Klebono ypatingas kepsnys

Klebono ypatingas kepsnys

Panevėžio Šv. Petro ir Povilo bažnyčios klebonui Romualdui Zdaniui, kaip ir kitiems dvasininkams, Kalėdos – pats darbymetis. Vis dėlto kunigas suras laiko ir virtuvei, kad šventinę dieną kartu sėsiančius prie stalo pavaišintų ypatingu savo firminiu, kaip pats sako, paprastu, bet labai skaniu kepsniu.

Šiam kalėdinio stalo akcentui klebonas ima 1,5–2 kg sprandinės gabalą. Tiek pakanka sočiai pavalgyti šešiems žmonėms. Pirmiausia paruošiamas marinatas: svogūnas supjaustomas žiedeliais, susmulkinamas česnakas, beriama druskos, pipirų, truputį paprikos miltelių, ant šių prieskonių mišinio užpilama alyvuogių aliejaus ir išspaudžiamos vienos citrinos sultys.

Pasak dvasininko, jei norisi patiekale Rytų melodijos, galima įberti šiek tiek kumynų.

Šiuo marinatu įtrinta mėsa uždengiama plėvele arba dedama į puodą ir paliekama parai. Kad aromatai geriau įsigertų, galima kas kelias valandas ją apversti.

Po paros mėsa ištraukiama, pirštais nugraibomas marinatas, bet svogūnai, česnakas neišmetami, o atidedami į šalį.

Mėsos gabalas surišamas siūlu, kad ištroškintas išlaikytų stangrią formą.

Tada du svogūnai, dvi morkos, salierų stiebų ir trys skiltelės česnako stambiai susmulkinama.

Troškinimo inde (jis turi būti ganėtinai didelis, kunigas naudoja pailgą, pagamintą iš ketaus) trumpai pakepinamos daržovės, dėl aromato įmetama rozmarino šakelė. Tuo pačiu metu ant labai kaitrios ugnies kitoje keptuvėje iš visų pusių smarkiai ir greitai pakepinamas marinuotos mėsos gabalas – iš kiekvieno šono po keliolika sekundžių. Svarbu, kad apsitrauktų plutele ir visos sultys liktų mėsos viduryje.

Apkepintas gabalas, įgavęs rudą spalvą, įdedamas į troškintuvą greta ten jau esančių daržovių ir padidinama ugnis. Kai puode daržovės susivienija su mėsa, tada, pasak R. Zdanio, jau fantazijos reikalas, kuo gardinti: sultiniu, stikline baltojo vyno ar 200 g brendžio. Dvasininkas pila brendžio, palaukia, kol išgaruos alkoholis. Kai pradeda tirštėti, pila sultinio tiek, kad apsemtų iki dviejų trečdalių kepsnio. Tinka ir paprastas sultinys kubeliais.

O tada galima sumesti, kas liko nuo marinato, dar truputį lauro lapelių. Ir mėsa paliekama troškinti. Priklausomai nuo gabalo dydžio, troškinimas trunka apie 1,5 val. ant lėtos ugnies, kad skystis vos vos burbuliuotų. Per troškinimo vidurį mėsa apverčiama. Baigiant troškinti, virbalu bakstelėjama į mėsą – jei plaukia skaidrus skystis, kepsnys jau tinkamas į stalą, jei su krauju – dar reikia troškinti.

Iškeptas gabalas išimamas iš puodo, o su jame likusiu skysčiu paruošiamas padažas – trintuvu daržovės sutrinamos, įberiama pagal skonį pipirų, druskos, pilama grietinėlės, dedami pakepinti pievagrybiai. Jei atrodo per skysta, įmaišoma miltų.

Pravėsus mėsytei nuimami siūlai ir supjaustoma maždaug 0,5–1 cm storio kepsniais.

Jei mėsa ataušusi, sudedama atgal į puodą su padažu ir pašildoma.

Dvasininkas ant stalo stato visą puodą su kepsniu – kiekvienas valgytojas pats pasiima mėsytės gabalą su padažu.

Pasak klebono, prie tokio patiekalo ypač tinka orkaitėje keptos bulvytės su rozmarinais. Nuskustos bulvės supjaustomos kubeliais maždaug 1 ir 1 cm dydžio, beriamos į kepimo popieriumi išklotą skardą, apšlakstomos alyvuogių aliejumi, apibarstomos nuo poros šakelių nubrauktais rozmarino lapeliais. Taip paruoštos bulvytės kepamos iki 180 laipsnių įkaitintoje orkaitėje 40–45 min. Galima vidury kepimo kiek pamaišyti, o likus 10 min. iki kepimo pabaigos R. Zdanys jas pabarsto druska.

Gražios, plutele apsitraukusios bulvytės, sprandinės kepsnys ir žalių daržovių salotos – patiekalas, kuriuo mėgausis ir girs kiekvienas jo paragavęs.

Gražių, skanių ir šventiškų akimirkų!

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų