A. Narkevičius stebisi verslininkų pasipiktinimu – Vilniuje arba Kaune jie mokėtų 118 eurų už kvadratinį reklamos ploto metrą. „Sekundės“ archyvo nuotr.

Lauko reklama verslui tampa prabanga

Lauko reklama verslui tampa prabanga

 

Panevėžio savivaldybės tarybai pakeitus įkainius už lauko reklamą, verslininkai šokiruoti. Nuo šiol nemažai daliai jų už reklamą teks pakloti net dešimtis kartų didesnes ir ne vienai smulkiajai įmonei vargiai įkandamas sumas.

Savivaldybės vyriausiasis dizaino specialistas tvirtina, kad tikriausiai jau niekur Lietuvoje nebėra likę tokių įkainių, kokie mieste galiojo daugelį metų, o ir pati ankstesnė tvarka prieštaravo teisės aktams. Įkainius pakėlusi Savivaldybė motyvuoja siekianti pagaliau sutramdyti įsisiautėjusią nelegalią reklamą mieste.

Panevėžyje veikiančios reklamos agentūros atstovė Rasa Duobienė sako, kad dėl naujųjų rinkliavų susirūpinusi miesto reklamos gamintojų bendruomenė. R. Duobienės teigimu, anksčiau leidimas iki 10 kvadratinių metrų reklamai kainavo 58 eurus penkeriems metams, o nuo 10 kv. m – 116 eurų. Dabar 144 kvadratinių metrų reklama ant kokios gamyklos stogo metams kainuotų daugiau nei 5 000 eurų, o penkeriems metams – kone 26 tūkst. eurų.

„O būtų buvę 116 eurų“, – kainų skirtumą palygino R. Duobienė.

Be to, pagal naują tvarką numatyta, kad jei pastatas yra istorinėje miesto zonoje, įkainis dauginamas iš dviejų. R. Duobienės manymu, nauja tvarka labiausiai kirs smulkiajam ir vidutiniam verslui, norinčiam miesto centre atsidaryti, pavyzdžiui, kavinukę, parduotuvę ir panašiai.

„Jeigu penkeriems metams išeis kokie 5 000 eurų vien už reklamą, niekas nenorės tiek mokėti ir tikriausiai atsisakys verslo. Kaip išreklamuoti verslą nesireklamuojant?“ – baiminasi R. Duobienė.

Ji teigia kalbėjusi ne su vienu vietos verslininku. Išgirdę apie naujus mokesčius, šie jau ieško kitų būdų pasiskelbti apie save.

„Kyla klausimas, ar iš viso bendradarbiauti su Savivaldybe, ar reklamą kabinti nelegaliai ir laukti baudų, kurios gal mažesnės nei legali reklama?“ – R. Duobienė neatmeta tikimybės, kad gali atsirasti ir bandysiančiųjų rizikuoti.

Mokėjo simboliškai

Panevėžio savivaldybės Teritorijų planavimo ir architektūros skyriaus vyriausiasis dizaino specialistas Arvydas Narkevičius mano, kad verslininkai tiesiog įprato prie mažų reklamos įkainių. Iki tol galiojusi tvarka buvo tokia, kad išorinė iki dviejų kvadratinių metrų reklama buvo nemokama. Nuo 2 iki 5 kv. m verslininkai mokėjo 29 eurus, nuo 10 ir daugiau kv. m mokėjo taip pat simboliškai. Ir tiek sumokėjęs verslas reklamuotis galėjo visus penkerius metus.

„Galėjo būti nors ir šimtas kvadratų, tačiau mokėjo tiek pat. Absurdas visiškas. Nei viename mieste taip nebuvo“, – sako A. Narkevičius.

Jis stebisi verslo argumentu, kad didesni mokesčiai smarkiai smogs smulkiajam ir vidutiniam verslui. Jo teigimu, pagal naują tvarką smulkusis ir vidutinis verslas pirmuosius veiklos metus už išorinę reklamą mokesčio net nemokės, jei tik pateiks reikiamus dokumentus. Neapmokestinamos ir iki pusės kvadratinio metro iškabos ant gyvenamųjų namų, o ant negyvenamųjų – iki kvadratinio metro. Pusę rinkliavos kainos mieste turi dabar mokėti ir tie asmenys, kurie užsiima veikla savo privačioje nuosavybėje.

„Jei nuosavame sklype, nuosavame name žmogus įsirengia kirpyklą, jam taikoma 50 proc. nuolaida reklamos įkainiui“, – aiškina A. Narkevičius.

Visi kiti moka pagal naują tvarką – vienas kvadratinis metras įkainotas 36 eurais.

„Vilniuje arba Kaune imama 118 eurų, o ne 36. Tai kaip tada? Tenai jiems nėra daug, o Panevėžyje daug?“ – retoriškai klausia A. Narkevičius.

Reklamos įkainiai diferencijuoti pagal zonas. Istorinėje miesto dalyje išorinė reklama kainuoja du kartus brangiau. Be to, numatyta, kad, pavyzdžiui, languose, jei stovi manekenas, patalpų vidinėje pusėje kaba kažkoks plakatas, leidimas nereikalingas. Tokiais atvejais pakanka suderinti tokią reklamą su Savivaldybe, kad nebūtų teršiamas vaizdas.

„Bet nereikia suprasti, kad užklijuosiu visus langus reklaminėmis plėvelėmis ir nereikės leidimo, nes jos – vidinėje pusėje. Tai netiesa. Nesvarbu, kurioje jos pusėje, bet reklama ant lango yra reklama ir tam reikia leidimo“, – sako A. Narkevičius.

Miestas užterštas reklama

Savivaldybės specialistas abejoja, kad dėl prieštaringai verslininkų įvertintos naujos tvarkos mieste padaugės nelegalios reklamos. Jo teigimu, jau ir dabar jos apstu. Pasak A. Narkevičiaus, net ir tada, kai įkainiai už reklamą buvo simboliniai, nelegalios būta nemažai. Pasak jo, atsirasdavo net tokių piktnaudžiavimų, kai reklamą darydavo 1,99 kv. m dydžio – kad nereikėtų mokėti. O kai kurie įsigudrindavo užsikabinti keturias iškabas po 1,99 kv. m.

„Ant vienos pavadinimas, ant kitos adresas, ant trečios paslaugos pavadinimas, ant ketvirtos dar kažkas. Trūksta žodžių“, – piktinosi dizaino specialistas.

Reklamos įstatymas už be leidimo įrengtą reklamą numato baudą nuo 289 eurų iki kone 3 000 eurų. Panevėžyje tokių baudų nėra sulaukęs nė vienas.

„Vieną kartą, kai kas nors bus normaliai nubaustas pagal Reklamos įstatymą, gal ir kitiems praeis noras kabinti nelegalią reklamą“, – svarsto A. Narkevičius.

Anot jo, nelegalios reklamos pilna visur. Miestas vizualiai labai užterštas. Apstu reklamos, kuriai leidimai išduoti dar iki 2013 metų. Tad dalis didžiulių reklaminių stendų – nelegalūs. Mieste, pasak A. Narkevičiaus, pilna ir smulkių reklamų, užkabintų bet kur – ant tvorų, pastatų.

Trūksta susikalbėjimo

Panevėžio krašto pramonininkų konfederacijos prezidento Manto Gudo teigimu, yra keli dalykai, nepatinkantys verslo asociacijoms. Vienas jų – šnekėjimosi kultūros stoka.

„Svarbūs dalykai priimami neįsiklausius į realią situaciją, kaip įmonės gyvena, kiek gali mokėti, koks tas verslas. Tiesiog nueinama lengviausiu keliu, kažkaip teoriškai pasižiūrint vien tik į skaičius, nematant, kas už jų iš tikrųjų slypi. Tai yra tikrai liūdinantis dalykas“, – komentavo M. Gudas.

Anot jo, taip nutiko ne tik su reklamos, bet ir atliekų tvarkymo įkainiais. Savo poziciją miesto verslininkai trečiadienį išsakė Verslo tarybos posėdyje.

„Verslas pastatomas prieš faktą, gauna naujus nurodymus, naujus įkainius, todėl pasirenkamas šiurkštesnis, nemalonesnis kelias – skųstis, rašyti prašymus, peržiūrėti, domėtis, vėl grįžti prie tų klausimų“, – pažymi M. Gudas.

Komentarai

 • 144 m2 reklama – o tai kodėl ne visos Lietuvos dydžio?

 • Rackauskininkams svarbu kad miestas prekybos tinklu blesinemis parduotuvemis butu apstatytas, kad vietinis smulkusis verslas mokes didesnius mokescius jiems nusispjauti.

  • Panevėžys atsinaujina 🙂

   • 😉

 • Valdžios klerkai (ne tik Panevėžyje) visai „nuplaukė“ ir nebesupranta ką veikia ir kam jie reikalingi.
  Išskyrus, aišku, savo ir giminaičių interesus. Tuos tai supranta puikiai.
  Jei ant savo sandėlio galinės sienos dažų balionėliu užrašysiu „Čia gyvenu aš. Užeikit, pašnekėsim. Kaimo šnekorius“, tai mokėsiu už reklamą per visą savo sieną ir baudą, kad nenešiojau sienos maketo derinimui, ir kad šneku be patento?
  Jei ant savo neliečiamos nuosavybės (pagal Konstituciją) prikalsiu 50 kibirų, tai rodysim užsieniečiams kaip savitumą, ar gausiu 5000 baudą?
  Pakentėkim iki pavasario ir pakeiskim, pradžiai, Panevėžio valdžią.
  Jei nedarot gramatinių klaidų ir neužgauliojat gėjų, kaip savivaldybės klerkai gali jums aiškinti ką ir kaip reikia reklamuoti ir dar imti pinigus ….

  • Kai purkši balionėliu, tai purkšk pilkai. Kitaip nesuderinsi. Narkevičius mėgsta tik pilką spalvą

   • Jiems patinka pastelinės spalvos. Tik va visus pastatus naujus leidžia juodai sžalvinti nors centre visai neitema, kaip pvz naujasis SEB bankas.

 • kodėl reikia reklamos per visą sieną? Kas ieško ir mažesnę pamatys.

 • kodėl reikia reklamos per visą sieną?Kas ieško ir mažesnę pamatys.

  • Kas ieško, gal ir be reklamos atras.

  • Man tai patiko seniau. Prie Brežnevo iš viso nebuvo reklamos. Miestas bent jau tvarkingai atrodė.

 • Nesuprantu koks rinkliavos tikslas? Papildyti biudžetą? nemanau, kad surinks kažką. Panaikinti nelegalią reklamą? Tai čia žingsnis į priešingą pusę. O gal čia vadinasi parama smulkiam ir vidutiniam verslui?

 • Jeigu norit kovoti su nelegalia reklama, tai reikia tą ir dirbti. Reikia ją nukabinti, arba priversti nusikabinti, o ne kainas be proto didinti. Nes bus priešingas rezultatas

 • Vienam valdininkėliui atrodo, kad reklamos visai nereikia. Turbūt gyvenime nėra nė euro pats uždirbes. Atlyginimą iš biudžeto gauna. O iš kur biudžete pinigai?

 • Ponas Narkevičius yra nesusipažines su Vilniaus kainomis. Standaritnė kaina Vilniuje yra 29€ už visą iškabą iki 25m2. Reiškia kvadaratinis metras kainuoja 1,16€ metams.

  • meluoja maždaug 100 kartų 🙂

  • Valio !!! pralenkėm vilnių nors reklamos kainom

 • Jeigu įstaiga įsikūrusi patalpose kuriose didelės vitrinos tačiau pro jas matomi neišvaizdūs stelažai ar lentynų nugarinės pusės tai jos puošia miesta labiau nei tvarkingu lipduku apklijuoti langai?

  • Atsakyti
 • Naujai įsikuriantys verslininkai paprastai nuomoja patalpas nes neturi lėšų nusipirkti naujas tad jiems lengvata beveik negalioja. Sakote 1 metams nereikia mokėti mokesčio? Tačiau verslui pradėti normaliai judėti mieste kuriame pirkėjų srautai nėra dideli reikia tikrai ne vienų metų kaikuriems verslams reikia 2-5 metų.
  O papildomai atsirades mokestis tik apsunkina galimybes investuoti sunkiai uždirbamus pinigus į klientų pritraukimą.
  Straipsnyje teigiama, kad ieškantis žmogus ras ir įmones kuri turi nedidele reklamą. Tačiau tam, kad ieškoti reikia žinoti, kad tokia įmonė yra o tam, kad žinotų žmogus ko ieškoti verslininkas įlaga laiką turi investuoti dielius pinigus į interneto reklamą arba kitą partizanine reklamos priemonę kuriai reikia laiko, kad ji suveiktų o paskolos ir mokesčiai spaudžia jau dabar.
  Manau man niekas nepaprieštaraus, kad katik įsikūrusiai įmonei užsidėti lauko reklamą gali kainuoti 300-1000€ vienakartinės išlaidos kurių pakaks 5 metmas o rimta interneto rinkodaros kampanija 1 mėnesiui gali kainuoti 200-600 eurų mėnesiui po to išlaidaidos aišku gali mažėti, bet ta vietoje nuo tako gaudanti potencialius klientus lauko reklama yra pirmas atspirties taškas naujams verslinikui.

 • Ponas Narkevičius straipsnyje taip ir nepaaiškina kainų pakilimo priežasties. Keistas yra jo susierzinimas, dėl netvarkos reklamos ūkyje. Lyg tai nebūtų jo paties atsakomybė. Gal būt naujai priimamais aktais ir turėtų būti siekiama susitvarkyti su nelegaliai bei daugybę metų nenaudojamais reklamos skydais. Dabar einama priešingu keliu.

 • dabar dar reikės yrodit kad pastatas mano. valdinynkam atrodo, kad verslas neturi ka veikt

 • Turėti smulkų verslą miesto centre ir taip buvo sunku. Dabar tai jau nebeleistina prabanga. O aš buvau girdėjusi, gal per rinkimus, kad valdžia nori grąžinti verslą į miesto centrą.

 • Aš siūlau savivaldybės atstovams gerai pasiskaityti kitų miestų reklamos rinkliavų įkainius ir tik tada lyginti juos su Panevėžio. Aišku jeigu perskaitytų manau nekomentuotų:)

 • Pačiame centre, Birutės gatvėje (19 nr) tebekaba 4 kv. metru Lietuvos žemės ūkio banko reklama. Kiek metų praėjo, kai tokio banko nebėra? Tiems, kas pamiršo, primenu, trylika metų. O kas turėjo reklamą nukabinti, ir kiek metų savo pareigas eina p.gerb. Narkevičius?
  Tai va, pirmiausia tegul p. gerb. Narkevičius pradeda dirbti ir išvalo miešte šiukšles. O tada žiūrėsim kas liks. Tada galim kalbėt apie kainas.
  http://www.aukstaitijos sostine.popo.lt

  • Šitas geras Aukštaiti 😀 įdomu ką savivaldybė tuo metu veikia kuria planus kaip apmokestitnti Ūkio banką? Geriau eitų darbo dirbti o ne verslininkams gyvenimą gadinti.

 • p. gerb Narkevičiaus įžvalgos apie smulkaus verslo definiciją : Smulkus verslininkas tas, kurs viekia ne ilgiau, kaip vienerius metus ir pateikia p.gerb. Narkevičiui tai patvirtinančius dokumentus.
  Citata: p. Narkevičius stebisi verslo argumentu, kad didesni mokesčiai smarkiai smogs smulkiajam ir vidutiniam verslui. Jo teigimu, pagal naują tvarką smulkusis ir vidutinis verslas pirmuosius veiklos metus už išorinę reklamą mokesčio net nemokės, jei tik pateiks reikiamus dokumentus

  Skaitykite daugiau: https://naujienos.alfa.lt/leidinys/sekunde/lauko-reklama-verslui-taps-prabanga/os metus už išorinę reklamą mokesčio net nemokės, jei tik pateiks reikiamus dokumentus) smulkaus verslo samprata?

 • Lauko reklama po biškį atgyvens, žmonės vis daugiau sėdi ir ieško reikiamų daiktų ir paslaugų internete, o tie kurie važinėja su savo automobiliais, skuba ir lekia, todėl nieko nemato aplinkui. Nei reklamos, nei kitų automobilių su reklama. Dažniausiai ką matau lauke, tai „parduodamas namas arba sklypas“:) Nu dar Depo reklamą užmatau kartais

Rodyti visus komentarus (27)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų