P. Židonio nuotr.

Į iškvietimą atskubėjusiam patruliui – dideli nemalonumai

Į iškvietimą atskubėjusiam patruliui – dideli nemalonumai

Ginti, saugoti, padėti – policijos misija ir darbas, tačiau pareigūnus iškvietęs panevėžietis pats nuo policininko sulaukė kumščio į veidą, buvo surakintas antrankiais ir išvilktas į lauką.

Galią pademonstravusio patrulio karjera policijoje baigėsi.
Teismas pripažino, kad Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato (VPK) Patrulių kuopos patrulis viršijo įgaliojimus.
Incidentas, dėl kurio jaunas pareigūnas neteko darbo, įvyko dar 2021 metų lapkričio 6-osios naktį. Bylos duomenimis, pagal Operatyvaus valdymo skyriaus budėtojų pranešimą apie iškvietimą į panevėžiečio namus atvykę du patruliai rado girtą šeimininką. Šis prisipažino pareigūnus iškvietęs be reikalo.
Aiškinantis kvietimo aplinkybes, netikėtai kilo konfliktas. Kadangi tuo metu buvo pandemija, namų šeimininkas paprašė patrulio užsidėti veido kaukę.
Bylos duomenimis, panevėžietis sirgo širdies ligomis, buvo po infarkto, tad medikai jam primygtinai buvo liepę saugotis koronaviruso.
Pareigūnui nereaguojant į prašymą, girtas vyras pareikalavo iš policininkų nešdintis iš jo namų.
Tokį prašymą šeimininkas dar palydėjo ir šauksmais, pareigūno įžeidinėjimais bei keiksmų lavina.
Iš vaizdo kamerų, pritaisytų ant pareigūnų drabužių, matyti, kad po tokio pliūpsnio patrulis griebėsi fizinės jėgos.
Teismui pateikta filmuota medžiaga rodo, kad policininkas, stovėdamas priešais ant kėdės sėdintį nukentėjusįjį ir pastarajam reikalaujant užsidėti veido kaukę, staigiu judesiu mosteli ranka vyro veido pusėn. Į mostą sureaguodamas namų šeimininkas taip pat ranka atstumia pareigūno ranką sakydamas „palauk, tu nešokinėk čia“.
Po tokių žodžių policininkas dešinės rankos kumščiu trenkė nukentėjusiajam į smakrą, nuvertė nuo kėdės ant grindų, o vyrui nukritus, jį spausdamas prie grindų, uždėjo antrankius.

Vilko per laiptus ir lauką

Panevėžiečiui nugriuvus, pareigūnai surakintam nukentėjusiajam atsikelti neleidžia, patys jo taip pat nepakelia, o velka per laiptus ir per lauką, taip toliau tyčiodamiesi iš nukentėjusiojo, nors akivaizdžiai matyti, kad nuo sužalojimų iš vyro nosies bėga kraujas.
Mat šis krisdamas veidu trenkėsi į grindis.
Vėliau medikai nustatė, kad nukentėjusiajam buvo padaryta ne mažiau kaip šešiolika traumų: poodinių kraujosruvų ir odos nubrozdinimų įvairiose kūno srityse, muštinių žaizdų nosies nugarėlėje, nosikaulių lūžis, dantų sužalojimų.
Nors teisme buvo bandoma įrodinėti, kad nukentėjusysis nosį pats susilaužė nugriuvęs ant grindų, užkliuvęs už slenksčio, tačiau teismui pateiktoje filmuotoje medžiagoje matyti, kad visuose namuose nėra jokių slenksčių, o vyriškis griūna pastumtas ir parverstas būtent policininko.

Nesuvaldė emocijų

Kad policiją iškvietusio panevėžiečio, nors ir girto, veiksmai nekėlė patruliams grėsmės, Panevėžio apygardos teismo vertinimu, rodo ir tas faktas, jog nukentėjusiajam nei už teisėtų policijos pareigūnų reikalavimų nevykdymą, nei už jų įžeidinėjimą joks protokolas niekada taip ir nebuvo surašytas.
Teismas nusprendė, kad patrulis viršijo savo įgaliojimus, piktnaudžiaudamas tarnyba panaudojo fizinį smurtą.
Pasak teismo, pareigūnas smurtavo ne bandydamas išvengti pavojaus savo sveikatai, bet tiesiog supykęs dėl vyro išsakytų žodžių dingti iš jo namų ir norėdamas pademonstruoti savo, kaip pareigūno, viršenybę.
Panevėžio apygardos teismas konstatavo, kad pareigūnas net tik padarė fizinę, turtinę ir neturtinę žalą nukentėjusiajam, bet ir didelę žalą visos Lietuvos policijos autoritetui bei prestižui.
Policijos pareigūnui skirtas laisvės apribojimas šešiems mėnesiams, įpareigojant jį atliekant bausmę dalyvauti smurtinio elgesio pataisos programoje.
Taip pat jam uždrausta trejus metus dirbti policijos tarnyboje. Darbo policijoje netekęs patrulis įpareigotas sumokėti 500 eurų įmoką į Nukentėjusiųjų nuo nusikaltimų asmenų fondą. Smurtautojui teks atlyginti ir neturtinę žalą nukentėjusiajam – 3 000 eurų, taip pat sumokėti 3 700 eurų už advokatų paslaugas, o dėl turtinės žalos nukentėjusysis turės spręsti teisme civilinio proceso tvarka.

Rimantas Bobinas. I. Stulgaitės-Kriukienės nuotr. nuotr.

Rimantas Bobinas. I. Stulgaitės-Kriukienės nuotr. nuotr.

Pareigūnai ne robotai

Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininko Rimanto Bobino teigimu, pareigūnai tiek besimokydami, tiek ir dirbdami gauna žinių, kaip elgtis vienoje ar kitoje situacijoje, kaip tinkamai reaguoti į krizes, netinkamą elgesį.
„Kiekvienas esame žmogus. Pareigūnai irgi ne robotai. Jie nuolat atnaujina žinias, kompetencijas, bet žmogiškasis faktorius išlieka labai svarbus. Tokia žmogaus natūra – priešintis bet kokiems įžeidinėjimams, smurtui“, – sako R. Bobinas.
Anot jo, už smurtą nuteistas pareigūnas jau nebedirba – iš tarnybos atleistas įsiteisėjus teismo sprendimui.
Grįžti į tarnybą jam būtų galima tik perėjus tam tikras griežtas procedūras.
„Tokių atvejų pasitaiko, bet jie vienetiniai. Kartais per metus nutinka po vieną tokį atvejį, o kartais nė vieno“, – teigė viršininkas.

 

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų