Paįstrio Juozo Zikaro gimnazijos Skaistgirių skyriuje šiemet mokysis devyni pradinukai, bet penkiems darželinukams vietos neatsirado.

Dėl darželinukų kaime kryžiuojamos ietys

Dėl darželinukų kaime kryžiuojamos ietys

 

Nykstantys kaimai ir uždaromos mokyklos – tuštėjančių regionų nūdiena.

Panevėžio rajono Skaistgirių bendruomenė dar praėjusį pavasarį sužinojo, kad lieka be aštuonmetės mokyklos. Gyventojai raminosi, kad bent patys mažiausieji mokysis arti namų – mokykloje paliekamos pradinės ir viena darželinukų klasės. Visgi iki naujų mokslo metų telikus vos trims dienoms paaiškėjo, kad neatsiradus pedagogo, sutinkančio važinėti į kaimą dirbti su darželinukais vos pusę dienos, šie perkeliami į gretimo Paįstrio kaimo gimnazijos padalinį. Nors pati mokykla Skaistgiriuose neuždaroma – čia toliau bus mokomi devyni pradinių klasių mokiniai. Prieš darželinukų iškeldinimą piestu stojusi Skaistgirių kaimo bendruomenė baiminasi, kad tai – žingsnis į kaimo sunykimą. Rajono valdžia atkerta, kad tokių pokyčių reikėjo imtis galvojant apie kokybišką mažųjų ugdymą.

Šildys pustuštį pastatą

„Mūsų mokykla labai gražiai suremontuota, nežinau, ar kuri kaimo mokykla yra taip gražiai sutvarkyta. Buvome susitaikę, kad dešimtmetę mokyklą uždarys ir vaikus vežios į Paįstrį, bet tikėjomės, kad bent darželinukus ir pradinukus paliks. Tokie jautrūs dalykai turėtų būti sprendžiami per dialogą, tačiau šiuo atveju tiesiog buvo pasakyta, kad arba vedate į Paįstrį, arba kur norite. Ir niekam neįdomu, kad galbūt ne visi turi galimybę vaikus nuvežti į kitą kaimą“, – kalbėjo Skaistgirių bendruomenės pirmininkas Alfredas Kaminskas.

Anot jo, vargu ar iš tokio sprendimo kas nors laimės. Nemažą, bet pustuštę Skaistgirių mokyklą teks šildyti ir prižiūrėti dėl likusių mokytis devynių vaikų. Be to, Skaistgiriuose gyvena net du laikinieji budintys globėjai, tad vaikų mokykloje bet kada gali padaugėti. Gyvenvietėje yra ir daugiau jaunų šeimų, auginančių darželinio amžiaus atžalas. Tik jos pasirinkusios kitą išeitį – vežioja vaikus į Bernatonių ar miesto darželius, mat Skaistgiriuose veikusi darželinukų grupė dirbo tik pusę dienos ir dirbantiems tėvams buvo labai nepatogu.

„Suprantame, kad kaime mažėja jaunų šeimų, bet kai nepalankius sprendimus priima tik todėl, kad kažkas nerado mokytojos, labai liūdna. Susitaikome, kad gyvename tokiu laiku, bet reikia pakovoti už pačius mažiausiuosius, kurie dar negali apsiginti“, – piktinosi A. Kaminskas.

Baiminasi kaimo nykimo

Skaistgirių bendruomenės valdybos narė Elona Švipienė tvirtino, kad kaimo bendruomenė suprantanti, jog dėl emigracijos ir mažėjančio gimstamumo tenka uždaryti aštuonmetę mokyklą, kurioje dar praėjusiais metais mokėsi apie keturias dešimtis mokinių. Tačiau rajono valdžios sprendimas iš pačių mažiausiųjų atimti galimybę lankyti darželį arčiau namų, pasak E. Švipienės, nesuvokiamas. Juolab, anot jos, net nebuvo ieškoma galimų sprendimo būdų – neradus auklėtojos Paįstrio Juozo Zikaro gimnazijoje, ją buvo nuspręsta perkelti iš Skaistgirių.

„Galvojome, kad išsaugosime bent pradinę mokyklą ir darželio grupę. Juk mes, emigrantai, čia namus pirkome tik todėl, kad yra mokykla, savotiškas kaimo kultūros židinys. Nebelikus jo, ir kaimo likimas bus aiškus“, – įsitikinusi E. Švipienė.

Jos teigimu, visiškai negalvojama apie vaikus, kuriems dabar tenka keltis jau prieš šešias ryto. Anksčiau iki mokyklos vaikams buvo vos kelios minutės kelio, dabar – kone penki kilometrai.

„Nežinau, ką žiemą reikės daryti, tikriausiai teks prašyti didesnių kaimynų vaikų, kurie važiuoja mokytis į Paįstrį, kad prižiūrėtų, kaip mažiausieji išlipo ar įlipo į mokyklinį autobusą. Prašėme bent metus dar palikti darželio grupę. Juk kokia ekonomika laikyti devynis pradinukus, o penkis darželinukus išvyti, tačiau mūsų niekas net nenori girdėti“, – kalbėjo E. Švipienė.

Ji savo atžalų dar neturinti, tačiau padeda prižiūrėti našle tapusios sesers tris vaikus. Grįžusi iš emigracijos pati pradėjo namus statytis Skaistgiriuose manydama, kad čia bus galima visavertiškai auginti vaikus. Iš užsienio gyventi į Skaistgirius sugrįžusi moteris piktinasi, kad valdžia kalba apie tai, kaip sugrąžinti emigrantus ir pakviesti jaunas šeimas kurtis kaimiškose vietovėse, tačiau veiksmai skiriasi nuo gražių kalbų.

Emigracija ir mažas gimstamumas retina ir mokyklų suolus – Panevėžio rajone kone kasmet uždaromos mažosios mokyklos ar jų skyriai.

Skaistgirių bendruomenė surinko daugiau kaip 80 parašų, kad būtų palikta darželio grupė, ir įteikė juos Panevėžio rajono savivaldybės Tarybai. Skaistgiriečiai nebuvo išgirsti – Taryba palaimino grupės uždarymą.

„Lietuva miršta, išvažiuoja, tai gal baikime stumdyti mūsų likusius vaikus. O gal Lietuvai nė nebereikia vaikų? Rankų nežadu nuleisti – belsiuosi visur, kur įmanoma, net pas patį Ramūną Karbauskį, kuris žadėjo, kad jo valdymo metu nebus uždaryta nė viena kaimo mokykla“, – į rajoną valdančių valstiečių lyderį bando apeliuoti E. Švipienė.

Kita ugdymo kokybė

Paįstrio Juozo Zikaro gimnazijos direktorė Gita Kubilienė teigė nesuprantanti tokio Skaistgirių bendruomenės puolimo. Pasak jos, situacija susiklostė taip, kad tik vasaros pabaigoje paaiškėjo, jog viena jų gimnazijos Ikimokyklinio ugdymo skyriaus auklėtoja išeina motinystės atostogų. Buvo paskelbtas konkursas į šias pareigas, tačiau daug norinčiųjų neatsirado. Vienintelė kandidatė buvo Skaistgirių mokykloje su darželinukais dirbusi pedagogė.

„Pati auklėtoja apsisprendė dirbti Paįstryje, nes Skaistgirių mokykloje ji teturėjo pusę etato. Tikrai jos nei įkalbinėjau, nei prievarta variau, todėl man kiek keista, kad esu kaltinama nebūtais dalykais“, – sakė G. Kubilienė.

Penkiems Skaistgirių darželinukams likus be auklėtojo, buvo sprendžiama, ką daryti, apie tai informuoti ir mažųjų tėvai. Pasak gimnazijos vadovės, rasti pedagogą, kuris dirbtų kaime vos puse etato, nerealu. Todėl ir nuspręsta šiuos penkis darželinukus perkelti į gretimo Paįstrio gimnaziją. Pasak direktorės, čia darželinukams sudarytos gerokai patrauklesnės sąlygos. Vos prieš keletą metų pastatas renovuotas, nupirkta įvairių ugdymo priemonių, vaikai turi galimybę dalyvauti muzikos, sporto, kūrybiniuose užsiėmimuose, pagaliau čia jie gali likti visą dieną, gauti maitinimą. Šiuo metu Paįstrio gimnazijos Ikimokyklinio ugdymo skyrių lanko 55 darželinukai. Skaistgirių mokykla nors ir atnaujinta, tačiau, anot direktorės, patalpos visiškai nepritaikytos mažiesiems, nėra net jų ūgiui tinkamų sanitarinių mazgų.

„Juk mes vaikų neišmetėme į gatvę, tik tiesiog perkėlėme į tos pačios mokyklos kitas patalpas. Ne visi darželiai mieste taip puikiai įrengti kaip mūsų“, – kalbėjo direktorė.

Pokyčiai neišvengiami

G. Kubilienė pripažįsta, jog nežinia, koks bus kitąmet Skaistgirių mokyklos likimas. Šiemet čia veikia tik viena klasė, kurioje mokosi devyni pirmų–ketvirtų klasių mokiniai, bet kitąmet pradinę baigus keturiems ketvirtokams, dviejų aukštų mokyklos pastate teliks penki vaikai.

„Turime galvoti apie mokymo kokybę bei vaikų ateitį, ne tik pastato išsaugojimą. Suprantu ir kaimo bendruomenę, bet juk per įvairius projektus ištuštėjusį pastatą galima pritaikyti ir kitoms vietos gyventojų reikmėms“, – siūlo G. Kubilienė.

Panevėžio rajono vicemeras Antanas Pocius teigė, kad priimti ažiotažą sukėlusį ir Skaistgirių bendruomenei skaudų sprendimą buvo neišvengiama. Surasti auklėtoją, kuri pas darželinukus kasdien važinėtų į Skaistgirius vos dėl keturių valandų per dieną, – nerealu. Kita vertus, pačių darželinukų tėvai neprieštaravo, kad jų atžalos būtų vežiojamos į Paįstrį, J. Zikaro gimnaziją. Pasak vicemero, daugiausia triukšmo kelia tie, kurie su mokykla visai nesusiję. A. Pocius pripažįsta, kad ekonomiškai iš tokio sprendimo nieko nelaimima, tačiau vaikams suteikiamos visai kitos sąlygos ugdytis. O penkiems mažyliams vežioti bus nupirktos saugios ir jų amžiui pritaikytos automobilinės kėdutės.

„Dabar vaikai bus lavinami ir ugdomi taip, kaip ir turi būti šiuolaikinėje švietimo įstaigoje. Negi grįšime į tą lietuvišką mokyklą, kur močiutė prie verpimo ratelio moko vaikus pažinti raideles? Reikia prisitaikyti prie besikeičiančio gyvenimo realijų. Kaimas dėl to tikrai neišnyks“, – įsitikinęs vicemeras.

 

Faktai

Vien per pastaruosius metus, rajone drastiškai sumažėjus vaikų, uždarytos net kelios mažesnės mokyklos.

Nuo 2016 m. rugsėjo 1 d. uždaryti Velžio gimnazijos Katinų pradinio ugdymo skyrius, Miežiškių pagrindinės mokyklos Kurganavos skyrius.

2017 metų rugpjūčio 31 dieną uždaryta Geležių pagrindinė mokykla, galėjusi talpinti 220 mokinių. Ją lankę mokiniai ugdomi Karsakiškio Strazdelio pagrindinės mokyklos Tiltagalių skyriuje ir Karsakiškio Strazdelio pagrindinėje mokykloje.

Tais pačiais metais uždaryti Ramygalos gimnazijos Jotainių pradinio ugdymo skyrius ir Raguvos gimnazijos Šilų skyrius.

Berčiūnų pagrindinė mokykla 2017 m. rugsėjo 1 d. reorganizuota į Naujamiesčio vidurinės mokyklos skyrių.

Planuojama, kad 2020 m. rugsėjo 1 d. Žibartonių ir Linkaučių pagrindinės mokyklos taps Krekenavos Mykolo Antanaičio gimnazijos skyriais.

Statistika

Panevėžio rajone šį rugsėjį mokyklos skambutis pakvietė 2 926 moksleivius (2017 m. jų buvo 2 983). Bus ugdomi 227 priešmokyklinio amžiaus vaikai (2017 m. – 235).

Pagal pradinio ugdymo programą mokysis 1 062 mokiniai (2017 m. – 1 111), pagrindinio ugdymo – 1 552 mokiniai (2017 m. – 1 630), vidurinio ugdymo – 312 mokinių (2017 m. – 330).

Komentarai

  • nu jo, dabar taip vadinamoje mokykloje ,kur bnera sporto sales, tualetu pritaikytu maziesiems MOKYSIS net 9 vaikai, o islaidos ju mokymui bus apie 43 000 eu per metus, cia normalu , cia rajono valdziai su galva viskas gerai , ar jie skaiciuoti moka tie tarybos nariai ir ta vadinama skaistgiriu bendruomene,

    • Atsakyti
Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų