Lyginant su kovu, balandį panevėžiečiams šildymas pabrango net 31,77 proc., nors visuose kituose didmiesčiuose šilumos kaina leidosi žemyn. P. ŽIDONIO nuotr.

Trąšų giganto bėdos Panevėžiui smogė drastišku pabrangimu

Trąšų giganto bėdos Panevėžiui smogė drastišku pabrangimu

Dėl Kėdainių fosforo trąšų gamyklos „Lifosa“ netiesioginiam savininkui pritaikytų Europos Sąjungos sankcijų įmonei teko stabdyti veiklą, o to finansinės pasekmės jau kerta per centralizuotai besišildančių panevėžiečių kišenes.

Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) pateikiamoje balandžio mėnesio šilumos kainų penkiuose didžiuosiuose miestuose analizėje Panevėžio rodikliai – šokiruojantys. Lyginant su kovu, balandį panevėžiečiams šildymas pabrango net 31,77 proc., nors visuose kituose didmiesčiuose šilumos kaina leidosi žemyn.

Labiausiai šildymas atpigo Klaipėdoje – net 15,62 proc., Kaune – 7,41 proc., šiauliečiams balandį suvartotos šilumos kilovatvalandė kainuos 3,09 proc. pigiau nei kovą, o vilniečiams finansinė našta sumažėjo 2,94 proc.

Panevėžiečiai gali guostis nors tuo, kad, nepaisant „Panevėžio energijos“ paslaugos drastiško pabrangimo, dar ne jie daugiausia moka už šilumą butuose. Tarp penkių didžiųjų miestų centralizuotas šildymas balandį brangiausias Vilniuje, o pigiausias Kaune.

Įjungė dujų katilus

Rekordinį kainų šuolį Aukštaitijos sostinėje VERT ir pati šilumininkė „Panevėžio energija“ aiškina situacija Kėdainiuose.

Kaip teigiama bendrovės „Sekundei“ atsiųstame paaiškinime, iš trąšų gamintojos „Lifosos“ nuperkama šiluma sudarė 15,4 proc. viso šilumos kiekio, „Panevėžio energijos“ tiekiamo jos aptarnaujamų rajonų vartotojams.

Šia „Lifosos“ technologinio proceso metu gaunama atliekama šiluma „Panevėžio energija“ šildydavo Kėdainių miestą dar nuo 1999-ųjų.

Visą tą laiką Kėdainiuose esanti katilinė, priklausanti „Panevėžio energijai“, atliko tik rezervinės katilinės funkcijas, tai yra dirbdavo tik planinių ar nenumatytų „Lifosos“ gamyklos trumpalaikių stabdymų metu.

Dabar, fosforo trąšų gamintojai užgesinus savo katilus, „Panevėžio energijai“ teko įjungti katilinę ir Kėdainius šildyti gamtinėmis dujomis.

„Dėl karo Ukrainoje Europos Sąjungai į sankcijų sąrašą įtraukus netiesioginį „Lifosos“ savininką,  nuo kovo 10-osios gamykla sumažino technologinės šilumos kiekį dviem trečdaliais. „Panevėžio energija“, kad užtikrintų šilumos tiekimą Kėdainių miestui, buvo priversta šilumą gaminti nuosavais įrenginiais Kėdainių katilinėje ir ją tiekti miesto vartotojams“, – teigia bendrovė.

Rekordas – ne pabaiga

Toks „Panevėžio energijos“ dujinių katilų Kėdainiams šildyti užkūrimas kirto per kišenę ne tik patiems kėdainiškiams.

Šilumos kaina daugiau nei 30 proc. šoktelėjo visiems „Panevėžio energijos“ klientams – centralizuotai besišildantiems panevėžiečiams, taip pat rokiškėnams, kupiškėnams, Pasvalio ir Zarasų gyventojams.

Neatmetama, kad toks rekordinis šilumos kainos šuolis gali būti dar ne pabaiga.

Mat nuo balandžio 11-osios „Lifosa“ visiškai sustabdė veiklą. Praėjusį sekmadienį 6 val. išjungtas sieros rūgšties gamybos cechas, o įrenginiai laikinai užkonservuoti.

„Lifosai“ sustabdžius veiklą, šilumininkei „Panevėžio energijai“ teko įjungti dujų katilus Kėdainiams šildyti. L. JANKAUSKO nuotr.

„Lifosai“ sustabdžius veiklą, šilumininkei „Panevėžio energijai“ teko įjungti dujų katilus Kėdainiams šildyti. L. JANKAUSKO nuotr.

Priklausomi nuo dujų

„Lifosai“ nebegaminant šilumos, vieninteliu jos šaltiniu kėdainiškiams liko „Panevėžio energijos“ dujinė katilinė.

Pastaroji ir pati pripažįsta, kad tokia situacija neteikia optimizmo. Mat iš „Lifosos“ pirkta šiluma pastaruoju metu buvo šešis kartus pigesnė nei „Panevėžio energijos“ deginant gamtines dujas pagaminamos šilumos savikaina.

„Šilumą gaminant gamtinėmis dujomis, didės „Panevėžio energijos“ vartotojams tiekiamos šilumos kaina. Jau balandį ji pakilo 31,7 proc. Ar šilumos kaina ir toliau augs, priklausys nuo gamtinių dujų kainos“, – teigia šilumininkė.

Visoms „Panevėžio energijos“ aptarnaujamoms savivaldybėms buvo gerai, kai buvo naudojama „Lifosos“ atliekinė šiluma. Dabar, kai stabdoma gamyklos veikla, atsiliepia visiems šilumos vartotojams.

J. Leipus

Prognozavo pigimą

Pasak „Panevėžio energijos“, jei šiemet gamtinės dujos kainuotų tiek, kiek pernai, „Lifosos“ problemos šilumos vartotojams būtų ne taip baisiai skausmingos – už šiltus radiatorius balandį panevėžiečiai būtų mokėję daugiau ne 31,7 proc., bet tik 8 proc.

Tačiau jei „Lifosos“ veikla nebūtų sustabdyta, balandį šilumos kaina Panevėžyje irgi būtų mažėjusi kaip ir kituose didžiuosiuose miestuose, nors ir ne taip žymiai kaip juose – kilovatvalandė būtų kainavusi 0,13 ct, arba 2,1 proc. pigiau.

Šilumos kainų didžiuosiuose miestuose pokytis per mėnesį, ct/kWh su 9 proc. PVM

Paguoda – PVM kompensacija

Drastiško šilumos kainų šuolio išgąsdintiems panevėžiečiams viena paguoda – Seimo sprendimas laikinai, šių metų sausio–balandžio mėnesiais, centralizuotam šildymui ir karštam vandeniui netaikyti 9 proc. PVM.

Šiomis dienomis panevėžiečius pasieksiančiose „Panevėžio energijos“ sąskaitose už per kovą sunaudotą šilumą ir karštą vandenį bus išskaičiuota ir PVM už tris mėnesius kompensacija.  Pavyzdžiui, 50 kvadratinių metrų ploto buto gyventojams kompensuojamo PVM suma vidutiniškai už tris mėnesius sudarys 12 eurų.

Dėl šios kompensacijos gyventojams nereikia niekur kreiptis – ji bus apskaičiuota absoliučiai visiems centralizuotai besišildantiesiems.

Palankus laikas

Panevėžio savivaldybės Miesto plėtros skyriaus vedėjas Jokūbas Leipus kitų būdų sušvelninti „Panevėžio energijos“ šilumos kainų šuolį nematantis.

„Visoms „Panevėžio energijos“ aptarnaujamoms savivaldybėms buvo gerai, kai buvo naudojama „Lifosos“ atliekinė šiluma. Dabar, kai stabdoma gamyklos veikla, atsiliepia visiems šilumos vartotojams“, – sako J. Leipus.

Anot jo, pasekmes švelnina bent jau palankus laikas – balandį šilumos butams šildyti reikia mažiau.

Skyriaus vedėjas sutinka, kad daugiau nei 30 proc. išties yra žymus kainos ūgtelėjimas. Tačiau, pastebi J. Leipus, dėl to ji netapo didžiausia Lietuvoje ir „Panevėžio energijos“ akcininkės savivaldybės kol kas nedėlioja veiksmų, kaip gyventojams būtų galima kompensuoti tokį kainos augimą.

Tikisi sugrįžti gegužę

„Lifosa“ skelbia, jog yra parengusi keturių mėnesių veiklos planą ir tikisi gegužę vėl atnaujinti gamybą sumažintu pajėgumu. Kaip žiniasklaidai yra teigęs bendrovės generalinis direktorius Rimantas Proscevičius, įmonė gali gaminti dviejų rūšių produktus visiškai atsiribojusi nuo sąsajų su Rusija ir Baltarusija, žaliavas gaunant iš kitur, o atsiskaitymus vykdant per Lietuvos banką.

„Lifosoje“ dirba daugiau nei 1000 žmonių.

Šios bendrovės 100 proc. akcijų priklauso Šveicarijoje registruotai „EuroChem Group“, kurios 90 proc. priklauso Andrejaus Melničenkos valdomai Kipro įmonei „AIM Capital“.

„EuroChem Group“ kovą pranešė, kad A. Melničenka atsistatydino iš jos direktorių valdybos, jis taip pat esą nebėra pagrindinis grupės naudos gavėjas. Savo akcijas A. Melničenka perrašė žmonai.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų