P. ŽIDONIO nuotr.

Startas į darbo rinką – socialinės dirbtuvės

Startas į darbo rinką – socialinės dirbtuvės

Panevėžio mieste ir rajone nuo vasario pradės veikti socialinės dirbtuvės.

Jose darbuosis žmonės, turintys intelekto, psichikos negalią – virs ir pardavinės kavą, kurs papuošalus, siūlys aplinkos tvarkymo paslaugas.

Mokysis dirbti

Panevėžio rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjos Virginijos Savickienės teigimu, tapti Savivaldybės partneriais kuriamose socialinėse dirbtuvėse pageidavo du kandidatai.

Iš jų pasirinkti Miežiškių bendruomeniniai vaikų globos namai.

Tokių dirbtuvių lankytojai, jose įgavę darbo įgūdžių, ateityje galėtų ir patys ieškotis darbo.

Jas lankys darbingo amžiaus asmenys, turintys intelekto, psichikos negalią.

Savivaldybės atstovės teigimu, socialinės dirbtuvės – ne dienos centras laikui praleisti. Jose sukurtas produktas ar paslauga turės būti parduodami.

Panevėžio socialinių dirbtuvių lankytojai rengiasi atidaryti kavinę, taip pat užsiimti įvairiomis kitomis užsidirbti leidžiančiomis veiklomis. P. ŽIDONIO nuotr.

Panevėžio socialinių dirbtuvių lankytojai rengiasi atidaryti kavinę, taip pat užsiimti įvairiomis kitomis užsidirbti leidžiančiomis veiklomis. P. ŽIDONIO nuotr.

Turės užsidirbti

Dėl socialinių dirbtuvių įkūrimo sutartį pasirašyti rengiasi konkurso laimėtojas Miežiškių bendruomeniniai vaikų globos namai, Panevėžio rajono savivaldybė ir Neįgaliųjų reikalų departamentas.

Nuo vasario startuosiantis projektas bus finansuojamas europinėmis ir rajono biudžeto lėšomis.

Iš jų bus finansuojami rinkodaros specialisto, prekių gamybos ir paslaugų teikimo meistro atlyginimai, o socialinio darbuotojo, individualios priežiūros darbo specialistams darbo užmokestį mokės Savivaldybė.

Ji taip pat turės padengti ir socialinių dirbtuvių veiklos bei organizavimo išlaidas.

Patiems socialinių dirbtuvių dalyviams bus galima kompensuoti važiavimo išlaidas – ne daugiau nei 50 eurų per mėnesį.

P. ŽIDONIO nuotr.

P. ŽIDONIO nuotr.

Rinksis Karsakiškyje

V. Savickienė pasakoja, kad socialinėse dirbtuvėse darbinių įgūdžių galės mokytis nuo 8 iki 12 žmonių.

„Mums tai yra visiška naujiena. Turėsime nemažai padirbėti, kad galėtume tinkamai tas paslaugas teikti“, – sako vedėja.

Planuojama, kad į socialines dirbtuves lankytojai bus vežami iš viso rajono. V. Savickienės teigimu, jų bus ieškoma ir per seniūnijų socialinius darbuotojus, puikiai pažįstančius savo gyventojus.

Remiantis Higienos instituto duomenimis, 2022 metais Panevėžio rajono savivaldybės teritorijoje kartu su Jotainių socialinės globos namų gyventojais asmenų, turinčių psichikos arba intelekto negalią, buvo 401. Be Jotainių įstaigos, rajone gyveno 181 asmuo, turintis psichikos negalią, ir 220, kuriems nustatyta sutrikusio intelekto diagnozė.

Socialines dirbtuves planuojama įkurdinti Karsakiškyje.

P. ŽIDONIO nuotr.

P. ŽIDONIO nuotr.

Pagal kiekvieno galimybes

Miežiškių bendruomeniniai vaikų globos namai teigia turintys darbo patirties su negalią turinčiais asmenimis iki 24 metų.

„Jeigu motyvuoji, tokie žmonės labai nori įsilieti į visuomenę. Labai smagu, kad Panevėžio rajone bus įgyvendinamas toks projektas. Kituose miestuose socialinės dirbtuvės jau veikia, jų lankytojai integruojasi į darbo rinką“, – sako šių namų direktorė Ina Kulikauskienė.

Anot jos, vizija – į socialines dirbtuves priimti iki 10 neįgaliųjų. Kuo jie užsiims, pasak direktorės,

paaiškės įvertinus individualius kiekvieno gebėjimus.

Galbūt vieni lipdys molinius dirbinius, o kiti teiks paslaugas – valys kiemus ar laiptines.

I. Kulikauskienės teigimu, patirtis su savo globotiniais rodo, kad vieniems nepatinka lipdyti ar negali atlikti smulkių rankų darbų, tačiau sekasi tvarkyti aplinką.

P. ŽIDONIO nuotr.

P. ŽIDONIO nuotr.

Nuo kavos iki papuošalų

Tai – jau antrasis socialinių dirbtuvių kūrimo etapas Lietuvoje.

Per pirmąjį įvairiose savivaldybėse įsteigtos 27 dirbtuvės. Jose asmenys, turintys negalią, užsiėmė įvairia veikla – suko medų, gamino mokyklinius sąsiuvinius, rankdarbius ir pan.

Panevėžio mieste socialinių dirbtuvių vizija irgi jau baigta dėlioti.

Jaunuolių dienos centro direktorė Lina Trebienė pasakoja, kad planuojama dirbti septyniomis kryptimis.

„Orientuosimės į kiekvieno atėjusio dirbti į socialines dirbtuves stiprybes“, – sako L. Trebienė.

Socialinių dirbtuvių lankytojai atidarys kavinę, taip pat bus dirbama su verslininkais ir priimami užsakymai pakuoti, rūšiuoti, atlikti kitus nekvalifikuotus smulkius darbus. Ketinama kurti keramikos gaminius, užsiimti bižuterijos ir rankdarbių gamyba, puošyba šventėms.

Tarp negalią turintiems žmonėms numatytų veiklų yra ir atvirukų darymas, sveikinimų rašymas. Tokie žmonės galėtų dirbti su internetine parduotuve – sekti užsakymus, nunešti juos išsiųsti ir pan. Planuojami netgi edukaciniai užsiėmimai.

L. Trebienės teigimu, Jaunuolių dienos centre rengiami edukaciniai užsiėmimai jau yra populiarūs. Moksleiviai, darželinukai mielai ateina ir kartu su negalią turinčiais žmonėmis piešia, dainuoja, šoka.

Pasak direktorės, iš pradžių tiek daug darbinių veiklų nepavyks pasiūlyti, tačiau nuo gegužės jų ratą planuojama plėsti.

Mieste socialinės dirbtuvės startuos su 12 lankytojų, vėliau jų, manoma, gali daugėti.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Rodyti daugiau
Daugiau leidinio naujienų