Verslas vyresniame amžiuje – svarba ir galimybės

Verslas vyresniame amžiuje – svarba ir galimybės

Sparčiai kintant ekonominėms ir socialinėms aplinkoms, kyla būtinybė kaip įmanoma geriau išnaudoti esamus išteklius. Žmogiškieji ištekliai – varomoji bet kurios organizacijos, įstaigos ar valstybės jėga. Deja, dėl visuomenėje nusistovėjusių stereotipų, nuostatų, teisinių barjerų ir kt. ne visuomet įveiklinamos visuomenės grupės, turinčios perspektyvų pakeisti sociokultūrinę aplinką bei veikti ne tik socialinėje, bet ir ekonominėje plotmėse. Kalbame apie „sidabrinio amžiaus“ atstovus, vis dažniau minimus kaip žinių, gyvenimiškos patirties turinčius žmones, galinčius kurti verslus ir iš jų gauti ne tik ekonominę naudą, bet ir plėsti socialinius ryšius, dalytis savo patirtimi ir žiniomis.

Neretai penkiasdešimties ir daugiau sulaukę žmonės labai nedrąsiai imasi naujų dalykų, pavyzdžiui, keičia darbą. Apie savo verslo pradžią daugelis bijo net pagalvoti: „man jau per vėlu“, „ar aš sugebėsiu“, „būtų gera dirbti sau, planuoti savo laiką, bet labai daug ko nežinau, o mokytis geriausia – jaunam“… Tokie ir panašūs posakiai atspindi visuomenėje susiformavusius ir įsitvirtinusius stereotipus, neva naujos pradžios – daugiausia jaunimui. Džiugu, jog tendencijos po truputį keičiasi ir vis dažniau pasigirsta terminas „sidabrinė ekonomika“. Kas tai? G. Ramanauskienė, Lietuvos inovacijų centro Inovacijų analizės ir politikos departamento vadovė, „sidabrinę ekonomiką“ apibūdina kaip ekonominę aplinką, kurioje vyresni nei 60 metų žmonės tarpusavyje sąveikauja ir klesti darbo vietose, įsitraukia į inovatyvius verslus, padeda plėtotis rinkai, dalyvaudami joje kaip vartotojai, gyvena sveiką, aktyvų ir produktyvų gyvenimą. Kai kurie investuotojai mano, kad „sidabrinė ekonomika“ – tokia svarbi, kad ją būtų galima prilyginti nacionalinio saugumo klausimams.

Europos Sąjungos finansuotas projektas „Metas imtis verslo“, kuriame partnerio teisėmis dalyvavo ir Panevėžio darbo rinkos mokymo centras, – kai kam tapo įkvėpimu pagalvoti apie naują pradžią ar postūmiu žengti pirmąjį žingsnį svajonės turėti savo verslą link.

Projekto, vykusio dvejus metus nuo 2020 m. gegužės, metu buvo sukurtas inovatyvus paramos verslumo skatinimui sprendimų ir įrankių rinkinys:

  • Sukurta nuotolinė mokymosi platforma bellb.eu, kurioje veikia klausimų projekto mentoriams skiltis, praktinės užduotys galvojantiems apie savo verslo pradžią, naudingos nuorodos ketinantiems verslą pradėti Lietuvoje ir artimajame užsienyje. Svetainėje taip pat galima susipažinti su „Verslo knyga“, kurioje – net trisdešimt įdomių ir įtraukiančių verslo pradžios istorijų, kuriose – verslininkų, drįsusių įgyvendinti savo svajones sulaukus 50 ir daugiau, pasakojimai.
  • Parengtos metodinės rekomendacijos praktinių seminarų organizavimui – išsamus ir aiškus gidas, padėsiantis nepaklysti verslumo seminarų organizavimo subtilybėse. Šis elektroninis leidinys gali tapti puikiu įrankiu praktiniam visų besidominčių verslo kūrimu žinių įtvirtinimui ir pakviesti diskusijai. Metodinių rekomendacijų prieduose – ne tik daugiau nei 20 verslo simuliacinių žaidimų, bet ir žaidimo vedimo aprašymai, vertinimo formos bei kt.
  • Suorganizuoti ir įgyvendinti praktiniai verslumo skatinimo seminarai gyvai ir nuotoliniu būdu, kuriuose dalyvavo daugiau nei 100 penkiasdešimties ir vyresnių asmenų, besidominčių savo verslo kūrimu.

Tikime, nuolatinis mokymasis ir augimas – neabejotinai yra raktas į sėkmę. Jei nespėjote sudalyvauti projekto renginiuose, bet vis kirba mintis, kad jums patiktų turėti savo verslą, turite klausimų ar norite pasisemti įkvėpimo, apsilankykite projekto svetainėje.

Šį straipsnį iš dalies finansavo Europos Sąjunga. Už jo turinį atsako tik Panevėžio darbo rinkos mokymo centras ir jokiomis aplinkybėmis negali būti laikoma, kad šis leidinys atspindi Europos Sąjungos poziciją.

  • Projektas „BeLL to Start Business“
  • Projektas yra įgyvendinamas pagal Europos kaimynystės priemonę ir yra finansuojamas Europos Sąjungos.
  • Projekto biudžetas: 208 010,74 eurų
  • Europos Sąjunga projektui skiria 187 209,67 eurų finansavimą
  • Projekto įgyvendinimo laikotarpis: nuo 2020-05-27 iki 2022-05-26.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų