Vaiko teisių apsaugos specialistai ieško namų prieš kelias dienas gyvybės langelyje paliktai mažylei. "Sekundės" archyvo nuotr.

Gyvybės langelyje Panevėžyje palikta trijų dienų mažylė

Gyvybės langelyje Panevėžyje palikta trijų dienų mažylė

Panevėžio vaiko teisių apsaugos specialistai ieško namų vos kelių dienų mažylei, motinos paliktai A. Bandzos vaikų globos namų gyvybės langelyje.

Įstaigos direktoriaus pavaduotojos Salomėjos Jareckienės teigimu, jauna moteris su kūdikiu ant rankų praėjusį antradienį apie 14.30 val. atėjusi prie gyvybės langelio atidarė net ne patį langą, o duris ir vaikelį įdėjo į lopšį. Kartu paliktas ir mergytės kraitelis – maišelis su keletu drabužėlių bei asmens dokumentais.

Sportinį kostiumą vilkinti, po gobtuvu ir akiniais besislepiančią moterį pastebėjusi globos namų slaugytoją dar bandė ją prakalbinti. Pasak S. Jareckienės, mergytę atnešusi moteris akivaizdžiai buvo sukrėsta.

„Mamai drebėjo balsas, virpėjo rankos, akys buvo pilnos ašarų. Prisipažino atėjusi tiesiai iš ligoninės“, – pasakojo S. Jareckienė.

Gyvybės langelyje paliktai 3,3 kg sveriančiai mažylei ėjo dar tik trečia gyvenimo para.

Globos namų darbuotojai iškvietė greitąją medicinos pagalbą ir policiją. Mergytė paguldyta stebėti į Respublikinę Panevėžio ligoninę.

Panevėžio Vaiko teisių apsaugos skyriaus specialistės Daivos Simonaitienės teigimu, kadangi mažylė visiškai sveika, prieš porą dienų perkelta į Socialinių paslaugų centro Grupinio gyvenimo namus.

Pasak D. Simonaitienės, stengiamasi, kad vaikas globos įstaigoje užtruktų kiek įmanoma trumpiau – mergytei jau ieškoma naujos ją mylinčios šeimos visoje Lietuvoje.

Dukrą gyvybės langelyje palikusiai mamai atsakomybė už tai negresia.

„Moteris vaiką paliko saugioje aplinkoje. Gyvybės langeliai ir sukurti kiek įmanoma apsaugoti vaiką nuo didesnės nelaimės“, – teigė D. Simonaitienė.

Ieškomi globėjai

Motinos atstumta mažąja šiuo metu rūpinasi Socialinių paslaugų centro darbuotojos. Įstaigos Socialinės pagalbos skyriaus vadovės Danguolės Sabulienės teigimu, nors centro Grupinio gyvenimo namuose sudarytos visos sąlygos kūdikiams augti, intensyviai ieškomi globėjai, galintys nors laikinai priimti mergytę į šeimą.

Vienintelė mieste budinti globėja šiuo metu globoja irgi nė metukų dar neturintį vaikutį. Pasak D. Sabulienės, prižiūrėti du tokio amžiaus vaikelius jai vienai būtų sudėtinga.

Mergytei dar yra teorinių galimybių sugrįžti ir į biologinę šeimą. Teisės aktai numato, kad iki trijų mėnesių tėvai gali persigalvoti ir susigrąžinti paliktąjį vaikelį. Įrodant tėvystę tektų atlikti DNR tyrimą.

Centre veikiantys Grupinio gyvenimo namai nebe pirmą kartą tampa užuovėja tokiems kūdikiams.

Šių metų sausį čia laikinai glaudėsi berniukas. Nors tėvai jo nepaliko gyvybės langelyje, tačiau irgi patys atsisakė tik ką gimusio sveiko vaiko.

Mažyliui buvo rasti globėjai, o suėjus trims mėnesiams įvaikintas ir dabar sėkmingai auga naujoje šeimoje.

Vaiko sugrįžo raudodama

Panevėžio A. Bandzos vaikų globos namuose Staniūnų g. gyvybės langelis atidarytas 2010-aisiais.

Pirmasis vaikelis, beveik mėnesio berniukas, buvo paliktas po poros metų. Mažylį atnešė jo 19-metė motina. Tvarkingai apsirengusi, į asocialią nepanaši jaunutė moteris, stumdama vaikišką vežimėlį, tąkart pati užėjo pas sekretorę paklausti, kur rasti gyvybės langelį, nes norinti palikti savo kūdikį. Sūnelį motina atidavė su visu kraičiu – gerame vežimėlyje, užklotą nepigiai atrodančiu apklotėliu, tvarkingais nenudėvėtais drabužėliais. Ji netgi pasirūpino, kad atiduotas berniukas neišalktų – globos namų darbuotojoms perdavė ir mišinuką kūdikiams, buteliuką bei čiupltuką.

Jau kitą dieną atsiimti sūnaus moteris sugrįžo su ašaromis akyse. Vaiko teisių apsaugos tarnybos specialistai tvirtina, jog tokių atvejų su laiminga pabaiga jų darbe pasitaiko itin retai.

Prieš porą metų, Motinos dienos išvakarėse, anksti ryte A. Bandzos globos namuose įrengtame gyvybės langelyje nuskambėjus skambučiui, atlėkę darbuotojai rado į antklodę suvyniotą naujagimę. Viena darbuotoja dar spėjo pamatyti mergytę atnešusią jauną merginą, bandė ją kalbinti, tačiau šioji skubiai nuėjo. Mažylė buvo gimusi vos prieš kelias dienas ir, kaip spėjo medikai, veikiausiai ne ligoninėje – virkštelė buvo perrišta buitiniu raišteliu. Nors kūdikis fiziškai buvo normaliai išsivystęs, kad diagnozuota mažakraujystė. Mergytė kurį laiką buvo gydoma ligoninėje.

Naujagimę paliko balkone

Nors už vaiko palikimą gyvybės langelyje baudžiamoji atsakomybė negresia, kartais gimdytojų sprendimai nesuvokiami sveiku protu. Prieš ketvertą metų vieno Nemuno gatvės bendrabučio balkone rasta naujagimė. Kaip vėliau paaiškėjo, 3,5 kg svėręs kūdikis buvo pagimdytas tik prieš kelias valandas. Jo virkštelė buvo neužspausta, todėl mergytė galėjo nukraujuoti. Mažylės gyvybę išgelbėjo namo gyventojai. Jų dėmesį atkreipė balkone gulėjęs ryšulėlis. Pasidomėję, kas jame, žmonės nustėro. Atsirado ir mačiusiųjų bendrabučio koridoriuje besiblaškančią nepažįstamą moterį.

Policija buvo pradėjusi tyrimą ir ieškojo naujagimės motinos, tačiau nesėkmingai. Mergaitė laikinai buvo apgyvendinta A. Bandzos globos namuose. Labai greitai atsirado ją įsivaikinti panorusi šeima.

Komentarai

  • svarbu kad mama paliko gyvybes langelyje o nepadare ka nors baisaus

  • Kiek šansų pasiimti į savo šeimą mažyle?

  • Net apsiverkiau. Kad tik tam kūdikėliui sektųsi.

  • Tai,kad zino kas yra mama visos istaigos…. ir pati Simonaitiene.. melas baisus….

Rodyti visus komentarus (4)

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų