Edvardo Blaževičiaus nuotr.

Mažo ploto name svarbiausia – ergonomika

Mažo ploto name svarbiausia – ergonomika

 

Pageidaujate šilto, sandaraus, suteikiančio erdvės ir komforto pojūtį, tačiau kartu ekonomiško būsto? Neretai naujų namų statytojai sąmoningai stato juos nedidelio ploto, stengdamiesi rasti racionalų ir ekonomišką sprendimą. Tačiau mažesnis ne visuomet reiškia pigesnį, kaip ir maža erdvė ne visada gali suteikti komforto jausmą. Taip teigia patyrę architektai, pasidaliję nedidelio ploto namo planavimo principais.

Erdvumas ir privatumas – suderinama?

Ne paslaptis, kad tinkamai suprojektuota erdvė gali būti suvokiama kaip didesnė, erdvesnė, šviesesnė, nei iš tiesų yra. Šis principas itin svarbus ir aktualus projektuojant nedidelio ploto namus, kada norima ne tik vienos bendros patalpos, bet originalesnio sprendimo.

„Tam didžiausią įtaką turi idealiai suplanuota funkcija, į erdvę patenkanti natūrali šviesa, lubų aukštis ir vizualinis ryšys su išore – tam tikras vidinės erdvės susiliejimas su kiemu, terasa, gražiu pro langus matomu vaizdu“, – pasakoja architektas Tomas Lapė.

Specialistai sutinka, kad vidaus erdvių suplanavimas yra labai individualus sprendimas. Todėl, anot interjero dizainerio Rimanto Špoko, reikėtų išties racionaliai apgalvoti buvimo, judėjimo ir poreikių patenkinimo būsimame name scenarijus.

R. Špokas nedidelio ploto namuose siūlo vengti pertvarų, dalyti erdvę ar ieškoti alternatyvių interjero sprendimų.

„Dažniausiai nedidelio ploto namuose bendros erdvės būna atviros – svetainės, koridoriaus, virtuvės ir valgomojo zonos sujungiamos. Yra vadinamųjų gudrių sprendimų, kaip sukurti atvirą, bet tuo pačiu jaukią ir privatumą užtikrinančią erdvę“, ‒ mintimis dalijosi interjero dizaineris.

Taip pat R. Špokas pataria atkreipti dėmesį į teisingą funkcinį zonavimą. Virtuvei dažnai skiriama vieta kampe ar nišoje, prie lango, kad sklistų dienos šviesa, būtų netoli įėjimo ir patogu praeiti. Kai norima virtuvę atskirti nuo svetainės, poilsio erdvės, naudojama dalinė ar ažūrinė pertvara, baras, valgomojo stalas.

Su mansarda ar be?

Planuojant namo erdves, neišvengiamai kyla klausimas, ar nedidelio ploto name vertėtų numatyti mansardą. Ar tai praktiška?

Uždavę šiuos klausimus architektams, sulaukiame to paties atsakymo – viską lemia žmogaus poreikiai ir jo gyvenimo būdas.

„Geriau yra taip, kaip nori pats būsto savininkas“, – juokdamasis atsako architektas T. Lapė, tačiau nurodo, kad visgi projektuoti namą su mansarda yra kur kas racionalesnis ir praktiškesnis sprendimas.

Kartais galima išgirsti nuomonę, kad laipioti iš vieno aukšto į kitą ilgainiui pabosta, tampa nepatogu. Tad kodėl racionaliau planuoti namą su mansarda? Pirmiausia, tai susiję su namo konstrukcijų kiekiu. Vienaukščiam namui reikia dvigubai daugiau pamatų ir dvigubai didesnio stogo ploto, palyginti su tokio pat ploto dviaukščiu namu.

„Antra, iš patirties žinau, kad vienaukščiame name tenka planuoti didesnio ploto koridorius – juk reikia iš vieno namo galo patekti į kitą. Trečia, dviaukštis namas yra racionalesnis šilumos poreikio prasme – neišvengiamai namo pirmas aukštas per denginį šildo antrą aukštą, tuo pačiu šilumos nuostoliai per stogą dėl mažesnio ploto yra mažesni“, – pasakoja T. Lapė.

Edvardo Blaževičiaus nuotr.

Namo su mansarda pranašumus pastebi ir interjero dizaineris R. Špokas. Anot jo, ekonomiškai namas su mansarda yra patrauklesnis dėl efektyviau išnaudojamos erdvės – po mažesniu stogu galima sutalpinti daugiau naudingo ploto. Tačiau projektavimui įtakos turi ne tik tai, gausu veiksnių, į kuriuos vertėtų atkreipti dėmesį. Pirmiausia – sklypo ar vietos specifika.

Tie, kuriems praktiškumas ar finansiniai klausimai nėra svarbūs, architekto T. Lapės giliu įsitikinimu, rinkdamiesi vieno ar dviejų aukštų namą statytis turėtų vadovautis argumentais, susijusiais su gyvenimo būdu, įpročiais, patogumu ir kokybe.

„Brangiausiai kainuoja ne tai, kieno kaina didžiausia, o tai – kas nereikalinga“, – sako T. Lapė, pabrėždamas asmeninio komforto svarbą.

Pataria būti racionaliems

Mąstantys apie nedidelio ploto namą būsimieji jo gyventojai neretai vadovaujasi stereotipais, apie kuriuos girdėjo, tačiau nėra išbandę praktikoje. Gerai žinoma, kad kuo mažesnis plotas, tuo atsakingiau reikia planuoti erdves, nes kiekvienas centimetras yra svarbus ir reikalingas.

Interjero dizaineris R. Špokas pataria visuomet vadovautis taisykle, kad „mažiau yra daugiau“. Jis priduria, kad kuo plotas mažesnis, tuo svarbiau jį efektyviai ir ergonomiškai išnaudoti.

Planuojant vadovautis racionaliais sprendimais pataria ir architektas T. Lapė. Jo teigimu, funkcionalus ir nuoseklus planavimas visada sutaupo ploto ir atveria erdvę.

„Viena didžiausių klaidų – taupant plotą nenumatyti pakankamo dydžio pagalbinių patalpų. O jos būtinos ir mažo ploto name. Buitiniai rakandai visada naudojami namuose ir jei jiems nenumatoma speciali vieta, jie paprasčiausiai užima brangų gyvenamą plotą ir taip dar labiau sumažina gyvenimui skirtą erdvę“, – dalijasi patarimais architektas T. Lapė.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų