P. Židonio nuotr.

Bibliotekoje – daigų mainai

Bibliotekoje – daigų mainai

Darže ir sode apėmus pavasario darbų įkarščiui, Panevėžio Elenos Mezginaitės viešosios bibliotekos Smėlynės biblioteka pirmą kartą kviečia keistis ne tik knygomis, bet ir daigais. Bibliotekos augalų mainų lentynėlėje vietą ras ir gėlių, ir agurkų ar pomidorų daigai – viskas, ko užkietėję Panevėžio daržininkai šįmet pasisėjo per daug.

Pakaktų ir visai pievai

Originalią idėją į biblioteką atnešti nebereikalingų, nuo sėjos likusių daigų ir pasiimti patikusių Smėlynės bibliotekos darbuotojams pamėtėjo rūpestingi skaitytojai.

Dar praėjusiais metais darbuotojų kartu su mažaisiais skaitytojais pasodintas ir puoselėtas gėlynas lauko vazonuose vandalams pasirodė per gražus.

Gėlių daigai tąkart buvo išrauti ir sumaitoti, žemės išdrabstytos aplinkui.

Matydami šįmet dar neapsodintus lauko vazonus, skaitytojai ėmė siūlyti bibliotekai pačių užaugintų gėlių daigų.

„Visi klausinėja, gal jau visai nieko nebesodinsite? Tikrai sodinsime! Nepaisant to, kad pernai kažkam vazonai užkliuvo. Skaitytojai mums siūlo ir lauko, ir kambarinių vazoninių gėlių, gaila, bet mes nesame žiemos sodas. Kažin kiek jų laikyti negalime“, – sako bibliotekos direktorė Lolita Pranienė.

Vadovė juokauja, jog su tiek daigų, kiek jiems siūlo panevėžiečiai, apsodintų ir visą pievą priešais biblioteką. Bet tuomet per vaikų vasaros stovyklą mažieji stovyklautojai neturėtų nė kur pastatyti kojos.

„Esame dėkingi visiems bibliotekos bičiuliams. Visos mūsų gėlės – ir lauke, ir puošiančios patalpas dovanotos gyventojų“, – sako įstaigos vadovė.

Daigų mainų akcija yra ribota – kaip ir pats sodinimas. Juos biblioteka priims iki birželio 10 dienos. P. Židonio nuotr.

Kviečia dalintis

Iš asmeninės patirties bibliotekos darbuotojai žino, kad daržininkams, nori jie to ar nenori, tikrai lieka vienas kitas daigas. Skrupulingai juos auginus nuo sėklos, prižiūrėjus ir išmylavus, išmesti tiesiog ranka nekyla.

„Atrodo, ir artimiesiems, ir draugams, ir kaimynams pasiūlei ir padalinai, bet daigų vis tiek lieka. Tad kodėl gi jais nepasidalinus ir dar su kitais?“ – sako L. Pranienė.

Kūrybiškoms bibliotekininkėms įrengti daigų mainyklą neprireikė nei didelių išlaidų, nei ypatingų pastangų.

Dabar panevėžiečiai gali palikti savo daigus prie durų stovinčioje nedidelė lentynėlėje, anksčiau tarnavusioje knygų mainams. Iš ten pat gali ir pasiimti kitų paliktų daigelių.

„Daigų mainų lentynėlė veiks kaip ir knygų mainų. Idėja tokia, kad kažką atneši pats – kažką pasiimi“, –sako bibliotekos direktorė.

Anot L. Pranienės, darbuotojai pažada mainams atneštus daigus prižiūrėti, palaistyti, kol šie ras naujus šeimininkus.

Daigų mainų akcija yra ribota – kaip ir pats sodinimas. Juos biblioteka priims iki birželio 10 dienos.

Pranienė juokauja, jog su tiek daigų, kiek jiems siūlo panevėžiečiai, apsodintų ir visą pievą priešais biblioteką.

Įvertinta už bendruomeniškumą

Išskirtinėmis idėjomis panevėžiečius stebinančios Panevėžio Elenos Mezginaitės viešosios bibliotekos Smėlynės bibliotekos darbuotojų triūsas neliko nepastebėtas.

Už įvairiapusišką veiklą ir originalias iniciatyvas telkiant bendruomenę savivaldybių viešųjų bibliotekų kategorijoje šįmet ji įvertinta bendruomeniškiausios šalies bibliotekos titulu.

Smėlynės bibliotekoje ištisus metus kunkuliuoja gyvenimas. Tai mažasis bendruomenių kultūros centras, atvira erdvė visiems – tiek vaikams, tiek suaugusiems.

Bibliotekininkių laukia ir dar vienas įdomus darbas – suskaičiuoti panevėžiečių suneštas sagas. Metų pradžioje paskelbusi apie įkurtą originalų banką, kurio indėliai – ne pinigai, o įvairiausių formų, spalvų ir medžiagų sagos, biblioteka sulaukė jų gausybės.

Iš tokiame banke sukaupto turto bibliotekininkės kartu su skaitytojais planuoja sukurti originalų akcentą miestui.

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų