Kreipsis į Europos Komisiją dėl proukrainietiškų paskyrų blokavimo „Facebook“

Kreipsis į Europos Komisiją dėl proukrainietiškų paskyrų blokavimo „Facebook“

Trečiadienį Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) nutarė kreiptis į europines struktūras dėl proukrainietiškų paskyrų ir įrašų blokavimo socialiame tinkle „Facebook“.

Tokį sprendimą parlamentarai priėmė po posėdžio, kuriame kartu su socialinių tinklų ekspertais ir visuomenininkais aptarė kompanijos „Meta“ valdomame tinkle ribojamus Ukrainą palaikančių asmenų įrašus ir komentarus bei naikinamas paskyras.

„Vertėtų inicijuoti kreipimąsi į Europos Komisiją, prašant atlikti oficialų tyrimą ir surinkti pilnus duomenis, kokiose valstybėse ir kokie yra vykdomi blokavimo, ribojimo ir paskyrų naikinimo procesai. Turint tuos pilnus tyrimus, apskritai imtis sprendimų dėl Europos Sąjungos rinkoje „Meta“ taikomų tam tikrų principų, saugiklių arba taisyklių“, – komiteto posėdžio metu pasiūlė socialdemokratė Dovilė Šakalienė.

Be to, kaip komiteto narius informavo Vyriausybės bei Susisiekimo ministerijos atstovai, sausio mėnesį „Meta“ atstovai žada atvykti į Vilnių ir dar kartą aptarti susiklosčiusią situaciją. Viliamasi, kad iki tol „Facebook“ tinklo valdytojai jau bus atkreipę dėmesį į Lietuvos išsakytas pastabas.

Pasak susisiekimo viceministrės Agnės Vaiciukeviciūtės, ministerijos atstovai praėjusią savaitę kalbėjosi su „Meta“ nuotoliniu būdu ir pristatė Lietuvos vartotojus baiminančias aplinkybes. Anot jos, vyko konstruktyvus dialogas ir, atrodo, jog „Facebook“ atstovai nori imtis pokyčių, mat yra sunerimę dėl kilusio ažiotažo.

„Susitikimas išties vyko konstruktyviai, iš tikrųjų pradėjo siūlyti tam tikrus dalykus, kaip jie matytų tą tobulinimą. Kitas dalykas, jie patys atvažiuos sausio viduryje. Čia koordinuojame ir su Vyriausybės kanceliarija susitikimą“, – kalbėjo Susisiekimo ministerijos atstovė.

„Problema išaštrinta iki tokio lygio, kad be konkrečių sprendimų ir „Meta“ atstovai neišsisuks“, – pridūrė ji.
Premjerės patarėjas Rimantas Žylius antrino A. Vaiciukevičiūtei ir pažymėjo, kad pokalbiai su „Facebook“ atstovais vyks dvejais lygmenimis.

„Norime turėti techninius susitikimus su nevyriausybininkais, kur galėtume išspręsti klausimus, ir tada turėti politiniu susitikimus su Vyriausybės vadovais“, – nurodė Vyriausybės vadovės patarėjas.

NSGK nariai sutarė, kad laukiant „Meta“ vizito, bus kreipiamasi ir į kolegas Europos Parlamente, organizuojama tarptautinė konferencija, buriamas regioninis sutarimas dėl „Facebook“ algoritmų problemos.

Dažniausiai apribojami įrašai su žodžiais „maskoliai“, „orkai“, „kacapai“

Posėdyje dalyvavęs dezinformacijos analizės centro „Debunk.org“ vadovas Viktoras Daukšas parlamentarams pristatė bendrą situacijos apžvalgą, kokie Lietuvos vartotojų įrašai „Facebook“ yra blokuojami ar ribojami bei kokiu pagrindu.

Pasak jo, dažniausiai blokuojami įrašai ar komentarai, kuriuose vartojami žodžiai „maskoliai“, „orkai“, „kacapai“. Nemaža dalis apribojimų pritaikoma „Facebook“ įrašams, kuriuose pasidalinami memai, reflektuojantys įvykius karo fronte.

Priklausomai nuo algoritmo ir vartotojo aktyvumo socialiniame tinkle, „Facebook“ pritaiko skirtingas drausmines priemones: pirmiausiai asmuo yra įspėjamas, vėliau paskyra gali būti apribota nuo dienos ar savaitės iki mėnesio ar dviejų.

Be to, užfiksuota atvejų, kai paskyros apribotos dėl faktinės informacijos sklaidos.

V. Daukšas pateikė eilę pavyzdžių, kai už išsireiškimus „Putino zombiai“ ar „Ruskiai žudikai“ vartotojų paskyros buvo užblokuotos mėnesio laikotarpiui. Jo teigimu, „Facebook“ tokį ribojimą grindžia etnine neapykanta.

Be to, pastebėjo jis, stebima paradoksali situacija kai prorusiškų paskyrų ir veikėjų įrašai, kuriuose vartojami tie patys terminai „maskoliai“, „orkai“ ar pan., nėra blokuojami.

„Randame daugybę pavyzdžių, kai tų pačių vatnikų skelbiama informacija, kurioje naudojami ir „orkai“, ir „maskoliai“, ir „kacapai“ nėra blokuojama“, – stebėjosi jis.

Specialistas pridūrė, jog analogiška situacija stebėta, kai „Facebook“ įrašuose grasinantys nužudyti Ukrainos prezidentą Volodymyrą Zelenskį nebuvo blokuojami, tačiau asmenys, sarkastiškai reaguojantys į tokius raginimus, buvo apriboti.

Visgi, kaip išskirtinį blokavimo atvejį V. Daukšas pažymėjo „Praeities žvalgo“ paskyros panaikinimą. Anot specialisto, puslapis buvo užblokuotas dėl minėtų frazių vartojimo. Kaip teigė pats paskyros šeimininkas Šarūnas Jasiukevičius, blokavimas pritaikytas už senus įrašus, pasidalintus dar tada, kai „Facebook“ netaikė jokių kalbos ribojimų.

„Už tą laikotarpį, kai buvo leidžiama, buvo prirašyta daug publikacijų ir jie visas tas senas publikacijas atgaline data (blokavo – ELTA). Man tą paskyrą panaikino dviejų-trijų dienų tarpe, buvo daugybė pranešimų apie neva tai padarytus pažeidimus“, – kalbėjo „Praeities žvalgu“ socialiniuose tinkluose prisistatantis Š. Jasiukevičius.

Be to, sukūrus naują paskyrą, eilė įspėjimų, gautų iš „Facebook“ moderatorių, buvo interpretuojami neteisingai.
„Pastarieji apribojimai buvo už pinigų rinkimą pagalbai Ukrainai. Buvo vienas postas padarytas, kad renkame pinigus dronams. Aš gavau įspėjimą ir buvo ištrintas tas postas kaip prekyba ginklais“, – nurodė jis.

Dėl situacijos kaltina algoritmus ir automatinį vertimą

Paklaustas, kodėl „Meta“ blokuoja proukrainietišką turinį, V. Daukšas teigė, jog problema slypi automatinio vertimo technologijoje. Nors „Facebook“ veikia daugybe kalbų, ekspertas teigė, jog algoritmai veikia tik didžiausiomis užsienio kalbomis – dažniausiai viską išverčiant į anglų kalbą.

„Facebook“ algoritmai verčia viską į anglų kalbą, misinterpretuoja lietuvių kalbą ir tada dalina visus šiuos blokavimus ir jie atrodo visiškai nelogiški“, – aiškino „Debunk.org“ vadovas.

Be to, jis suabejojo ir „Facebook“ moderatorių veikla – nepaisant to, kad kompanija skelbia, jog darbuotojai rankiniu būdu peržiūri didžiąją dalį socialinio tinklo turinio, „niekas nėra jų matęs ir girdėjęs, nėra jokių įrodymų, kad jie iš tikrųjų egzistuoja“.

„Visas tas „Facebook“ algoritmas, kuris skanuoja informaciją, jis neskanuoja visos informacijos. Reiškiasi, kad yra kažkokia prioriteto eilė, kur skanuoti, kur ne. Tai natūraliai sukelia pasekmes, kai vieni blokuojami, o kiti ne“, – akcentavo jis.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų