P. Židonio nuotr.

Giltinė šienauja išsijuosusi

Giltinė šienauja išsijuosusi

Sunkoka ir suvokti, ir patikėti šiųmete statistika, bylojančia apie drastiškai tuštėjantį Panevėžio rajoną.

Kai kuriose jo seniūnijose šįmet jau palaidota šimtai mirusiųjų, o naujagimiams suskaičiuoti užtenka rankos pirštų. Tokie skaičiai kraupina vietinius: tokio spartaus kaimų nykimo dar nėra buvę.

O mieste, nors gimusiųjų perpus mažiau nei palydėtųjų į Amžinybę, visgi optimizmo suteikia tai, kad pernai buvo dar blogiau.

Panevėžio rajono civilinės metrikacijos ir archyvų skyrius šįmet nuo sausio iki lapkričio užregistravo jau 581 mirusįjį ir tik 197 gimimus. Kai kuriose seniūnijoje skaičiai atrodo kraupiai.

Pavyzdžiui, šiųmetėje Smilgių seniūnijos duomenų bazėje – viso labo 4 gimę kūdikiai ir net 47 mirusieji. Ne ką geresnė Raguvos seniūnijos statistika – 44 mirusieji ir vos 9 naujagimiai. Miežiškių seniūnijoje šiemet gimė dviženklis mažylių skaičius – 16, tačiau mirusiųjų daugiau nei pusšimtis – 54.

Panevėžyje per dešimt mėnesių mirė 1238 žmonės, o gimė perpus mažiau – 674. Miesto Savivaldybės Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Loreta Guokė sako, kad gimimų skaičius Aukštaitijos sostinėje, nors ir labai nežymiai, bet visgi po truputį didėja. Ji vylėsi, kad metų pabaiga galbūt parodys, jog mažylių šiemet bus sulaukta netgi daugiau nei pernai. Tačiau ir mirtimis Panevėžys, ko gero, pralenks praėjusius metus.

Vėžys kerta vis jaunesnius

„Stebime skelbiamus skaičius, kiek daug žmonių miršta nuo kovido. Tačiau į mūsų skyrių patenkantys duomenys byloja, kad daugiausia panevėžiečių vis dėlto miršta nuo širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo bei onkologinių ligų. Atkreipiau dėmesį, kad nuo vėžio miršta vis jaunesni panevėžiečiai“, – teigė L. Guokė.

Vedėja pateikė trijų pastarųjų metų duomenis apie mirusius spalį. Užpernai šį mėnesį mirė 87 panevėžiečiai, pernai – 91, šiemet – net 123: vien koronavirusas šiųmetį spalį nusinešė 15 panevėžiečių gyvybes.

Sumuštas antirekordas

Mirčių skaičiumi šiemet ypač išsiskyrė sausis – giltinė išsivedė 176 panevėžiečius. Kovą mirė 144 miesto gyventojai, rugsėjį – 137. Mažiausiai mirčių būta gegužę – 94. Visais kitais metų mėnesiais mirė po triženklį panevėžiečių skaičių.

Pastaraisiais metais mirčių Panevėžyje kasmet daugėjo. Pernai mirė 254 panevėžiečiais daugiau nei 2019-aisiais. Žvelgiant į šiųmečius duomenis, galima tikėtis, kad tokio antirekordo Aukštaitijos sostinė nebesumuš – mirčių kreivė taip labai nebešoka aukštyn.

2019 metais Panevėžyje registruoti 928 gimę kūdikiai, pernai – 754 mažyliai. Iki šio lapkričio nuo metų pradžios susilaukta jau 674 mažųjų panevėžiečių.

Kraupūs skaičiai

Gerokai liūdnesnė demografinė statistika Panevėžio rajone. Ji byloja, kad per 10 šiųmečių mėnesių šioje savivaldybėje registruoti viso labo 197 kūdikiai. Pernai per metus rajone gimė 273, užpernai – 307 mažyliai.

„Kol nepasižiūri į skaičius, atrodo, gyvename kaip gyvenę. Tačiau kai pamatai, kad šiemet mūsų seniūnijoje gimė tik keturi kūdikiai, o seniūnija išdavė net 47 leidimus laidoti mirusiuosius, esi priverstas susimąstyti“, – neslėpė Smilgių seniūnijos raštvedė Teisutė Zalieskytė.

Tiesa, ji atkreipė dėmesį, kad Smilgių bažnytinės parapijos ribos yra didesnės nei seniūnijos, apima ir po dalį Radviliškio bei Pakruojo rajonų. Tad tarp šiemet palaidotųjų Smilgių seniūnijos kapinėse yra ir gretimų rajonų mirusiųjų.

O Raguvos seniūnija išdavė 44 leidimus laidoti ir įregistravo 9 gimusius kūdikius.

„Tai kraupūs skaičiai“, – konstatavo šios seniūnijos raštvedė Vida Bernatonienė.

Ji teigė, jog jau ne pirmi metai seniūnijoje gimimų mažėja, mirčių – daugėja.

„Dar derėtų atkreipti dėmesį į išvykstančius iš seniūnijos žmones. Dabar tokių gal kiek sumažėjo, tačiau prieš ketverius ar penkerius metus išsiregistruojančių buvo neįtikėtinai daug. Taigi mažėjame, traukiamės akyse“, – pasakojo V. Bernatonienė.

Gimimai tapo reti

„Žinia, kad kūdikių daugiau gimsta Panevėžio priemiestinių kaimų – Velžio, Dembavos, Piniavos, Vaivadų, Liūdynės gyventojams. Juose kuriasi, butus perka, namus statosi daugiau jaunų žmonių. Tolimesniuose miesteliuose ar kaimuose gimimai tapo reti“, – konstatavo laikinai Panevėžio rajono savivaldybės Civilinės metrikacijos ir archyvų skyriaus vedėjo pareigas einanti šio skyriaus specialistė Zita Gasiūnienė.

Skyriaus duomenimis, užpernai rajone mirė 538 žmonės, pernai – 547, šiemet per 10 mėnesių – 581. Taigi, 34 mirusiaisiais daugiau nei per visus pernykščius metus. Toji, kuri su dalgiu ant pečių, atrodytų, šiemet bus įsėdusi į kombainą, tad žmones šienauja jau su sunkiąja technika.

Sausį giltinė pasiglemžė 94, kovą – 64, spalį – 69 Panevėžio rajono gyventojus. Mažiausiai jos darbuotasi gegužę – į kapus išlydėti 36 rajono žmonės. Birželio mėnesį mirė 55, liepą – 45 Panevėžio rajono gyventojai.

Pagrindinės mirties liudijime įrašytos rajono gyventojų mirties priežastys, kaip, beje, ir visoje Lietuvoje, – širdies ir kraujagyslių ligos.

Mirus žmogui, jo artimieji gauna 320 eurų laidojimo pašalpą. Z. Gasiūnienė teigia iš rajono gyventojų girdinti, kad valstybės parama šiais laikais jau per maža. Vyriausybė svarsto laidojimo pašalpą nuo kitų metų padidinti 16 eurų.

Komentarai

  • Prakratykit ta rajona nuo uzsisedejusiu ponu savo sostuose ir atsigaus… Atvykau cia gyvent is Vilniaus apskrities, tai turiu su kuo palygint, ka pastebejau tik atvaziaves? Kad atlyginimai gerokai mazesni nei sostineje, tuo tarpu paslaugu kainos didesnes. Imones teikiancios paslaugas, daznu atveju nenori moket uz darbo jega atitinkamai, ko pasekoje neturi specialistu… Darbo skelbimus prenumeruoju nuo atsikraustimo (apie 4m), sukasi tu paciu imoniu skelbimai. Idomu ka veikia VMI, kai vien pavarcius skelbimus tampa aisku, kad imones vykdo juoda buhalterija, siulomi atlyginimai dazniausiai prasilenkia su rekvizituose matomais deklaruotais.

  • Na juk mire ne gimdys, be to tikrai algos kaip ir kituose miestuose mazesnes nei sostineje, kas liecia vokelius ,tai jau iprasta, nieko naujo, pries pensija pakeiciau daug darbu tik del vokeliu, kol pradedi dirbti gerai, po poros menesiu lieka algos kad ir puse vokeliuose, nusispjaut, kad tau pensija cia pat, o tikrintojai is vis nezinau kam jie bereikalingi

Rodyti visus komentarus (2)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų