolaida, t. y. senjorai, neįgalieji, studentai ir moksleiviai, už lankymąsi turi sumokėti vieną eurą. Ikimokyklinukams įėjimas nemokamas.

Du ir vieną eurus moka savarankiškai apžiūrintieji lankytojų centro ekspoziciją. Jei užsakomas gidas, kaina išauga dvigubai.

Lankytojus skaičiuoja kamera

Krekenavos regioninio parko lankytojų centro ekspozicijai šiemet – 10 metų. Joje supažindinama su parko teritorija vingiuojančiu Nevėžiu, jo slėniais, senvagėmis, prie šios upės esančiais dvarais, užtvankomis, tiltais ar jų liekanomis. Kadangi Krekenavos regioninis parkas – vienintelis šalyje, kuriame gyvena stumbrai, ekspozicijoje dėmesio skirta ir jiems.

Pernai, kai bilietai dar nebuvo privalomi, parko direkcija iš lankytojų surinko 11 169 eurus. O štai į Krekenavos apžvalgos bokštą, esantį prie lankytojų centro, pernai įsilipo 30 781 turistas. Toks tikslus jų skaičius žinomas dėl to, kad bokšte įmontuota kamera kiekvieną kopiantį suskaičiuoja.

„Šią tvarką sugalvojome tikrai ne mes. Apmokestintos visų šalies parkų lankytojų centrų ekspozicijos.“

A. Kavaliauskienė

A. Kavaliauskienė yra sakiusi, jog parko darbuotojams buvo kilęs sumanymas prie pat šio apžvalgos bokšto pastatyti įrenginį, savotiškus vartus, pro kuriuos eidami lankytojai susimokėtų po eurą už įlipimą. Visgi įsigyti tokio sertifikuoto įrenginio, kuris paimtų grynus pinigus, dargi atskaičiuotų grąžą bei nuskaičiuotų lėšas nuo kortelių, gauti nepavyko.

„Be to, ir rajono meras Povilas Žagunis prašė mūsų neskubėti statyti tokių vartų, žadėjo parkui paramą, kurios laukiame“, – teigė A. Kavaliauskienė.

Daugiausia – iš Kauno ir Kėdainių

Kad gražiausioje Panevėžio rajono vietoje – Krekenavos regioniniame parke – auga apsilankančiųjų skaičius, direktorės nuomone, gali būti ir pandemijos pasekmė. Apribojus keliones į kitas šalis, žmonės ieško gražiausių savo šalies vietovių.

„Pastebėjome, kad dažni mūsų parko lankytojai – kėdainiečiai bei kauniečiai. Mus jungia ta pati upė – Nevėžis, tad gal tų miestų žmones traukia dar ir tai“, – svarstė direktorė.

Taip pat ji atkreipė dėmesį, kad Krekenavos regioniniame parke apsilanko nemažai žemaičių, atvyksta pajūrio gyventojų.

Mokestis ir už pasisėdėjimą pavėsinėje

Krekenavoje, netoli lankytojų centro, įrengta medinė pavėsinė sulaukia į parką užsukančių vestuvininkų, krikštynų dalyvių, joje renkamasi švęsti įvairių švenčių. Iš tokių lankytojų prašoma susimokėti po du eurus. Tiek įkainota valanda pastoginėje kiekvienam svečiui. Jei pastoginėje praleidžiama popietė, vakaras ir dar ilgiau, atvykėliams tenka kloti po 10 eurų.

Pasak A. Kavaliauskienės, anksčiau surinkti pinigai buvo skirti apžvalgos bokštui tvarkyti, pirkta įvairios technikos, pavyzdžiui, vadinamasis sniego peilis, tvirtinamas prie traktoriuko.

Atšilus orams, už pernai lankytojų sumokėtus pinigus žadama atnaujinti du parko teritorijoje esančių pavėsinių stogus.

Biržų regioninio parko direktorius Kęstutis Baronas taip pat teigė, kad lankytojai nebebando ginčytis prašomi įsigyti bilietą.

Anykščių regioninio parko vadovas Kęstutis Šerepka sakė, jog jau pernai buvo įvestas keturių eurų mokestis už pagrindinio parko objekto – medžių lajų tako lankymą. Pasak direktoriaus, turistai itin pamėgę medžių lajų taką ir dėl mokesčio nesiginčija.

Galerija

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų