Užkandis iš vaflinės

Užkandis iš vaflinės

Pačiais įvairiausiais priedais pagardinti nesaldūs vafliai – neįprastas, bet labai patogus patiekalas sotiems pusryčiams ar net priešpiečiams. Ir gardi alternatyva visiems, kam jau pabodo blyneliai ar tuo labiau sumuštiniai.

Dar nuostabiau tai, kad kiekvienas gali susikurti savo mėgstamą vaflių receptą. Į jų tešlą galima pridėti bulvių, moliūgo, lęšių, špinatų, sūrio, naudoti skirtingų rūšių miltus – kukurūzų, avinžirnių ir kitus. Įdarui tiks mėsa arba žuvis, sūriai ir daržovės su kokiais tik norite padažais.

Tai ir yra didžiausias vaflių pranašumas – jie dera su viskuo!

Sūrio vafliai su špinatais ir skystu kiaušiniu

 

Reikės (6 porcijoms): 300 g miltų, 4 kiaušinių, 400 ml pieno, 200 g čederio sūrio, 70 g sviesto (ir dar šiek tiek – patiekti), kuokštelio svogūnų laiškų, aliejaus – formai sutepti, 0,5 šaukšto cukraus, 0,5 šaukštelio sodos, žiupsnelio garstyčių miltelių, žiupsnelio maltos paprikos, druskos, šviežiai maltų juodųjų pipirų; pateikti: nuplikytų špinatų, be lukšto virtų kiaušinių.

Kiaušinių baltymus atskirkite nuo trynių ir suplakite su žiupsneliu druskos iki standžių putų.

Svogūnų laiškus smulkiai supjaustykite ir 3 minutes pakepinkite su 20 g sviesto. Likusį sviestą išlydykite.

Sumaišykite miltus, sodą, cukrų, garstyčių ir paprikos miltelius, pipirus. Sudėkite stambiai tarkuotą sūrį, kiaušinių trynius, įpilkite lydytą sviestą ir gerai išmaišykite. Nepaliaudami maišyti, plona srovele supilkite pieną.

Kai tešla bus vientisa, sudėkite baltymus, svogūnus ir išmaišykite kabindami mentele iš apačios į viršų.

Įkaitintą vaflinę sutepkite aliejumi. Kepkite vaflius, kol gražiai pagels. Iškepusius dėkite ant popieriumi išklotos kepimo skardos ir pašaukite iki 180 laipsnių įkaitinton orkaitėn 5 minutėms.

Patiekite su verdančiame vandenyje nuplikytais špinatais ir be lukšto virtais skystais kiaušiniais, ant viršaus uždėkite nedidelį gabaliuką sviesto ir dosniai apibarstykite pipirais.

Morkų vafliai su imbierinėmis kriaušėmis

 

Reikės (4 porcijoms): 50 g maltų lazdyno riešutų, 50 g miltų, 2–3 šaukštų avižinių dribsnių, 100 g sviesto, 1 kiaušinio, 200 ml morkų sulčių, 1 morkos, 3 šaukštų cukraus, 3–4 gvazdikėlių, aliejaus – formai sutepti; patiekti: 500 g kietų kriaušių, 5 cm imbiero šaknies, 4 šaukštų citrinų sulčių, 3 šaukštų skysto medaus.

Nuvalytą imbierą smulkiai sutarkuokite, sukrėskite į puodelį, apšlakstykite citrinų sultimis, medumi ir maišydami pakaitinkite, kol medus ištirps.

Kriaušes supjaustykite į 4 dalis, nulupkite, pašalinkite šerdis. Sudėkite į sirupą su imbieru ir 2–3 minutes pavirkite ant vidutinės ugnies. Paskui išgriebkite į lėkštę ir ataušinkite. Sirupo neišpilkite.

Sviestą suplakite su cukrumi, tebeplakdami įmuškite kiaušinį.

Gvazdikėlius sulaužykite, persijokite, įmaišykite į sviesto masę. Ten pat suberkite avižinius dribsnius, riešutus, miltus. Supilkite morkų sultis. Gerai išmaišykite ir palikite tešlą 30 minučių.

Nuskutę morką, smulkiai sutarkuokite, įmaišykite į tešlą ir pradėkite kepti vaflius. Juos patiekite su virtomis ir imbieriniu sirupu pagardintomis kriaušėmis.

Vafliai su razinomis ir paštetu

 

Reikės (4 porcijoms): 250 g miltų, 400 ml rūgpienio, 200 g sviesto, 3 kiaušinių, 1,5 šaukštelio kepimo miltelių, aliejaus, druskos; patiekti: 200 g geltonųjų razinų, 2–3 šaukštų barbekiu padažo, saldžių raudonųjų svogūnų, vištų kepenėlių pašteto.

Razinas sudėkite į nedidelį puodelį, užpilkite vandeniu ir užvirinkite. Tada sumažinkite ugnį iki minimalios ir virkite 1 val. Stebėkite, kad neišgaruotų – prireikus įpilkite šlakelį virinto vandens.

Virtas razinas išverskite ant sieto, nusausinkite. Atidėkite truputį patiekalui papuošti, o didžiąją dalį sutrinkite ir sumaišykite su barbekiu padažu.

Vafliams sumaišykite minkštą sviestą, su kepimo milteliais išsijotus miltus ir su žiupsneliu druskos suplaktus kiaušinius. Supilkite rūgpienį.

Tešla turi būti tiršta ir lygi.

Vis sutepdami vaflinę aliejumi, iškepkite vaflius. Patiekite su paštetu, plonyčiais svogūno žiedais ir razinų padažu.

Bulviniai vafliai su grybais

 

Reikės (4 porcijoms): įdarui: 4 kiaušinių, 40 g baravykų, 40 g pievagrybių, 30 g kreivabudžių, 1 česnako skiltelės, 50 g špinatų, 2 šaukštų aliejaus, žalumynų – papuošti; tešlai: 4 bulvių, 2 česnako skiltelių, 100–120 g miltų, 100 g grietinės, 2 kiaušinių, 10 g aliejaus, 1 šaukštelio kepimo miltelių, druskos, šviežiai maltų juodųjų pipirų.

Bulves ir česnakus smulkiai sutarkuokite. Supilkite su druska ir pipirais suplaktus kiaušinius, sudėkite grietinę, miltus, kepimo miltelius. Užmaišę tešlą, palikite ją 10–15 minučių.

Gerai įkaitinkite vaflinę, sutepkite aliejumi. Dėkite po 2–3 šaukštus tešlos, kepkite po 3–4 minutes, kol vaflis pagels.

Kiaušinius įdarui sudėkite į puodą su šaltu vandeniu, užvirinkite. Pavirę 3 minutes, perliekite šaltu vandeniu ir nulupkite.

Grybus supjaustykite plokštelėmis, česnakus susmulkinkite.

5–7 minutes pakepinkite grybus aliejuje. Tada sudėkite česnakus, kepkite dar 2 minutes ir sukrėskite į lėkštę. O į keptuvę sumeskite špinatus, pasūdykite, pakaitinkite 2 minutes, kad sukristų.

Išdėliokite vaflius lėkštėse, ant kiekvieno uždėkite špinatų, grybų ir perpus perpjautą kiaušinį, pabarstytą druska ir pipirais. Papuošę žalumynais, patiekite.

Kukurūziniai vafliai su kalakutiena ir šiltomis salotomis

 

Reikės (4 porcijoms): 400–500 g kalakutienos filė, 1 svogūno, 1 morkos, 2 salierų stiebų, žalumynų – papuošti; tešlai: 220 g kukurūzų miltų, 60 g kukurūzų krakmolo, 200 ml pieno, 3 kiaušinių, 50 g sviesto, 1 šaukšto cukraus, 1 šaukšto kepimo miltelių; salotoms: 250 g vyšninių pomidorų, 100 g konservuotų kukurūzų, 2 šaukštų alyvuogių aliejaus; padažui: 200 g graikiško jogurto, 2–3 baziliko šakelių, druskos, šviežiai maltų juodųjų pipirų.

Sudėkite paukštieną į nedidelį puodą, užpilkite 1 litru vandens ir užvirinkite ant stiprios ugnies. Tada sumažinkite karštį iki minimalaus, pasūdykite ir sudėkite pjaustytą morką, salierus, svogūną. Uždengę puodą, virkite 30 minučių. Išjungę viryklę, kalakutieną palikite sultinyje.

Padažui nuskabykite bazilikų lapelius, užpilkite jogurtu, pagardinkite druska ir pipirais, tada sutrinkite panardinamu trintuvu.

Keptuvėje įkaitinkite aliejų. Suberkite kukurūzus ir perpus perpjautus pomidorus. Pabarstykite druska, pipirais ir kepkite maišydami 5 minutes.

Tešlai išlydykite sviestą. Kiaušinių baltymus atskirkite nuo trynių, suplakite iki standžių putų.

Dideliame dubenyje sumaišykite kukurūzų miltus, krakmolą, druską, cukrų, kepimo miltelius. Užpilkite pieno ir kiaušinių trynių plakiniu, šliukštelėkite aliejaus ir sumaišykite maišytuvu. Baigę įmaišykite į tešlą plaktus baltymus.

Įkaitintą vaflinę sutepkite aliejumi. Kepkite vaflius, kol jie parus – maždaug 5–7 minutes.

Išgriebkite kalakutieną iš sultinio (jo šiam patiekalui nebeprireiks), supjaustykite griežinėliais.

Vaflius sudėkite lėkštėse su salotomis ir kalakutiena, papuoškite žalumynais ir patiekite su padažu.

Ryžių vafliai su tunu ir salsa

 

Reikės (5 porcijoms): tešlai: 500 ml vandens, 250 g ryžių, 0,5 šaukštelio ryžių acto, 0,5 šaukštelio druskos; marinuotam tunui: 500 g tuno, 50 g svogūno laiškų, 2 šaukštelių sezamų aliejaus, 1 citrinos; patiekti: 150 g salotų mišinio (arba gražgarsčių), 2 avokadų, terijakio padažo; salsai: 3 didelių pomidorų, 1 aitriosios paprikos, 1 citrinos, 1/3 vidutinio svogūno, 30 g kalendrų, druskos.

Tuno filė supjaustykite 1 cm kubeliais, sudėkite į gilų dubenį. Užberkite plonais žiedeliais pjaustytais svogūnų laiškais, apšlakstykite sezamų aliejumi ir užpilkite 2 šaukštais citrinų sulčių. Sumaišykite ir padėkite 30 minučių į šaldytuvą, kad marinuotųsi.

Pomidorus ir papriką salsai išvalykite – pašalinkite sėklas. Pomidorus supjaustykite smulkiais kubeliais, papriką sukapokite. Taip pat smulkiai supjaustykite svogūną, susmulkinkite kalendras.

Viską sudėkite į dubenį, ant viršaus išspauskite vienos citrinos sultis. Pasūdę sumaišykite.

Gerai nuskalautus ryžius užpilkite sūdytu vandeniu ir išvirkite. Baigę įpilkite ryžių acto, išmaišykite.

Įkaitintą vaflinę sutepkite aliejumi. Paskleiskite ryžius ir uždengę kepkite 8–12 minučių, kol jie virs geltonais traškiais vafliais.

Avokadų minkštimą sutrinkite į tyrę. Salotas suplėšykite. Išimkite marinuotą tuną.

Kiekvieną vaflį aptepkite avokadais. Ant jų dėkite žuvies gabalėlius ir salsą, papuoškite salotų lapais, apšlakstykite terijakio padažu ir patiekite.

  Ar žinojote?

Nesaldūs vafliai Europoje kepami nuo XIV a. Maždaug tuo pačiu laiku nusistovėjo ir jų „grotelių“ forma.

Anuomet toks užkandis buvo itin populiarus vadinamuose vaflių baliuose.

Puotos pradžioje svečiams siūlydavo nesaldžių vaflių su sūrio, žuvies, mėsos įdarais – kaip užkandžius. Šventei tęsiantis, patiekdavo karštų vaflių, aplietų vaisių sirupais, medumi, uogienėmis.

Toks skanėstas būdavo išskirtinai turtingųjų valgiu. Vaflių recepto paslaptis griežtai saugota, o kepimas reikalavo nemenkų pastangų – formos buvo iš sunkių metalinių plokščių su ilgomis medinėmis rankenomis, tik labai stiprus kepėjas gebėdavo jas apversti.

Tik XVII a. vafliai „išėjo į žmones“ – tapo populiariu gatvės valgiu. Juos kepdavo tik iš miltų, vandens ir kiaušinių, be cukraus ar kitų priedų. Tokie jie pateko į Ameriką, kur buvo patiekiami su bet kuo – nuo vaisių iki troškintos mėsos. Saldindavo juos nebent patoka ar klevų sirupu, nes iš Britanijos plukdomas cukrus buvo labai brangus.

Tikra revoliucija vaflių istorijoje tapo saugios patogios vaflinės atsiradimas 1869-aisiais. Jos kūrėju tapo olandų kilmės amerikietis Kornelijus Svartvoutas.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Rodyti daugiau
Daugiau leidinio naujienų