Išsiųsti popierinį laišką – sudėtinga misija

Išsiųsti popierinį laišką – sudėtinga misija

Išsiųsti tradicinį popierinį laišką Panevėžyje darosi nemažai laiko ir pastangų reikalaujančiu darbu.

Greitai bus ketveri metai, kai Lietuvos paštas sulaukia panevėžietės, Rožyno gyventojos Gražinos Marijos piktų žodžių.

„Paštą būtinai plūstu prieš Velykas, Kalėdas, vasaros vidury ir rugsėjo pabaigoje. Tuo metu į Ameriką siunčiu sveikinimo atvirukus dukrai ir žentui. Sveikinu juos su katalikiškomis šventėmis bei gimtadieniais. Dukra gimusi vasarą, žentas – rudenį“, – pasakoja panevėžietė.

Tačiau prieš trejus su trupučiu metų Lietuvos paštas panaikino geltonąją pašto dėželę, skirtą įmesti siunčiamai korespondencijai, sumontuotą prie daugybę metų nebeveikiančio buvusio Mėsos kombinato pastato.

„Ir mėsos kombinatas neveikė, ir kitoje Smėlynės gatvės pusėje stovėjo tik pakiužę kioskeliai, bet pašto dėžutė kabėjo, geltonavo iš tolo. Dabar jau treji metai, kai senasis mėsos kombinato pastatas nuverstas, jo vietoje stovi didžiulis prekybos centras, kitoje gatvės pusėje – dar du tokie“, – vardijo G. M. Šleinienė.

Iš to, kokia gausa automobilių sustoja prie šių centrų, moteris teigia puikiai suprantanti, kiek daug žmonių juose apsilanko.

„Tiek daug žmonių, o pašto dėžutės nė prie vieno prekybos centro nebeišgali pastatyti“, – piktinosi panevėžietė.

Gražina Marija gyvena arčiausiai šios savotiškos prekybos centrų oazės esančioje Geležinkelio gatvėje. Anksčiau išsiųsti laišką jai pakakdavo paėjėti vos kelis šimtus metrų. Dabar tenka sukarti kone kilometrą iki pašto skyriaus Rožių gatvėje arba važiuoti į miesto centrą. Panevėžietė guodžiasi, kad jai, jau slegiamai metų naštos, pailgėjęs kelias iki pašto dėžutės tampa vis sunkiau įveikiamu išbandymu.

„Gaila, kad paštui tokie kaip aš – buvę nebuvę“, – atsidūsta Gražina Marija.

Bėdos dėl pašto ženklo

Panevėžietė prieš keletą dienų sulaukė ir dar vienos nemalonios žinios iš pašto. Išsiųstas laiškas jai sugrįžo su pranešimu, kad ant voko užklijuoto pašto ženklo vertė neatitinka siuntos vertės.

„Pašte man paaiškino, kad laiškų siuntimas pabrango, reikia pirkti brangesnį ženklą arba klijuoti dar vieną“, – prisiminė panevėžietė.

Blogiausia, anot jos, pašto ženklais nebeprekiaujama spaudos kioskuose – juos galima įsigyti tik pačiame pašte.

„Turėjau reikalų pašte. Jau taip lėtai ten viskas ėjosi, kad maniau, nebeišstovėsiu, griūsiu. Nesinori man ten eiti“, – pasakojo Geležinkelio gatvės gyventoja.

Dėžutės – ne aktualiausia sritis

Lietuvos pašto Skaitmeninės komunikacijos projektų vadovė Inga Petrauskaitė teigė, jog pasaulinės, taip pat ir Lietuvos tendencijos rodo, kad paštu siunčiamų siuntų kiekiai didėja, tačiau laiškų kasmet išsiunčiama vis mažiau. Skaičiuojama, kad pastaruoju metu Lietuvoje jų išsiunčiama maždaug penktadaliu mažiau nei prieš keletą metų.

Anot I. Petrauskaitės, mažiau siunčiant laiškų, mažiau reikia ir geltonųjų pašto dėžučių.

„Nuolat vertiname siuntų ir laiškų kiekį. Atsižvelgdami į situaciją priimame sprendimus infrastruktūrai gerinti taip, kad ji atitiktų klientų poreikius“, – pateiktame atsakyme aiškino projektų vadovė.

Kasmet mažėja

Lietuvos pašto duomenimis, 2021 metų pradžioje Panevėžyje buvo 20 geltonųjų pašto dėžučių, šiuo metu jų likę 18. I. Petrauskaitė pabrėžė, jog dėžutės paliktos ten, kur patogiausia žmonėms – t. y. prie pašto skyrių, maisto prekių parduotuvių, prekybos centrų. Iškėlus Panevėžio centrinį paštą iš Respublikos gatvės, laiškams išsiųsti skirta pašto dėžutė prie buvusio pašto pastato palikta. Norintiems sužinoti, kur dar yra likusių pašto dėžučių, projektų vadovė patarė atsiversti internetinę Lietuvos pašto svetainę.

Šioje svetainėje rašoma, kad Rožyne, kur gyvena Gražina Marija, pašto dėžutės yra dviejose vietose – t. y. Aguonų gatvėje bei Rožių gatvėje prie ten esančio pašto skyriaus. Dvi pašto dėžutės yra Smėlynės gatvėje. Taip pat po vieną ar dvi pašto dėžutes įrengta Klaipėdos, Kniaudiškių, Aukštaičių, Beržų, Stetiškių, Vilniaus, Žemaičių, Savitiškio, Staniūnų, Ukmergės gatvėse.

Spaudos kioskams nebeprekiaujant pašto ženklais, I. Petrauskaitė patarė jų įsigyti pas mobiliuosius laiškininkus, pačiame pašte bei internetinėje Lietuvos pašto parduotuvėje.

Iš šios parduotuvės į namus atsisiųstas 84 euro centų vertės pašto ženklas su visu pristatymu kainuos keliskart daugiau – 3,74 euro, atsiųstas į pašto skyrių – 3,16 euro, pristatytas į siuntų terminalą – 3,15 euro.

 

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų