Maumedžio pynė – išskirtinė kaimo puošmena

Maumedžio pynė – išskirtinė kaimo puošmena

Vykstantieji per Piniavą negali neatkreipti dėmesio į kelio pakraštyje esančią įspūdingą metalo ir medžio konstrukciją su užrašu „Piniava“. Tai – šio kaimo puošmena, pagrindinės, renginiams skirtos aikštės akcentas, tarnausiantis ir kaip scena, ir kaip pavėsinė. Konstrukcija, pavadinta Pynės vardu, tapo vienu atsinaujinusių Piniavos viešųjų zonų akcentu.

Šis kaimas taip pat atnaujino per Lėvens upę nutiestą pėsčiųjų tiltą ir įrengė modernų paplūdimį. Smėlėta pakrantė, kurioje pristatyta daug sportui ir poilsiui skirtos įrangos, labai greitai tapo nebe vien piniaviškių, bet ir Panevėžio gyventojų pamėgta poilsio zona. Į Piniavą maudytis ir poilsiauti atvykstantys panevėžiečiai neslepia balto pavydo kaimynams, turintiems tokį puikų paplūdimį.

„Jau senokai girdžiu, kad iš visų priemiestinių vietovių pas mus, Piniavoje, nekilnojamasis turtas brangiausias. Dabar, kai kaimas taip išgražėjo ir sumodernėjo, neabejoju, kad šio turto vertė dar pakils“, – pasididžiavimo neslėpė Piniavos kaimo bendruomenės pirmininkas Zigmantas Babilas.

Ir scena, ir pavėsinė

Pasiteiravus, kas Piniava išties yra – kaimas, o gal priemiesčio gyvenvietė, Z. Babilas paaiškino, kad Lietuvos teritorijos administracinio suskirstymo schemoje gyvenvietės apskritai neminimos, taigi Piniava – kaimas. Jo bendruomenė, paskatinta rajono Savivaldybės vadovybės, prieš kelerius ėmėsi plėtoti idėją, kaip sutvarkius savo erdves.

„Mums buvo paaiškinta, kad viešosioms erdvėms sutvarkyti galime gauti ES lėšų, bet prieš tai turime ne tik išsiaiškinti, ko norime, bet ir parašyti investicinį projektą“, – paaiškino Z. Babilas. Jis teigė, kad tai išgirdę piniaviškiai ėmė aktyviai diskutuoti, kaip savo gyvenamąją vietovę būtų galima padaryti modernesne, gražesne, patogesne.

„Neslėpsiu, esame ambicingi žmonės, tad projektas atspindi šį požiūrį. O susideda jis iš trijų dalių“, – tvirtino bendruomenės vadovas. Viena kaimo viešųjų erdvių sutvarkymo dalis jau įvykdyta – atnaujinta Piniavos aikštė, esanti šalia Panevėžio–Rygos kelio. Trinkelėmis išklota didžiulė aikštė, joje pastatyta jau minėta metalo ir medžio konstrukcija, dengta ilgaamžėmis maumedžio lentomis.

Z. Babilas priminė, kad Piniava visoje Lietuvoje garsėja Baltijos kelio sukakčių minėjimu, į tuos renginius suvažiuoja daug žmonių iš įvairių vietovių. Tad būtent Pynė per tuos minėjimus ir kitas kaimo šventes pasitarnaus ir kaip scena. Kai nevyksta šventės, Pynė – puiki pavėsinė slėptis nuo kaitrios saulės. Netoli jos pristatyta aikštę juosiančių suoliukų, įrengta vaikų žaidimų aikštelė, žvilgsnį traukia medžiai ir gėlynai.

Tarp poilsiautojų – panevėžiečiai

Antroji projekto dalis irgi įgyvendinta – dešiniajame Lėvens upės krante įrengtas paplūdimys su iškylų, laužo zona, sporto, treniruoklių, pramogų aikštelėmis, lipynėmis. Sutaisytas ties paplūdimiu esantis pėsčiųjų tiltas per upę. Paplūdimys didžiulis, vienu metu jame gali tilpti daug pasiilgusiųjų aktyvaus poilsio arba atvirkščiai – ramumos.
„Žmonės ir poilsiauja. Karštomis dienomis šis gamtos kampelis pilnas poilsiautojų, jų atvyksta ir iš Panevėžio“, – patikino Z. Babilas.

Dar vienas svarbus dalykas, kas padaryta tvarkant viešąsias Piniavos kaimo erdves, – paklota net keturi kilometrai šaligatvių. „Turbūt visi supranta, kad turint šaligatvį kaime gyventi tampa saugiau, gražiau, maloniau, jaukiau“, – džiaugiasi bendruomenės pirmininkas ir paaiškina, kad klojant šaligatvį kiek susiaurėjo gatvės, o tai stabdo kelių erelius. Jie priversti dabar važiuoti lėčiau, saugiau, todėl ramiau pačiame kaime.

Nors prieš dvejus metus pradėti Piniavos viešųjų erdvių atnaujinimo darbai – jau į pabaigą, įkurtuvių ar išskirtinio atidarymo kaimas neruošia. „Norėjome rengti Jonines, bet buvome perspėti, kad per pandemiją nuo didelių renginių geriau susilaikyti. Galbūt, kaip mums įprasta, po mėnesio paminėsime Baltijos kelio metines“, – sakė Z. Babilas.

Kainavo daug

Rajono savivaldybės Statybos ir infrastruktūros skyriaus vyriausiasis specialistas Mindaugas Malinauskas teigė, kad Pyne vadinama konstrukcija yra net 73 metrų ilgio ir 6 metrų aukščio. Ji gali būti panaudota ir kaip scena, ir kaip pavėsinė. Būtent tokio akcento norėjo pati bendruomenė, o statinys kaimo žmonių buvo išrinktas prieš tai surengus architektų kūrybines dirbtuves.

„Manyčiau, kad pastatyti Pynę – išties vykęs sumanymas. Ji neabejotinai atkreipia pravažiuojančiųjų dėmesį, o sutvarkyta aikštė bus žmonių susibūrimo vieta per šventes ar renginius“, – kalbėjo M. Malinauskas.

Pasak jo, į Piniavos viešąsias erdves įgyvendinant trijų dalių projektą investuota 1,76 milijono eurų, pagrindinė lėšų dalis – ES struktūrinių fondų pinigai. Anot M. Malinausko, naują puikią aikštę, didžiulį paplūdimį ir nutiestus šaligatvius Piniava turi dėl to, kad parodė iniciatyvą gražiau, patogiau, moderniau gyventi, siūlė idėjas, atrinko geriausius variantus joms įgyvendinti. Vyriausiasis specialistas pagyrė piniaviškius už aktyvumą, dalyvavimą svarstant, kaip atnaujinti savo kaimą.

2016-aisiais Piniavos gyventojų išreikšta viešųjų erdvių sutvarkymo idėja turėjo būti įgyvendinta pernai rudenį. Deja, laiku baigti darbus sutrukdė pandemija, tad jie nusikėlė. Šiuo metu atliekami paskutiniai tvarkymo darbai, visai netrukus – jų pabaigtuvės.

Komentarai

  • Beveik 2mln istratintu lešų!

    • Nubiednejai 2milijonais? Ar geriau tau butu atidave?

Rodyti visus komentarus (2)

Jūsų komentaras

Sponsored Video

Daugiau leidinio naujienų