Anot A. Gaigalės, pirmąkart žvyneline gali susirgti tiek vaikai, kuriems mažiau nei dešimt metų, tiek ir vyresni nei šešiasdešimties. Visgi dažniausiai žvynelinės pacientai yra suaugusieji.
„Ši liga – labai klastinga. Ji gali pasireikšti labai įvairiai, pažeisti ne tik odą, bet ir nagus, sąnarius. Dažniausiai bėrimai atsiranda skalpo, užausio ir ausų landų, alkūnių, kelių, sėdmenų srityse, tačiau sunkios ligos atveju išberia ir visą kūną. Žvynelinės atsiradimą ir paūmėjimą provokuoja skirtingi veiksniai – stresas, žalingi įpročiai, įvairios infekcijos, gretutinės ligos. Neretai pacientų būklė pablogėja šaltuoju sezonu“, – kalba gydytoja dermatovenerologė.
Paklausta, kaip panevėžiečiai kovoja su šia liga, A. Gaigalė sako – jie tikrai noriai kreipiasi konsultacijos, dažniausiai itin sąžiningai laikosi gydymo režimo.
„Tiesa, pasitaiko atvejų, kai internetu ar turguose perkami tepaliukai, kuriuose, tvirtinama, yra tik žolelių sudedamosios dalys. Tačiau paaiškėja, kad jie visgi turi itin stiprių hormoninių steroidų. Pacientai šiuos tepaliukus drąsiai tepa net veido srityje, nežinodami, kad tokios priemonės gali išryškinti kapiliarus ar net sukelti odos atrofiją“, – perspėja medikė.
Panevėžiečiai žvynelinę bando įveikti visomis įmanomomis priemonėmis ir tai, A. Gaigalės teigimu, yra puikiai suprantama. Sergantieji šia liga susiduria ne tik su fizinėmis problemomis – odos pleiskanojimu, bėrimais, niežėjimu, pažeidimais, sausumu, nagų pakitimais.
„Jie kenčia ir diskriminaciją, stigmatizaciją, patiria negatyvų visuomenės požiūrį. Todėl vengia eiti į paplūdimius, baseinus, karštą vasaros dieną dėvi uždarus drabužius, nesilanko kirpyklose, manikiūro salonuose. Mat visuomenė neretai vis dar įsitikinusi, kad psoriaze galima užsikrėsti. Tačiau noriu pabrėžti – moksliškai įrodyta, jog žvynelinė neužkrečiama“, – akcentuoja A. Gaigalė.
Visgi ji džiaugiasi – aplinkinių požiūris į šios ligos pacientus pamažu kinta, o ir patiems sergantiesiems jau prieinamos efektyvios gydymo priemonės. Panevėžyje pacientams taikomas kompleksinis gydymas vietiniais ar sisteminiais medikamentais, fototerapija ir fotochemoterapija.
Jei minėtas gydymas neduoda norimo rezultato ir ligos forma sunki, dabar pacientams jau prieinama ir pažangiausia vadinama biologinė terapija.
„Šie biologiniai vaistai švirkščiami po oda ar į veną, leidžia gydytis labai patogiai bei smarkiai pagerinti gyvenimo kokybę. Pakanka 4–6 injekcijų per metus, ir ligą galima visiškai pamiršti. Kartais žmonėms netgi sunku patikėti – vos po kelių vaistų dozių išnyksta daugybę metų kamavę bėrimai ar sąnarių skausmai“, – pasakoja medikė.
Ji priduria – nors šiuo metu Panevėžyje gydymas biologine terapija dar nėra taikomas, šiuos vaistus skiria Vilniaus, Kauno, Klaipėdos ir Šiaulių ligoninės. Tačiau daug kas – ir pacientų rankose.
„Raginu rūpintis savo fizine ir emocine sveikata, vengti žalingų įpročių, subalansuotai maitintis, gydyti gretutines ligas. Visa tai ir tinkamas miego bei poilsio režimas turi daug įtakos ligos valdymui. Mylėkite save, savo odą, o pastebėję bet kokius jos pažeidimams, kreipkitės į specialistus, kurie ras tinkamiausius gydymo metodus“, – apibendrina A. Gaigalė.
Daugiau informacijos apie psoriazę ir jos gydymą galite rasti socialinės kampanijos „Sakyk TAIP savo odai“ interneto svetainėje www.iveikzvyneline.lt. Kampaniją „Sakyk TAIP savo odai“ vykdo farmacijos bendrovė „Janssen“ (UAB „Johnson & Johnson“), bendradarbiaudama su Lietuvos žvyneline sergančiųjų draugija ir Lietuvos gydytojų dermatovenerologų draugija.
EM-130810