P. Židonio nuotr.

Bazių vietoje žada prekybos miestelį

Bazių vietoje žada prekybos miestelį

Daugiau nei prieš pusę amžiaus Panevėžyje, Ramygalos gatvėje statytoms prekybos bazėms žadamas atgimimas.

Mėnulio krateriais vadintoje teritorijoje jau pradėtas kloti asfaltas. Vėliau žadama imtis modernizuoti sovietinio statinio išorę, o po to ir jo vidų.

Bazių savininkai tikina, kad į senus laikus sugrąžinantys sandėliai virs šiuolaikiniu prekybos miesteliu.

Automobilius išprašys lauk

Ramygalos gatvės 151-uoju numeriu pažymėtas 1973 metais statytas prekybos bazių pastatas šiuo metu priklauso Panevėžyje įkurtai statybų bendrovei „JK Ranga“.

Kiek didesnį nei 12 tūkst. kv. m pastatą pastaroji įsigijo prieš porą metų.

Šios bendrovės projektų vadovė Rasa Zeniauskienė teigė, jog 2022-ųjų pavasarį nupirktas didžiulis pastatas, trys toje pat teritorijoje esantys angarai ir dar vienas statinys.

„Įsigijome 80 proc. statinių. Bazes supančia keturių hektarų teritorija dalijamės su Kauno teritorinės muitinės Panevėžio krovinių postu bei dar keturiais savininkais“, – sako R. Zeniauskienė.

Bazes supanti žemė yra valstybės, tačiau valstybė ją verslininkams išnuomojo 55-eriems metams. R. Zeniauskienė neslepia, kad perėmę bazes į savo rankas nuolat sulaukdavo pretenzijų dėl tikrai blogo privažiavimo. Dabar keliai ir šaligatviai pradėti tvarkyti.

Pasak įmonės atstovės, teritorija bus išasfaltuota, joje bus išbraižyti eismo kryptis žymintys kelio ženklai, atskirtas lengvojo ir sunkiojo transporto eismas. Išasfaltuoti bazių teritoriją planuojama jau šią savaitę.

Pasak R. Zeniauskienės, teritorijoje nebeliks stovėjimo vietų, kuriose automobiliai būdavo paliekami ištisą parą, net savaitgaliais.

Iki šiol, pašnekovės teigimu, nesutvarkyta automobilių aikštele kaip nakvynės vieta pasinaudodavo sunkiasvorių automobilių vairuotojai užsieniečiai. Sutvarkius aikštelę, vietos nakčiai ieškantys vilkikų vairuotojai iš čia bus išprašyti.

Ramygalos gatvių bazių teritorijoje pradėti asfaltavimo darbai. P. Židonio nuotr.

Per pusę amžiaus vienas remontas

Prieš 51-erius metus statytuose sandėliuose iš pat pradžių laikytos pačios įvairiausios prekės. Šios iš Panevėžio būdavo išvežiojamos ne tik į miesto, rajono, bet ir viso regiono parduotuves.

„Bazės net tuomet statytos didžiulės, aukštos, turinčios plačius vartus. Aukštos, kad tilptų kuo daugiau prekių, o platūs vartai buvo reikalingi prekėms perkrauti į krovininius automobilius. Jie privažiuodavo prie tam įrengtų pakylų-rampų“, – pasakoja R. Zeniauskienė.

Toks didžiulis gelžbetonio statinys, turėjęs sandėliavimo paskirtį, Panevėžyje išliko ir iki šių dienų. Projektų vadovė sako, jog dokumentai byloja, kad per pusšimtį gyvavimo metų sandėliuose darytas vienintelis remontas. Jis vyko 1980-aisiais nedidelėje pastato dalyje.

Tad ir dabar atvažiavus į bazes galima pasijusti patekus į sovietmetį. To meto statiniai išliko tvirti, bet neišvaizdūs ir nejaukūs.

Juose šiuo metu įsikūrę 23 nuomininkai, ne vienas jų čia skaičiuoja 30 ir daugiau metų.

Tik trys užsiima sandėliavimu, visi kiti prekiauja.

„Kai bazes paversime prekybos miesteliu, planuojame, jog nuomininkų bus bent dvigubai daugiau“, – sako R. Zeniauskienė.

Po rekonstrukcijos čia numatyti ne vien prekybos plotai, bet ir administracinės patalpos.

Pasak R. Zeniauskienės, šiuo metu duotas uždavinys architektams suprojektuoti pastato išorę. Siekiama, jog joje atsirastų spalvų, o pačiame pastate – gerokai daugiau langų, pro kuriuos į vidų sklistų šviesa.

„Dabar yra vietų, kuriose tenka ropštis nesaugiais laipteliais. Ateityje tokių tikrai neliks“, – teigia įmonės atstovė.

Sandėlių išorės tvarkymo darbus žadama pradėti kitą pavasarį.

Nuo pastatymo pirmą kartą kapitališkai remontuoti planuojamas bazes žadama paversti moderniu prekybos miesteliu. P. Židonio nuotr.

Diskusijos dėl vardo

Šiuo metu, pasak projektų vadovės, įmonėje „JP Ranga“ vyksta diskusijos, ar atnaujinus bazes jas ir toliau vadinti tokiu vardu, ar prekybos miesteliu.

„Vieni nori palikti bazių pavadinimą ir taip išsaugoti istoriją. Kiti pageidauja naujovių. Dar žiūrėsim, kuri nuomonė nugalės“, – teigia R. Zeniauskienė.

Sovietmečiu prekybos bazių būta daugelyje Lietuvos miestų. Iki šių dienų urmo bazių pavadinimą išlaikęs Kaunas. Kitų šalies vietų bazės daugiausia virto prekybos miesteliais.

Muitininkai nusprendė pasilikti

Panevėžio bazių pašonėje, toje pačioje teritorijoje įsikūręs Kauno teritorinės muitinės Panevėžio krovinių postas.

Pastatas, kuriame dirba muitininkai, priklauso Valstybės turto bankui. Kiek anksčiau buvo skelbiama, kad muitininkai iš šio pastato kraustysis į kitą vietą.

Pasak R. Zeniauskienės, šių planų atsisakyta, muitinė skyrė dalį lėšų ir teritorijos keliams asfaltuoti.

Lietuvos muitinės Komunikacijos skyrius patvirtino, kad muitininkai iš dabartinės teritorijos Ramygalos gatvėje bent artimiausiu metu kraustytis neketina.

Galerija

Komentarai

  • panevėžys nyksta reikia visais miestais rŭpintis ne tik vilniumi plėsti panevėžį reikia į rytus čia gražios vietos gamta puiki.

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų