Dainius Labutis (ELTA) nuotr.

Nuo liepos kompensacijos už elektrą nelieka

Nuo liepos kompensacijos už elektrą nelieka

Vyriausybė trečiadienį patvirtino, nuo liepos biudžeto lėšomis gyventojams toliau bus dengiama dalis dujų tarifo, tačiau nebeskiriama kompensacija už elektrą.

Ministerija Ministrų kabinetui teikė lygiai prieš metus parengto Vyriausybės nutarimo korekcijas ir siūlė antrąjį metų pusmetį buitiniams vartotojams kompensuoti 63 ct/m3 dujų kainos. Skaičiuojama, kad lyginant su dabartiniais galutiniai tarifai iš esmės nepasikeis.
Anot ministerijos, toks dydis užtikrintų, kad už dujas buitiniai vartotojai nemokėtų daugiau nei šiuo metu. Skaičiuojama, kad be dalinio kompensavimo jos brangtų daugiau nei 40 proc.
„Ši kompensacija leistų šių metų antrą pusmetį reguliuojamus dujų tarifus visų grupių vartotojams išlaikyti dabartiniame lygyje“, – Vyriausybės posėdyje sakė energetikos ministras Dainius Kreivys.
Vartojantiems dujas maisto ruošai tarifas nesikeistų bei siektų 1,4 Eur/m3, jomis besišildantiems namus kristų centu – iki 91 ct/m3, suvartojantiems virš 20 tūkst. m3 kasmet – taip pat mažėtų centu (iki 87 ct/kWh). Pastarosios dvi vartotojų grupės kas mėnesį toliau mokės 3,99 euro pastovią dedamąją.
Pasak ministro, dujų rinka išlieka nestabili, pavyzdžiui, dėl įtampos, kurią kelia galimi Rusijos veiksmai prieš dujų tiekimo infrastruktūrą Baltijos jūroje.
D. Kreivio teigimu, rinkoje vyraujant neapibrėžtumui, dalis dujų jau seniau įsigyta brangiau, nei jos kainuoja šiuo metu, todėl kompensacijų už dujas poreikis išlieka.
„Apsidraudimo sandoriai yra būtini ir reguliuotojas draudimo sandorius yra įskaičiavęs į saugumo dedamąją“, – akcentavo jis.
Priemonė galiotų iki gruodžio pabaigos, tarifui sušvelninti reiktų apie 54,5 mln. eurų.
Pirmąjį metų pusmetį valstybė kompensuoja 99 centus kiekvieno kubinio metro kainos. Dujas gyventojams tiekia vienintelis „Ignitis“.
Tuo tarpu kompensacijų už elektrą Vyriausybei siūloma nebetaikyti, esą poreikio joms nelikę. Ministerija argumentuoja, kad elektra antroje metų pusėje turėtų būti pigesnė nei dabar ir siekti apie 22,6 ct/kWh, o itin panašią (22,7 ct/kWh) visuomeninio tiekimo kainą pirmadienį nustatė ir Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT).
„Situacija elektros rinkoje yra dinamiška, keičiasi. Remiantis VERT prognoze, antrąjį 2023 m. pusmetį elektros rinkos kaina turėtų siekti apie 115 eurų už megavatvalandę“, – teigė D. Kreivys.
„Atsižvelgiant į padėtį elektros rinkoje ir VERT prognozes, vadovaujantis Elektros energetikos įstatyme numatytomis kompensacijų teikimo sąlygomis, 2023 m. antrą pusmetį siūloma netaikyti dalinio elektros kainos kompensavimo“, – kalbėjo ministras.
Iki liepos valstybės biudžeto lėšomis elektros tarifai daliai buitinių vartotojų (su nepriklausomu elektros tiekėjų nesusitarusių dėl mažesnės kainos plano) sumažinami iki 28 ct/kWh.
Pasak ministro, gyventojai, kurie šiuo metu dar moka didesnius nei 28 ct/kWh tarifus, turėtų kreiptis į savo nepriklausomą elektros tiekėją ir užsifiksuoti mažesnę kainą.
Be to, teigia jis, nuo liepos „Ignitis“ ir „Enefit“ tokiems klientams iki 28 ct/kWh tarifą mažins vienašališkai, o „Elektrum Lietuva“ – keičiant sutartis neskiria papildomų mokesčių ir neprašo grąžinti suteiktų nuolaidų.
„Noriu atkreipti visų gyventojų dėmesį, kad esant tokioms kainoms tikrai yra galimybė gauti geresnes kainas nei 28 centai, todėl kviečiu visus proaktyviai tuo domėtis“, – kalbėjo D. Kreivys.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų