Nors sistema jau išvalyta, gyventojai perspėjami, kad dar kurį laiką gali jaustis chloro kvapas. P. Židonio nuotr.

Iš čiaupo – baseino vanduo

Iš čiaupo – baseino vanduo

Panevėžio rajono vienos seniūnijos gyventojai apstulbo, kai jų namuose iš čiaupų tekantis vanduo chloru pasmirdo dar stipriau nei juo dezinfekuojamuose baseinuose. Vandenį tiekiančio Velžio komunalinio ūkio direktorius pripažįsta, kad tokio ir pats negertų.

Paįstrio ir šalia esančio Gegužinės kaimų gyventojai pagaliau galėtų džiaugtis juos pasiekusia civilizacija – praėjusį rudenį baigta tiesti nauja centralizuoto vandentiekio ir nuotekų sistema. Tačiau vietiniai džiaugsmu netrykšta.

Gegužinės kaimo gyventoja, pageidavusi neviešinti pavardės, pasakoja, kad šeštadienį iš čiaupo pradėjo bėgti chloru aitriai dvokiantis vanduo.

Tądien su šeima į namus ji grįžo vėlai. Nors pajuto, kad vanduo turi kažkokį keistą kvapą, pernelyg to nesureikšmino, neįprastus pojūčius nurašė nuovargiui.

Tačiau sekmadienį jos įtarimus patvirtino ir namiškiai.

„Ir kiti šeimos nariai pastebėjo, kad iš čiaupo bėgantis vanduo turi stiprų chloro kvapą tarsi iš baseino“, – pamena moteris.

Tokio gerti šeima nerizikavo. Nors chloras kaip dezinfekcinė priemonė ar drabužių baliklis plačiai vartojamas buityje, tačiau didesni jo kiekiai gali turėti liūdnų pasekmių.

Gegužinės gyventoja paskambino į Velžio komunalinį ūkį.

„Mane patikino, kad gedimai tvarkomi, o kada sutvarkys, taip ir liko neaišku. Pirmadienį vėl skambinau į avarinę, nes situacija nepasikeitė. Atsiliepusi moteris vis bėgo atsakymų klausti atsakingo asmens, tai labai keista. Galiausiai paklausė, ar tikrai taip svarbu sužinoti, kada bus pašalinti gedimai“, – tokiu bendravimu liko nustebusi pašnekovė.

Tiekėjas teisinasi, jog gyventojai be tinkamo gerti vandens liko dėl vandentiekio sistemos avarijos. P. Židonio nuotr.

Ne pirmas kartas

Velžio komunalinis ūkis tik praėjusių metų lapkritį atidavė eksploatuoti vandentiekio ir nuotekų tinklų sistemą, kuri buvo įrengta už ES paramos fondų lėšas.

Vandentiekio ir nuotekų tinklai į kaimą turėjo būti atvesti jau prieš keletą metų, tačiau darbų nebaigusiam rangovui dingus, teko iš naujo skelbti konkursą.

Vietiniai svarsto, kad galbūt kažkas buvo atlikta nekokybiškai.

„Tai ne pirmas atvejis, kai esam nuodijami chloru. Ne taip seniai vyko susirinkimas su Velžio komunalinio ūkio atstovais. Pati jame negalėjau dalyvauti, bet žinau, kad gyventojai komunalininkų prašė informuoti apie gedimus ir tuos atvejus, kai sistema dezinfekuojama. Tąkart buvo paaiškinta, kad to jie nedarys“, – tokia Velžio komunalinio ūkio pozicija stebisi pašnekovė.

Anot jos, tiek pačiame Gegužinės kaime, tiek ir Paįstryje gyvena daugybė šeimų su vaikais, kurie itin jautrūs chlorui. Tokio dvokiančio vandens net neįmanoma naudoti maistui gaminti, gyventojai abejoja, ar juo saugu praustis, tokį naudoti buityje.

„Įmonė elgiasi labai neatsakingai. Rizikuojama žmonių sveikata. Mokame kaip už gerą vandenį, o gauname tokį, kokio neįmanoma gerti. Tai ne pirmas toks incidentas, todėl neramu, ar galime jaustis saugūs vartodami centralizuotai tiekiamą vandenį“, – kalbėjo moteris.

Kaip gerti baseino vandenį

Velžio komunalinio ūkio direktorius Vaidas Virbalas aiškino, kad pagal higienos normas centralizuotai tiekiamą geriamąjį vandenį privalu dezinfekuoti.

Bendrovė tam naudojanti hipochloritą – cheminį preparatą. Jis žmogui nėra kenksmingas, o kiekiai vandenyje paprastai tokie maži, kad žmogus net nepajaučia, tačiau pakankami, kad užkirstų kelią daugintis nepageidaujamiems mikroorganizmams.

Tačiau, pripažįsta V. Virbalas, praėjusį penktadienį dėl neaiškių priežasčių geležies šalinimo stotyje įvyko gedimas – sugedo chloravimo įranga ir į sistemą pateko gerokai daugiau chloro, nei priklauso. Kiek daugiau, V. Virbalas atsakyti negalėjo.

„Pagal skonį ir kvapą patys matome, kad chloro daugiau, negu turėtų būti, tačiau kiek tas daugiau, sunku pamatuoti. Bet tikrai nelaikome tokio kiekio chloro, kad būtų galima ką nors nunuodyti“, – tvirtino V. Virbalas.

Direktorius teisinasi, jog apie gedimą gyventojai buvo informuoti pirmadienio popietę per seniūniją.

Nors bendrovė tikino, kad vanduo tinkamas vartoti, jos direktorius pripažįsta, jog dėl aitraus kvapo ir nemalonaus skonio – negeriamas.

„Aš pats šeštadienį ragavau šio vandens. Taip, jis neskanus ir smirda, lyg baseine būčiau gavęs gurkšnį. Jaučiamas stiprus chloro kvapas, todėl maistui vartoti netinkamas“, – pripažino V. Virbalas.

Kvapas jausis ilgiau

Velžio komunalinio ūkio direktoriaus teigimu, į sistemą patekus per dideliam chloro kiekiui, šeštadienį išpumpuotos visos vandens talpyklos, išplauti tinklai. Plovimo procedūra pakartota pirmadienį.

„Žiūrėsime, ar dar reikia pakartotinai atlikti plovimo procedūrą. Net išėjus iš baseino ir nusiprausus dar kurį laiką jaučiamas chloro kvapas. Taip ir gyventojai dar kurį laiką gali jausti chloro tvaiką, bet vanduo jau pakeistas švariu“, – kalbėjo V. Virbalas.

Direktorius patikino, kad toks gedimas įvyko pirmą kartą.

Visgi jis neneigia, kad gyventojų skundų dėl per didelio chloro kiekio yra gavęs ir anksčiau.

Pasak V. Virbalo, vos įrengti tinklai ne kartą buvo išplauti chloruotu vandeniu. Kadangi vandens kokybės tyrimai neatitiko higienos normų, dezinfekcija su chloru buvo kartojama ne kartą. Toks chloru „paskanintas“ vanduo ilgesnį laiką buvo užsilikęs kai kuriose atšakose.

„Po šio gedimo sistema išvalyta, tragedijos nėra, gal tik kurį laiką dar gali būti nemalonus chloro kvapas“, – ramino V. Virbalas.

Atsitiko gyvenimas

Paįstrio seniūnas Virginijus Šležas patvirtino, kad paįstriečiams ir Gegužinės gyventojams iš čiaupų bėgo tikrai baisus vanduo.

„Suprantu žmonių nepasitenkinimą, bet reikia suvokti, kad įvyko avarija. Juk kelyje dauguma esame padarę didesnį ar mažesnį eismo įvykį, bet dar nereiškia, kad norėjome ką nors užmušti ar sužaloti. Taip kartais tiesiog atsitinka“, – kalbėjo seniūnas.

Anot jo, toks incidentas yra pirmas.

Pernai, kai taip pat didžiulis kiekis chloro buvo patekęs į vandens sistemą, anot V. Šležo, buvo visai kita situacija.

„Tąkart vamzdžiuose, kol vandentiekis dar nebuvo atiduotas naudoti, buvo rasta bakterijų, tad teko panaudoti nemažai chloro, kad jas iš Paįstrio išvarytų. O toks incidentas, kai nuvylė technologijos, pirmas ir, tikėkimės, paskutinis“, – sakė V. Šležas.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų