Panevėžys pragiedrėjo Pragiedruliais

Panevėžys pragiedrėjo Pragiedruliais

Meka, kultūros sala, oaze, vieta atgaivai, kūrybai ir susitikimams jau spėta „pakrikštyti“ Skaistakalnio parke vos prieš kelias dienas atidarytą Pragiedrulių sodybą.

Tarpukariu statyta Panevėžio šviesuolio Juozo Čerkeso-Besparnio ir traukusi to meto inteligentiją, sovietmečiu nusavinta, nugyventa ir virtusi griuvėsiais, ši sodyba atstatyta ir vėl atverta visuomenei.

Modernus pastatas, kuriame sena persipina su nauja, atgavo senąjį Pragiedrulių pavadinimą. Taip sodyba buvo vadinta tarpukariu, kai joje šeimininkavo meniškos sielos teisininkas, karys, taip pat ir poetas bei publicistas J. Čerkesas-Besparnis.

Dabar Pragiedruliai vėl kviečia kurti, bendrauti, patirti įkvėpimą, šviesėti ir giedrėti.

Nerti į Pragiedrulius

Praėjusį savaitgalį oficialiai atidaryti Pragiedruliai buria paties įvairiausio amžiaus, įvairių užsiėmimų, pomėgių ir net polėkių žmones.

Kviečiama nerti į patyrimų kelionę susipažįstant su J. Čerkeso puoselėta aplinka, kviečiama taip pat leistis į istorinę kelionę senuoju Panevėžio parku – Skaistakalniu, kurio pakrašty, ant Žagienio upeliuko kranto, ir stovi pati sodyba.

Negana to, panevėžiečiai, o ir miesto svečiai, taip pat raginami patys tapti Pragiedrulių sodybos puoselėtojais – šalia jos sodinti, kurti, o vėliau ir prižiūrėti aplinką.

Atstatytoje ir dargi gerokai išplėstoje sodyboje visą šią savaitę vyksta dizaino bei dailės dirbtuvės, išbandoma analoginė fotografija bei įvairios kitos veiklos.

O savaitės pabaigoje numatytas koncertas-gegužinė.

Į Pragiedrulius galima ir tiesiog ateiti apžiūrėti dailės darbų parodos.

Ji eksponuojama naujai pastatytame tarsi iš po žemių išnyrančiame stiklo pastate – raudonplyčio namuko, kuriame gyveno J. Čerkeso-Besparnio šeima, priestate.

Vieta giedrėti

Dar iki gausioms panevėžiečių minioms suplūstant į šią sodybą, į ją buvo sukviesti tie, kurių ištartas žodis, duotas pritarimas bei nuveiktas didžiulis darbas lėmė, kad Panevėžys ir vėl turi Pragiedrulius. Menininkas, Panevėžio teatro „Menas“ vadovas Anupras Jucius, kuriam buvo patikėta sutikti Pragiedrulių svečius, priminė, jog daugelyje įstaigų, kad ir kokios paskirties jos būtų, įprasta laikytis formalumų. O štai Pragiedruliai, anot jo, yra toji įstaiga, kurioje viskas gali vykti laisvai.

Pasak A. Juciaus, Pragiedrulių sodyba, o ir ją supantis Skaistakalnio parkas – vietos, saugančios istorinę atmintį, o kitados čia vyko sakralinės apeigos.

„Dabar Pragiedruliai tapo žmogaus giedrėjimui skirta vieta“, – pažymėjo „Meno“ direktorius.

Pragiedruliuose, pasak jo, vyks ieškojimai, bus atradimų, bus dalijamasi patirtimi, gims idėjos, sumanymai, vyks intensyvus kūrybinis bendravimas. Ši sodyba atvira visiems, lauks visų, norinčių patirti, sužinoti, išbandyti, sukurti, išmokti.

Panevėžio meras Rytis Račkauskas, prisiminęs, kokie vargani ir akis badę dar visai neseniai buvo šios sodybos griuvėsiai, atstatytus ir išplėstus Pragiedrulius pavadino išties išskirtiniu objektu mieste.

Jis sako neabejojantis, kad vyks ir išskirtinė kultūrinė veikla.

„Neabejoju, kad Pragiedruliai – viena įdomiausių ir viena įtraukiausių Panevėžio vietų“, – pabrėžė R. Račkauskas.

Tai, ko reikia Panevėžiui

„Pragiedruliuose vyks tai, ko reikia Panevėžiui. Čia bus išradinėjama, kuriama, gilinamasi“, – kalbėjo Pragiedrulių direktorius Saulius Leonavičius, dėl šios unikalios kultūros įstaigos gyvenimą Vilniuje iškeitęs į Panevėžį.

Šioje įstaigoje dirbs septynių jaunų žmonių komanda, palydėsianti į kūrybos, meno pasaulį.

„Dabar Pragiedruliai tapo žmogaus giedrėjimui skirta vieta.“

A. Jucius

Vienos iš Pragiedrulių kūrybinės komandos narių Mildos Paužuolytės teigimu, čia laukiami visi, nepaisant kiek jiems metų ir kuo užsiima.

Veiklą sodyba pradeda kviesdama į dizaino, dailės, analoginės fotografijos kūrimo dirbtuves.

Žadama, kad ateityje veiklų ratas gerokai plėsis. Pasak M. Paužuolytės, čia vyks ir keramikos, teatro, kitų sričių užsiėmimai. Dauguma numatytų veiklų – nemokamos.

„Sodyba įsikūrusi tokioje gražioje vietoje, tad kodėl nesurengus dailės užsiėmimų lauke“, – ateities planais dalijosi Pragiedrulių darbuotoja.

Čia žadami ir susitikimai su menininkais, diskusijų klubai, netgi piknikai.

O per sodybos atidarymą susirinkusiesiems buvo pasiūlyta kurti komiksus.

Buvo niekur, tampa čia

Stikliniame Pragiedrulių priestate, pro kurio stiklo sienas matyti tekantis Žagienio upelis, atidaryta paroda „Nowhere“ (liet. k. niekur).

Parodos kuratorės Jolitos Puleikytės teigimu, toks pavadinimas pasirinktas siekiant atspindėti, kas įvykę su Pragiedruliais. Nowhere lietuviškai reikštų niekur, tačiau kita vertus tai sudurtinis žodis, susidedantis iš žodžių now – dabar ir here –čia.

„O tai aliuzija į tai, kas buvo šioje sodyboje ir kas yra dabar, kuo ji virto: buvo niekur, tampa čia“, – paaiškino J. Puleikytė.

„Nowhere“ parodoje – jaunų iš Panevėžio kilusių menininkų darbai.

„Pristatydami šią parodą anaiptol neignoruojame vyresnių kūrėjų, tačiau šioje, pirmoje Pragiedrulių parodoje, norėjosi pristatyti jaunųjų kūrybą“, – konstatavo J. Puleikytė.

Ji atkreipė dėmesį, kad darbai, kurių išties daug, dėl savo išskirtinio eksponavimo kai kam gali priminti turgų, tačiau ji kvietė įžvelgti meninį pradą, menišką turgų, suteikiantį peno akiai, o drauge ir sielai.

Indrės Stulgaitės-Kriukienės nuotraukos

Galerija

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų