P. Židinio nuotr.

Panevėžiečiai meldžia kitos krypties vėjo

Panevėžiečiai meldžia kitos krypties vėjo

 

Vieta, kur kas nors plaunama, įprastai turėtų kvepėti muilu ir švara. Tik ne naujoje automobilių plovykloje G. Petkevičaitės-Bitės gatvėje.

Tenykščiams gyventojams, anot jų pačių, jau kuris laikas nėra ramybės. Prieš metus bandę priešintis automobilių plovyklos statybai – įtarė, kad gali būti nelegali, – dabar skundžiasi dusinami nuo jos sklindančio baisaus tvaiko.

Pastarojo šaltiniu tapo plovykloje įrengtas biotualetas. Oro temperatūrai kylant, jo skleidžiami natūralūs „aromatai“ dėsningai intensyvėja. Ir su kiekvienu papildomu laipsniu tampa vis sunkiau pakenčiami.

Nebeištvėrusi buvau nuėjusi pažiūrėti, kas ten darosi, kad taip dvokia, – „Sekundei“ pasakojo viena G. Petkevičaitės-Bitės gatvės gyventoja. – Pasirodo, tualetas perpildytas ir viskas bėga per viršų. Paskui ir kaimynas buvo patikrinti – niekas to biotualeto nevalo, nesiurbia. Nebežinome, kur kreiptis pagalbos…“

Kai vėjas atsisuka į gyvenamųjų namų pusę, nuo dvoko, anot panevėžietės, tampa net trošku.

Kiek matome, tai tualetas stovi nuo pat plovyklos statybų. O žmogaus, kuris dabar šia vieta rūpintųsi, mes niekada nematome“, – nuogąstauja pašnekovė.

Paliko statybininkai

Naujoji automobilių plovykla su tarptautinio tokių paslaugų tinklo „SmartWash“ logotipais vakarinėje miesto dalyje išdygo praėjusių metų pavasarį. Jos veiklos principas – savitarna. Automobilius čia vairuotojai nusiplauna patys: gyvos pagalbos nėra, viskas automatizuota, įrengtos stebėjimo kameros.

Plovyklos savininkė – Jurbarke registruota įmonė „Fondatum“. Pusantrų metų veikiančios bendrovės atstovai, dienraščio korespondentų patikinti, kad biotualetas tikrai perpildytas ir juo pasinaudoti dabar tikrai niekas nebedrįstų, pažadėjo būtinai pasirūpinsiantys kaimynus varginančia problema. Nors kitame Lietuvos gale atsiliepęs įmonės darbuotojas abejojo, ar biotualetas priklauso plovyklai.

Jis yra paliktas statybininkų dar nuo statybų. Jau skambinau, kad pasiimtų, viskas tuoj bus gerai“, – Laimonu prisistatęs „Fondatum“ atstovas Panevėžyje tikino, kad dvoko šaltinio jų teritorijoje neliks, nes jo plovyklai, kur klientai atvyksta kelioms minutėms, esą nereikia.

Galioja taisyklės

Dvokas nuo plovyklos sudomino ir Panevėžio miesto savivaldybės Teisės ir Viešosios tvarkos skyrių.

Jo vedėjos Daivos Svirelienės teigimu, kartais vis dar pasitaiko gyventojų pranešimų apie dvoką nuo kaimynų lauko tualetų ar paplavų duobių. Tačiau skundų dėl biotualetų šiemet Savivaldybė iki šiol dar nebuvo gavusi – iš G. Petkevičaitės-Bitės gatvės taip pat.

Nepaisant to, pabrėžia vedėja, mieste galioja nuotekų ir atliekų tvarkymo taisyklės.

Pagal atliekų tvarkymo ir švaros taisykles privačių namų valdose nuotekų kaupimo rezervuarus ir lauko tualetus dezinfekuoja, taiso, privažiavimą prie jų garantuoja pastatų savininkas arba eksploatuojanti įmonė“, – aiškino Teisės ir viešosios tvarkos skyriaus vedėja D. Svirelienė.

Nuotekų rezervuarai, anot jos, turi būti sandarūs, nuolat valomi pagal higienos reikalavimus. Draudžiama pagal minėtas taisykles nuotekomis užpildyti daugiau nei du trečdalius talpyklos tūrio. Nuotekas gali išvežti fiziniai ar juridiniai asmenys, turintys teisę vykdyti tokią veiklą.

Gavome jūsų informaciją. Nuvyksime ir patikrinsime, kad gyventojams nebereikėtų kentėti“, – pažadėjo D. Svirelienė.

Ant seno projekto

Automobilių plovykla G. Petkevičaitės-Bitės gatvėje ne pirmą kartą patenka į kaimynų nemalonę. Praėjusiais metais pastarieji buvo užkūrė tikrą pirtį dėl tokio verslo statybų šiame kvartale.

Gyventojams sukilus išsiaiškinta, kad plovykla išdygo turint dar 2008 metų projektą, kai buvo išduotas neterminuotas leidimas tik prekybos paskirties pastatui su administracinėmis patalpomis statyti.

Statyti plovyklą šioje vietoje esančiame sklype Savivaldybė nebuvo gavusi prašymo.

Kaimynai tada suabejojo, ar nuo pat pradžių tokiais nešvariais keliais į Panevėžį ateinantis verslas toliau elgsis sąžiningai. Žmonės išsigando laukiančios taršos, triukšmo nuo visą parą veikiančios plovyklos.

Fondatum“ atstovai situaciją švelninti savo naudai bandė rinkdami gyventojų parašus, kad žmonės neprieštarauja statyboms.

Tačiau galiausiai į šią istoriją įsitraukė Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija. Ji aiškinosi, ar plovyklos savininkai neperžengė įstatymų ribų plėsdami verslą Aukštaitijos sostinėje. Jų buvo paprašyta pristatyti reikiamus dokumentus. Verslininkai to padaryti per daug neskubėjo.

Fondatum“ tokią pat plovyklą tuo pačiu metu statė ir Ramygalos gatvėje. Savininkai statybas čia pradėjo taip pat remdamiesi senu projektu, kuriame buvo numatytos dirbtuvės.

Šiandien abi plovyklos jau dirba visu pajėgumu – juose, pasak šalia gyvenančiųjų, vairuotojai automobilius plauna be pertraukos, nusidriekia ilgos mašinų eilės.
Plovyklų savininkai „Sekundei“ tikino, kad visi formalūs rūpesčiai dėl statybų praeityje – dokumentai sutvarkyti ir verslas dirba legaliai, tvarkingai. Šalia plovyklos G. Petkevičaitės-Bitės gatvėje įrengta didelė apsaugos siena.

Panevėžio miesto savivaldybės Teritorijų planavimo ir architektūros skyriaus vedėjas Saulius Glinskis sako, kad tyrimą dėl galbūt neteisėtai pastatytų plovyklų Panevėžyje turėjo baigti Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija. Savivaldybė šio reikalo nebejudino.

Verslininkai aiškina, kad jie viską padarė teisėtai. Mūsų nuomonė buvo kita. Bet ne mes turėjome viską galiausiai nuspręsti ir nežinome, kaip šita situacija pasibaigė“, – teigia vyriausiasis Savivaldybės architektas.

Statybos inspekcija apie „Fondatum“ plovyklų statybas ir jų galimus pažeidimus atsakymus pažadėjo artimiausiomis dienomis.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų