„Sekundės“ archyvo nuotr.

Atlyginimų reikalavo streikuodami

Atlyginimų reikalavo streikuodami

Rinkoje trūkstant darbo rankų, darbdaviai specialistus vilioja ne tik didesniais atlyginimais, bet ir kitomis privilegijomis.

Pasijuto išnaudojami

 Tačiau siuvimo paslaugas teikiančioje socialinėje įmonėje „Baltic Home“ darbuotojams teko griebtis kraštutinės priemonės. Pavargę laukti neišmokėtų atlyginimų, šios savaitės pradžioje jie paskelbė streiką – nors visi buvo darbo vietose, tačiau bet kokius darbdavių prašymus ir reikalavimus pradėti darbą ignoravo. Streikuotojai įsitikinę, kad tai vienintelis būdas priversti darbdavį pradėti vertinti tuos, kurie jiems neša pelną. Įmonės atstovai tvirtina, kad taip elgdamiesi darbuotojai kenkia tik sau.

Kaip „Sekundei“ pasakojo savo vardo nesutikusi viešinti „Baltic Home“ dirbusi panevėžietė, prieš beveik metus, kai atėjo dirbti į šią įmonę, tenkino tiek darbo sąlygos, tiek ir nedidelis, bet laiku gaunamas darbo užmokestis. Tačiau jau po kelių mėnesių, pasikeitus vadovams, darbo atmosfera tapo įtempta. Anot moters, darbuotojai buvo verčiami eiti nemokamų atostogų, o neįtikusieji – palikti darbą savu noru. Be to, darbas čia matuojamas ne atliktomis užduotimis, o minučių tikslumu – kai kada vadybininkės prie siuvėjo palinksta su chronometru.

„Taip elgtis su žmonėmis negalima. Visada kalti lieka darbuotojai, neva mes nemokame dirbti, esame tinginiai ir veltėdžiai, bet juk jie patys nesuteikia darbo. Tai yra ne kas kitas kaip žmonių išnaudojimas“, – guodėsi moteris.

Panevėžietė teigia spalio viduryje, nebeatlaikiusi psichologinio spaudimo, parašiusi prašymą atleisti iš darbo. Nors pagal įstatymus darbdavys privalo iš darbo išeinančiam darbuotojui jam priklausantį atlygį išmokėti per tris darbo dienas, moteris pinigų laiku nesulaukė. Be atlyginimų liko ir visi kiti darbuotojai. Praėjusį antradienį jie paskelbė streiką.

„Darbe jaučiausi kaip ant adatų, nebeatlaikiau psichologinio spaudimo ir pati išėjau. Čia ne darbas, o kalėjimas, šiuolaikinė vergovė. Tik vis dar, kaip ir daugelis kitų dirbančiųjų, negaunu atlyginimo, todėl žmonės ne tik paskelbė streiką, bet ir kreipėsi į Darbo inspekciją. Taip tęstis daugiau nebegali“, – kalbėjo moteris.

Kasa duobę sau?

Įmonės „Baltic Home“ projektų vadovė Kristina Rapkevičienė neneigė, kad atlyginimai įmonėje vėluoja, tačiau, anot jos, apie tai darbuotojai įspėti iš anksto. Pasak vadovės, atlyginimai vėlavo ne mėnesius, o kelias dienas. Visi darbuotojai jiems priklausantį darbo užmokestį gavo paskutinę spalio dieną – jau po streiko.

„Suprantu darbuotojus – visiems reikia iš kažko gyventi, kiekvienas kovoja už save, bet mes savo pažadus įvykdėme – atlyginimai jau pervesti“, – sakė K. Rapkevičienė.

Darbuotojų priekaištai, kad įmonėje prastos darbo sąlygos, jai nesuprantami. Pasak projektų vadovės, siuvykloje šilta, šviesu, jauku. Jeigu reikia, darbuotojai išleidžiami iš darbo anksčiau. Tačiau čia, kaip ir bet kuriame kitame darbe, anot jos, reikia dirbti.

„Sąlygos dirbti puikios ir tikrai nėra jokios vergovės, kaip bandoma įteigti, tačiau kai kurie naudojasi savo negalia. Visose gamybinėse įmonėse yra tam tikri normatyvai, kiek žmogus turi padaryti. Makaronų fabrike žmogaus darbas matuojamas tonomis, siuvyklose – išdirbtomis minutėmis. Darbo diena turi 8 valandas, o mes prašome, kad žmonės išdirbtų 300 minučių – tai yra šešios darbo valandos“, – kalbėjo įmonės atstovė.

„Ne kartą sakiau, kad jei netenkina darbas, yra kitų įmonių, įdarbinančių neįgaliuosius.“

K. Rapkevičienė

Darbą matuoti ne pagal tai, kas atlikta, o minutes, anot projektų vadovės, buvo nuspręsta tik todėl, kad visų žmonių galimybės skirtingos. Tiems darbuotojams, kurie negali ar nesugeba siūti, skiriami kiti darbai – nereikalaujantys jokių specifinių žinių ar įgūdžių. Dėl to, kad darbuotojai paskelbė streiką, pasak K. Rapkevičienės, nelaimėjo nė viena pusė. Atlyginimai darbuotojams ir taip būtų buvę išmokėti. Įmonė pajamas gauna iš pagamintos produkcijos, bet jeigu darbuotojai ir toliau atsisakys dirbti, situacija, kai nebus iš ko mokėti algų, kartosis.

„Darbo tikrai yra, tik spėk dirbti. Bet jeigu žmonės nedirbs, nebus iš ko mokėti. Ne kartą sakiau, kad jei netenkina darbas, yra kitų įmonių, įdarbinančių neįgaliuosius. Dirbti reikia visur“, – kalbėjo K. Rapkevičienė.

Reikia ieškoti dialogo

Grupinio „Baltic Home“ darbuotojų skundo dėl laiku neišmokamų atlyginimų ir prastų darbo sąlygų sulaukė ir Darbo inspekcija bei Darbo ginčų komisija. Pasak Darbo inspekcijos Panevėžio skyriaus vedėjo Rimanto Trotos, tai jau ne pirmas skundas dėl šios įmonės. Prieš kurį laiką Darbo inspekcija sulaukė anoniminio skundo, bet kai inspektoriai nuvyko į įmonę, pažeidimų nebuvo užfiksuota – atlyginimai jau buvo sumokėti.

„Nėra taip, kad atlyginimai vėluotų mėnesiais – dažniausiai vėluoja kelias savaites. Bet tai ne darbuotojo rūpestis – darbdavys privalo rūpintis, kad atlyginimai būtų sumokėti laiku, kaip numatyta darbo sutartyje. Kokia situacija yra šįkart, galėsime komentuoti tik po patikrinimo“, – sakė R. Trota.

Kitą savaitę taip pat bus tikrinamos darbo sąlygos įmonėje. Tiesa, nei Darbo inspekcija, nei Darbo ginčų komisija negali nustatyti normų vykdymo. Pasak vedėjo, tai yra socialinė įmonė, todėl darbdavys privalo įvertinti, jog darbuotojų gebėjimai ir sveikata labai skirtingi. Darbdavio bei darbuotojo santykiai bei darbo normos turi būti aptariamos darbo sutartyje. Kita vertus, dėl šios įmonės turėtų susirūpinti ir Užimtumo tarnyba, kuri „Baltic Home“, kaip socialinei įmonei, moka dotacijas.

„Darbdavys privalo laikytis savo įsipareigojimų, o darbuotojas – vidaus darbo tvarkos taisyklių, atlikti tinkamai darbą. Galbūt įmonėje yra nesusikalbėjimo ir dialogo nebuvimo bėdų. Šie klausimai galėtų būti išspręsti kolektyvinėse sutartyse, įsikišti galėtų ir profesinė sąjunga. To mes negalime inicijuoti, ieškoti kompromisų – darbdavio kompetencija. Juk kai tokia atmosfera ir trintis, nukenčia ir darbo kokybė“, – teigė R. Trota.

Komentarai

  • Pats laikas keisti R. Trotą.

  • „Suprantu darbuotojus – visiems reikia iš kažko gyventi, kiekvienas kovoja už save, bet mes savo pažadus įvykdėme – atlyginimai jau pervesti“, – Saskaita
    Deja tik dalis , bet ne visas atlyginimas … O kada likusi dalis ?

  • „Pasak projektų vadovės, siuvykloje šilta, šviesu, jauku.“

    Čia projektų vadovė meluoja…šildyti pradėjo, kai sužinojo, kas tikrins iš darbo inspekcijos…dvi savaites neįgalūs darbuotojai dirbo prie 9-14 laipsnių šilumos…

  • Vien jau pavardė Rapkevičienė viska pasako, ar nebus čia pridurkų Rapkevičiu žmona ar kokia giminaitė. Kuo toliau nuo jų vagys, subinlaižiai

  • kai suzinojo laisvai samdoma kristina,kad atvaziuos tikrinti ir pati i darba nejo nes nebezino ka reikes toliau meluoti….

  • Pakeitus mokytojų atlyginimo sistemą, įvedus etatinį apmokėjimą, atlyginimai kai kuriems mokytojams padidėjo 5-7 eurais. Daugumas mokytojų dirba nepilnu etatų. pvz, 0,62 etato, o kiti dar mažesniu. Ministerija numetė visą atsakomybę savivaldybėms ir mokyklų vadovams. O pinigų nėra. Tai kodėl vis negražina senų koeficientų, kurie buvo sumažinti prieš ekonominę krizę? Pone Skverneli, valstybės ekonomika kyla, mokesčiai gerai surenkami, o mokytojai vis skurdinami. Kaip bus su pagrindine Lietuvos IDĖJA? Ar mokytojo profesija tampa prestižine? Pats laikas mokytojų profsąjungoms susivienyti. Profsąjungų vadovus, kurie pataikauja valdžiai reikia nušalinti. Ir STREIKUOTI !!!

  • Mokytojai bėgioja po kelias mokyklas, rinkdami trupinius po kelias pamokas. Yra mokytojų, kurių atlyginimas mažesnis už minimumą. Ką daryti muzikos, dailės mokytojams, kai V-IX klasėse yra po vieną pamoką? Ministerija turi spręsti tas problemas, bet dabar jos vadovai yra neįgalūs. Teisingai – vienintelis būdas išjudinti tuos klausimus yra streikuoti.

    • Atsakyti
  • Nieko nepakeisi keisdamas Rapkevičienę ar Trotą. Reikia sudaryti komisiją ar kažką uždrausti.

    • Atsakyti
Rodyti visus komentarus (8)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų