P. Židonio nuotr.

Vilios papildomais pinigais

Vilios papildomais pinigais

Išlaikyti esamus ir į kaimus pritraukti naujų darbuotojų Panevėžio rajono savivaldybė tikisi dosniau kompensuodama jiems kelionės į darbą išlaidas.

Tokią kompensaciją gauna daugiau nei pusšimtis rajono įstaigų darbuotojų. Skaičiuojama, kad rajono politikams patvirtinus naują kompensavimo tvarką, Savivaldybės paramos sulauks dar per 100 dirbančiųjų kaime.

Remiamųjų daugės

Panevėžio rajone nuo 2018 metų dalinę kompensaciją už kelionę į darbą gauna švietimo įstaigų, kultūros ir meno, socialiniai darbuotojai, bibliotekininkai, medikai.

Pirmaisiais metais visi už kiekvieną darbo dieną sulaukdavo 1–3 eurų kompensacijos, priklausomai nuo nuvažiuotų kilometrų.

2022 metais pedagogams ši suma pakelta dvigubai – iki 2–6 eurų.

Iki šiol kompensaciją galėdavo gauti tik tie važinėjantieji, kuriems nuo namų iki darbo rajone – ne mažiau kaip 10 km.

Panevėžio rajono savivaldybės Finansų skyriaus vedėjos Šarūnės Karalevičienės teigimu, dabar planuojama kelionės išlaidas kompensuoti nuo 5 km iki darbovietės.

Pedagogai nebebus išskirtiniai – tokio paties dydžio kompensacijas gaus ir kitų išvardytų profesijų darbuotojai.

Gyvenantieji 5–16 km iki darbovietės gaus 2 eurus už vieną darbo dieną, nuo 16 iki 26 kilometrų – 4 eurus, o daugiau kaip 26 km – 6 eurus.

Kitaip tariant, už 20 darbo dienų, priklausomai nuo kilometrų į vieną pusę, būtų mokama nuo 40 iki 120 eurų.

Rajono Tarybai pritarus, šis sprendimas įsigaliotų nuo liepos 1 dienos.

Pasak Š. Karalevičienės, šiuo metu dalinę kompensaciją gauna apie 600 įvairių rajono įstaigų darbuotojų. Iš jų daugiausia pedagogų ir medicinos darbuotojų – maždaug po 250, kultūros darbuotojų – apie 60, socialinių – apie 40.

Jei Taryba patvirtins naują tvarką, kompensacijos sulauktų dar apie 140 dirbančiųjų rajone.

Skaičiuojama, kad iš Savivaldybės biudžeto tam reikės papildomai apie 50 tūkst. eurų per metus.

Panevėžio rajono savivaldybė nusiteikusi iš dalies kompensuoti kelionės išlaidas tiems, kas į darbą kaime važiuoja ne mažiau nei 5 kilometrus į vieną pusę. P. Židonio nuotr.

Vietinių neranda

Panevėžio rajono savivaldybės viešosios bibliotekos darbuotojai būtų vieni tų, kurie nuo liepos gautų didesnę kompensaciją.

Bibliotekos direktorė Rūta Bagdonienė sako, kad pagal dabartinę tvarką kelionės išlaidos iš dalies kompensuojamos penkiems bibliotekininkams. Sumažinus minimalų atstumą iki darbovietės, kompensacijų sulauktų dar dvylika.

Direktorės teigimu, tokia lengvata bibliotekininkams svarbi – retai kur kaime dirba vietiniai šios srities specialistai.

O šiuo metu ieškoma bibliotekininko dirbti puse etato Karsakiškyje.

„Kelionės išlaidų kompensacija šiek tiek padeda pritraukti darbuotojus. Be jos būtų blogai. Žmogui neapsimokėtų važiuoti į darbą rajone“, – mano R. Bagdonienė.

Dirbti į kaimo bibliotekas, pasak direktorės, važiuojama net ne vieną dešimtį kilometrų.

Bibliotekininkei į Raguvą iš Anykščių tenka važiuoti daugiau nei 30 km.

I. Vietienės teigimu, dirbti į Raguvos gimnaziją pedagogai važiuoja ir 40, ir net 90 km į vieną pusę. G. Kartano nuotr.

Pritraukia socialinių darbuotojų

Didesnė parama aktuali ir socialiniams darbuotojams.

Vadoklių seniūnija įdarbinusi tris socialines darbuotojas. Seniūnės Mildos Tamokaitienės teigimu, viena jų važinėja į darbą 10 kilometrų.

„Kelionės išlaidų dalinė kompensacija padeda išlaikyti darbuotojus. Nors pinigai nedideli, bet vis tiek parodomas dėmesys“, – mano M. Tamokaitienė.

Ramygalos seniūnijai paprasčiau – jos socialinėms darbuotojoms kompensacija nepriklauso. Pasak seniūno Valdo Chirv, jos visos – vietinės.

„Pėsčiomis ateina į darbą. Sveiką gyvenimo būdą propaguoja“, – juokauja seniūnas.

Kasdien po 200 kilometrų

Raguvos gimnazijoje daugiau nei pusė pedagogų – ne vietos gyventojai.

Pasak mokyklos direktorės Inesos Vietienės, sumažinus minimalų atstumą iki darbo, gaunančiųjų kompensaciją dar padaugės.

„Šiais laikais kiekvienas papildomas pinigėlis yra svarbus ir reikšmingas“, – sako I. Vietienė.

Raguvos gimnazijos pedagogai suvažiuoja iš įvairių vietovių. Socialinė pedagogė važinėja iš Ukmergės, tai yra apie 40 km į vieną pusę, apie 10 mokytojų, įskaitant ir pačią direktorę, atvažiuoja iš Panevėžio.

Anot I. Vietienės, gražiausias pedagogo profesijos pašaukimo pavyzdys – biologijos mokytoja, kuri gyvena Kupiškyje ir kasdien į darbą Raguvoje į vieną pusę važiuoja beveik 90 km.

„Įsivaizduokite, mokytojai per dieną susidaro vos ne 200 kilometrų!“ – sako direktorė.

I. Vietienės nuomone, didžiausias kelionės išlaidų kompensavimo paradoksas tas, kad, nepaisant kiek kilometrų darbuotojas sukaria iki darbo – 27 ar 90, vis tiek gauna tik 6 eurus už darbo dieną.

„Kompensacija nėra tokia paveiki, kad stipriai motyvuotų, ji tikrai nėra pagrindinis aspektas, kodėl renkasi dirbti mūsų mokykloje“, – mano įstaigos vadovė.

Padeda išlaikyti darbuotojus

Kelionės išlaidos kompensuojamos Krekenavos M. Antanaičio gimnazijos 14-ai pedagogų. Patvirtinus naują tvarką, nuo liepos prisidėtų dar vienas.

Krekenava įsikūrusi pusiaukelėje tarp Kėdainių ir Panevėžio.

Gimnazijos direktoriaus Vaido Pociaus teigimu, šiuo metu apie 30 km iš Kėdainių važinėja trys darbuotojai, iš Panevėžio – 6, įskaitant ir jį patį.

Jei tokios lengvatos nebūtų, direktoriaus manymu, būtų gerokai sudėtingiau išlaikyti darbuotojus.

„Reikia pabrėžti, kad ir išlaikyti tuos, kurie važinėja į darbą, darosi vis sunkiau. Natūralu, kai žmogus gauna lygiavertį darbo pasiūlymą šalia namų, daugelis jį renkasi“, – sako V. Pocius.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų